Przyczny Leczenie białaczki objawy. Co to jest zaopatrzonych i przygotowanych ośrodków.

Czy pomocne?

Leczenie białaczki leczenie

Co to znaczy LECZENIE BIAŁACZKI:

Dzieci są zawsze leczone w jednym z odpowiednio zaopatrzonych i przygotowanych ośrodków ogólnopolskich. Przed rozpoczęciem kuracji regularnie robi się dziecku transfuzję krwi: nabierze wtedy żywszych kolorów, powinny skończyć się krwawienia i przestać robić siniaki. Może również dostawać antybiotyki.

Dalsze leczenie zależy od typu białaczki, dlatego niekiedy mogą wystąpić różnice w terapii.

następne fazy kuracji w leczeniu białaczki

W ogólnym znieczuleniu do dużej żyły zostaje wprowadzony cewnik centralny, a więc cienka rurka, poprzez którą dziecku pobiera się krew do następnych badań kontrolnych i podaje leki. Dzięki cewnikowi centralnemu dziecko nie musi być kłute przy każdym zabiegu. By pokonać komórki nowotworowe, stosuje się chemioterapię, a więc podawanie zestawu leków zwanych cytostatykami.

Dziecko musi zostać w szpitalu kilka tygodni, a nawet miesięcy. Kiedy znikną wszystkie oznaki dolegliwości i nie wykrywa się ich typowymi sposobami badań, mówimy, iż dziecko jest w remisji. To nie oznacza, iż jego organizm został kompletnie pozbawiony komórek nowotworowych, dlatego remisję należy utrwalić, stosując dalsze leczenie podtrzymujące w warunkach szpitalnych albo domowych.

Leki przeciwnowotworowe są podawane dożylnie, do płynu mózgowo-rdzeniowego i doustnie, by zniszczyć wszystkie komórki nowotworowe. Wybrane dzieci poddaje się również napromienianiu, tzn. naświetla się im głowę albo kręgosłup, by zyskać pewność, iż komórki nowotworowe uległy zniszczeniu.

poprzez prawie dwa lata trwa tak zwany leczenie podtrzymujące, lecz dziecko czuje się na tyle dobrze, iż może wrócić do przedszkola albo szkoły. Trzeba tylko chronić je przed infekcjami, w szczególności ospą wietrzną, które dla maluchów w czasie leczenia białaczki są szczególnie niebezpieczne.

Po upływie dwu i pół roku, gdy dziecko już zupełnie dobrze się czuje, robi mu się badania kontrolne, aby ocenić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w najwyższym stopniu narażonych na działanie nowotworu. Jeśli wszystko jest w porządku, przestaje się podawać leki. Jeżeli po zakończeniu leczenia dziecko dobrze się czuje poprzez >następne pięć lat, uważane jest, iż zostało kompletnie wyleczone
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.