Przyczny Jelito grube objawy. Co to jest w brzuchu. Złożona jest z czterech głównych części.

Czy pomocne?

Jelito grube leczenie

Co to znaczy JELITO GRUBE:

Jelito grube to szeroka rura długości 1,5 m, znajdująca się w brzuchu. Złożona jest z czterech głównych części: kątnicy (jelito ślepe), okrężnicy, odbytnicy i kanału odbytu. Resztki niestrawionego pokarmu przesuwane są z jelita cienkiego do kątnicy. woda i inne potrzebne substancje chemiczne zostają poprzez ścianę jelita grubego wchłonięte do krwi. Pozostałe resztki tworzą kał, który jest magazynowany w odbytnicy. Gdy odbytnica wypełni się, mięśniowy pierścień otaczający kanał odbytu rozluźnia się i stolec jest usuwany na zewnątrz.

Budowa jelita grubego

Wyściółka jelita grubego jest gładsza od wyściółki jelita cienkiego. Zawiera liczne okrągłe gruczoły, przypominające dołeczki. Gruczoły te (widoczne na zdjęciu) wchłaniają znaczące ilości wody i soli z niestrawionego pokarmu i wydzielają wiele śluzu, który ułatwia przesuwanie się kału poprzez jelito grube. W jelicie grubym żyje sporo bakterii; trawią one pokarm i produkują witaminę K, potrzebną do krzepnięcia krwi.

Działanie jelita grubego

Jelito grube otrzymuje z jelita cienkiego materiał pokarmowy, który nie może być strawiony i użyty w celach odżywczych. Po upływie mniej więcej 12-36 godz. od posiłku, z płynnych resztek zostają wchłonięte woda i sole mineralne. Resztki bez pośpiechu zmieniają konsystencję na bardziej stałą, tworząc stolec, który będzie czekał na wydalenie z ustroju.

Niestrawiony pokarm z jelita cienkiego w formie płynnej dociera do początkowego odcinka jelita grubego, a więc jelita ślepego. Prócz resztek pokarmowych ciecz ta zawiera także obumarłe komórki jelitowe i bakterie. Z jelita ślepego płynna ciecz przechodzi do okrężnicy. W czasie powolnego przechodzenia poprzez okrężnice treść ta ulega zagęszczaniu w skutek wchłaniania do krwi wody i soli. Dlatego procesowi organizm nie traci sporych ilości wody. Pozostałe resztki tworzą teraz kał. Jest on gromadzony w odbytnicy - ostatnim, krótkim odcinku jelita grubego. Gdy odbytnica wypełni się kał zostaje wydalony z organizmu
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.