Przyczny Nowotwór prącia objawy. Co to jest rzadkim schorzeniem, gdyż stanowi do 0,3% wszystkich.

Czy pomocne?

Nowotwór prącia leczenie

Co to znaczy NOWOTWÓR PRĄCIA:

Nowotwór prącia (carcinoma penis) jest nadzwyczajnie rzadkim schorzeniem, gdyż stanowi do 0,3% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. nowotwór zazwyczaj rozwija się na żołędzi. Kluczową powodem tego nowotworu jest gromadzenie się wydzieliny pod napletkiem. Symptomem startowym może być pojawienie się właśnie takiej ropnej wydzieliny (owrzodzenia). W dalszym przebiegu dochodzi do zgrubienia naskórka i utworzenia się kalafiorowatego guza albo głębokiego nacieku. W zaawansowanym stadium nowotwór daje przeżuty do węzłów chłonnych pachwinowych i biodrowych, możliwe są także przeżuty odległe do wątroby, kości i płuc.
Inicjalne wykrycie dolegliwości umożliwia całkowite wyleczenie wspólnie z zachowaniem narządu.

Stan przedrakowy prącia to: stulejka (phimosis), rogowacenie czerwone, rogowacenie białe (leukoplakia).

Leczenie raka prącia w startowym stadium rozwoju nowotworu bazuje na terapii radem. W późniejszym stadium nowotwór leczy się operacyjnie i radioterapią.

Profilaktyka przeciw nowotworowi prącia bazuje na dbaniu o higienę. Każdego dnia należy przemywać żołądź i napletek (który w czasie mysia należy ściągnąć). W razie pojawienia się zmian (zaczerwienienia, przebarwienia, zgrubienia, guza, owrzodzenia) należy niezwłocznie udać się do urologa

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.