Przyczny Kresomózgowie objawy. Co to jest podzielone na dwie półkule oddzielone od siebie szczeliną.

Czy pomocne?

Kresomózgowie leczenie

Co to znaczy KRESOMÓZGOWIE:

Kresomózgowie to największa część mózgu. Kresomózgowie jest podzielone na dwie półkule oddzielone od siebie szczeliną podłużną mózgu, a połączone spoidłem ogromnym (ciałem modelowym na dnie szczeliny). Na powierzchni kresomózgowia znajdują się fałdy i zakręty, co powiększa jego powierzchnię.

Kresomózgowie można podzielić na płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy i potyliczny. Bruzda środkowa (Rolanda) oddziela płat ciemieniowy od czołowego, a bruzda boczna wyodrębnia płaty skroniowe. Półkule kresomózgowia są zbudowane z istoty białej, którą pokrywa istota szara (kora mózgu). Istota szara mieści połowę wszystkich neuronów całego organizmu. Jest ona zbudowana z sześciu warstw komórek: drobinowej, ziarnistej zewnętrznej, piramidalnej zewnętrznej, ziarnistej wewnętrznej, piramidalnej wewnętrznej i zwojowej. Warstwy te są różnie wykształcone w różnych częściach mózgu. Kora mózgu przenika także w głąb istoty białej tworząc tak zwany jądra podkorowe, a więc skupiska neuronów. W niej są zlokalizowane ośrodki korowe, a więc miejsca odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców z zewnątrz organizmu.

Płyn mózgowo-rdzeniowy jest wytwarzany w splotach naczyniowych znajdujących się w pierwszej i drugiej komorze mózgu. Wszystkie te twory ulokowane są we wnętrzu kresomózgowia w jamie – komorze bocznej. Od przodu kresomózgowia, na każdej jego półkuli znajduje się węchomózgowie odpowiedzialne na odczuwanie wrażeń węchowych

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.