Przyczny Embriogeneza objawy. Co to jest trzy miesiące kalendarzowe. W pierwszym trymestrze.

Czy pomocne?

Embriogeneza leczenie

Co to znaczy EMBRIOGENEZA:

moment ciąży dzieli się na trzy trymestry, które trwają po trzy miesiące kalendarzowe. W pierwszym trymestrze występuje sposobność samoistnego poronienia, z kolei w drugim poród niewczesny nie pozwala na utrzymanie płodu przy życiu. z kolei w okresie trzeciego trymestru, gdy wystąpi poród przedwczesny, to daje on szanse na przeżycie płodu.

Zmiany morfologiczne w embriogenezie

1 tydzień: następuje zejście zygoty do światła macicy.
2 tydzień: następuje zagnieżdżenie się zarodka.
3 tydzień: pojawienie się płytki, rynienki i cewki nerwowej.
4 tydzień: utworzenie łożyska, pojawienie się zawiązek kończyn i serca, a na głowie występowanie już płytek ocznych i usznych; następuje także pojawienie się trzech pierwotnych pęcherzyków mózgowych i zawiązek wątroby, trzustki, tchawicy i płuc.
5 tydzień: zwiększenie głowy i zawiązywanie się twarzy, uwidocznienie palców dłoni i stóp; następuje rozdzielenie jamy opłucnej od otrzewnej, stworzenie jelita ślepego z wyrostkiem robaczkowym i rozpoczęcie kostnienia kości czaszki.
8 tydzień: następuje pojawienie się rysów twarzy i oddzielenie od siebie palców dłoni i stóp, pokrycie płodu naskórkiem płodowym, postęp zewnętrznych narządów płciowych, produkcja krwinek w wątrobie i wykonywanie pierwszych ruchów dziecka.
12 tydzień: następuje zanik struny grzbietowej, pojawienie się paznokci, powstają płuca i pojawia się start pracy nerek; zewnętrzne narządy płciowe są zróżnicowane, wedle płcią, lecz na całej powierzchni dziecka występuje meszek płodowy – lanugo.
16 tydzień: zaczyna się mielinizacja w rdzeniu kręgowym i móżdżek jest wyraźnie uformowany.
20 tydzień: następuje znaczący wzrost masy ciała dziecka, a jego ruchy są dobrze wyczuwalne poprzez matkę.
24 tydzień: następuje otwarcie szpary powiekowej, stworzenie pęcherzyków płucnych i silna mielinizacja mózgowia.
25 tydzień: w warstwie podskórnej pojawia się tkanka tłuszczowa.
36 tydzień: występują mocne ruchy płodu i pojawiają się zarysy zwojów mózgowych.
40 tydzień: zanika meszek, oba jądra znajdują się w mosznie a kości czaszki są silnie uwapnione; płód jest w pełni rozwinięty.

W momencie narodzin dziecko waży przeciętnie 3,4 kg, a mierzy około 10-12 kg. Kobieta pośrodku 9 miesięcy powinna przytyć około 10-12 kg
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.