Przyczny Czkawka objawy. Co to jest powodujące gwałtowne wciąganie powietrza z równoczesnym.

Czy pomocne?

Czkawka leczenie

Co to znaczy CZKAWKA:

Czkawka to powtarzające się mimowolne skurcze przepony powodujące gwałtowne wciąganie powietrza z równoczesnym zamknięciem głośni i strun głosowych, przerywające wdech i dające sukces dźwiękowy. Symptomy czkawki to częste, rytmiczne skurcze przepony, a więc mięśnia, który oddziela klatkę piersiowa od jamy brzusznej.

Czkawka jest odruchem spowodowanym podrażnieniem nerwu przeponowego bodźcami z narządów jamy brzusznej albo bezpośrednio z ośrodkowego układu nerwowego.

Czkawka nie jest bezpośrednio niebezpieczna, z kolei obciąża układ krążenia w stanach pooperacyjnych albo w razie chorób toczących się w jamie brzusznej, nasilając choroby.

Przed wystąpieniem odruchu czkawki mamy spokojny i regularny oddech. Głośnia jest otwarta, a przepona kurczy się rytmicznie. Podrażnienie przepony sprawia, iż jej ruchy ulegają zmianie. Następuje nagły skurcz, skutkuje to głęboki wdech. Powietrze wpada do płuc, a przy gwałtownym zamknięciu głośni rozlega się odgłos czkania.

powody czkawki

>>powody czkawki to nadmierne rozciągnięcie żołądka (przejedzenie), zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej, zapalenie otrzewnej, niedrożność jelit, zapalenie wątroby i inne. Również powodem czkawki jest pobudzenie nerwu błędnego. Uciążliwych czkawek nie należy lekceważyć, gdyż mogą być one spowodowane poważnym schorzeniem (guzem śródpiersia, zapaleniem otrzewnej albo nowotworem jamy brzusznej).

Leczenie czkawki

By zdiagnozować czkawkę należy wykonać RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Jako leczenie czkawki, idealne są domowe sposoby takie jak: wypicie szklanki wody, wstrzymanie oddechu, zjedzenie dwóch łyżek cukru. Przy uporczywej czkawce stosuje się leki z gatunku neuroleptyków
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.