Przyczny Nerki objawy. Co to jest na usuwaniu z krwi nadmiaru wody, soli i trujących substancji (na.

Czy pomocne?

Nerki leczenie

Co to znaczy NERKI:

Nerki są pierwszą częścią układu moczowego. Ich rola bazuje na usuwaniu z krwi nadmiaru wody, soli i trujących substancji (na przykład mocznika). Owe niepotrzebne substancje, odsączone z krwi w nerkach, wraz z niewielką ilością wody tworzą mocz. Mocz spływa mięśniową rurą, zwaną moczowodem, do pęcherza moczowego. Torebka nerki to zewnętrzna ochronna tkanka, która zapobiega zakażeniom nerki i utrzymuje ją w odpowiedniej pozycji. Wnęka nerki wklęsłą część nerki, zawierająca start moczowodu i wchodzące i wychodzące z niej naczynia krwionośne i nerwy.

Każda z dwóch nerek człowieka ma 10 cm długości, 5 cm szerokości i 2,5 cm grubości, a z wyglądu przypomina czerwonobrązowe ziarno fasoli. Nerka złożona jest z kory, rdzenia i miedniczek. Kora to bladoczerwona zewnętrzna część nerki. Kore otacza i ochrania torebka. Zarówno kora jak i rdzeń nerki zawierają miliony cieniutkich przewodów zwanych nefronami. Nefrony wytwarzają mocz. Czerwonobrązowa środkowa część nerki to rdzeń. złożona jest ze stożkowatych bloków tkankowych zwanych piramidami. Tutaj w cieniutkich kanalikach, a więc nefronach, zagęszczany jest mocz. Znajdująca się wewnątrz nerki miedniczka przypomina spłaszczony lejek. Mocz wytwarzany w korze i rdzeniu zbiera się w miedniczce i stąd przez moczowody odprowadzany jest do pęcherza.

Czynności nerek

Obydwie nerki nieustannie filtrują krew, usuwając z niej zbędne substancje, które tworzą mocz. Nerki każdego dnia przesączają z krwi około 180 litrów płynu, z czego tylko 1,5 litra zostaje wydalone w formie moczu. Potrzebne substancje są ponownie wchłaniane do krwi poprzez miliony cienkich kanalików (nefronów), znajdujących się w zewnętrznej i wewnętrznej części nerki, a więc w korze i rdzeniu. Miedniczka zbiera mocz i kieruje go do moczowodu
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.