Przyczny Dieta cukrzycowa objawy. Co to jest utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi i dostarcza.

Czy pomocne?

Dieta cukrzycowa leczenie

Co to znaczy DIETA CUKRZYCOWA:

Cukrzycę można opanować dietą. Dieta cukrzycowa ułatwia utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi i dostarcza ilości energii niezbędnej do funkcjonowania organizmu. Oprócz tego klasyfikuje zbędne kilogramy u osób z nadwagą. U osób z cukrzycą, którzy konsekwentnie stosują dietę, klasyfikacja poziomu cukru we krwi znacząco się poprawia. Chorzy, którzy stosują insulinoterapię powinni spożywać posiłki często kilka razy na dzień. Poza trzema kluczowymi daniami (śniadanie, obiad, kolacja) trzeba jeść również przekąski. Szczególnie wskazany jest mały posiłek późnym wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Co więcej pora posiłku musi być skoordynowana z porą wstrzyknięć insuliny, a rozmiar posiłku zharmonizowana z dawką leku.

W obu typach cukrzycy stosuje się dietę opartą na zasadach prawidłowego żywienia, bogatoresztkową, z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych. Chodzi o zapewnienie prawidłowego stężenia glukozy we krwi i zapobieganie jej wchłanianiom. Dieta bazuje na znacznym ograniczeniu cukrów prostych znajdujących się w słodyczach, owocach i słodkich przetworach.

Gdyż wszystkie węglowodany są przerabiane w organizmie na cukry proste, niezbędna jest kontrola ich ilości w pożywieniu. W tym celu stworzono definicja wymiennika węglowodanowego (WW). Jeden WW to porcja, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych. Chorzy powinni się wyposażyć w tabele WW i używać z nich przy komponowaniu posiłków. Równie ważne jest przestrzeganie dziennego zapotrzebowania energetycznego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

U osób otyłych z cukrzyca typu 2 konieczne jest ograniczenie kalorii w celu redukcji masy ciała, co jest fundamentem poprawy leczenia i rokowania w chorobie. Wymaga to dużo dyscypliny od chorego i najpierw może być trudne. Dlatego w starannym skomponowaniu diety powinien uczestniczyć dietetyk albo doktor prowadzący

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.