Przyczny Naskórek objawy. Co to jest kilku warstw. Warstwa podstawna naskórka (rozrodcza) złożona.

Czy pomocne?

Naskórek leczenie

Co to znaczy NASKÓREK:

Naskórek zbudowany jest z keratocytów i złożona jest z kilku warstw. Warstwa podstawna naskórka (rozrodcza) złożona jest z komórek podłużnych, prekursorów keratyny.

Komórki podstawne łączą się ze sobą i z warstwą następną dzięki szczególnych wypustek błony komórkowej (desmosomami). Z błoną podstawną komórki kolczyste łączą się z pomocą półdesmosomów (nieprawidłowość tych połączeń wpływa na dolegliwości skóry).

następną warstwę - kolczystą - budują komórki wieloboczne, ułożone w kilku rzędach. Ponad tej warstwy znajduje się miejsce terminalnej keratynizacji. Natomiast warstwa ziarnista złożona jest z kilku szeregów komórek wrzecionowatych, które biorą udział w wytwarzaniu białka keratynowego. Od kolejnej warstwy oddziela ją strefa pośrednia, a więc wąskie pasmo widoczne tylko w szczególnych barwieniach.

W najwyższym stopniu zewnętrzną warstwą jest warstwa rogowa, składająca się z keranocytów. Warstwa tych komórek okryta jest fosfolipidami, które wspólnie z keratyną regulują mechanizmy wchłaniania i przenikania do skóry substancji rozpuszczalnych w wodzie i tłuszczach. Naskórek jest dodatkowo wzmacniany poprzez warstwę składającą się z wydzieliny potu i łoju. Tworami warstwy naskórka są włosy i paznokcie

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.