Przyczny Nowotwór trzustki objawy. Co to jest roku życia. Jest wyjątkowo trudnym typem nowotworu do.

Czy pomocne?

Nowotwór trzustki leczenie

Co to znaczy NOWOTWÓR TRZUSTKI:

Nowotwór trzustki rozwija się zazwyczaj po ukończeniu 60. roku życia. Jest wyjątkowo trudnym typem nowotworu do leczenia. Wykrywa się go dość późno, gdyż nie daje inicjalnych objawów. Dopiero w bardzo zaawansowanym stadium dolegliwości pojawiają się choroby.

Czynnikami ryzyka są: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zapalenia trzustki, cukrzyca, otyłość, wysoka zawartość mięsa w diecie i występowanie nowotworu w rodzinie. Na raka trzustki częściej chorują mężczyźni.

Nowotwór może dawać przezuty do węzłów chłonnych i wątroby.

symptomy nowotworu trzustki

Chorego powinny zaalarmować: odruchy wymiotne, postępująca bez pośpiechu i bezbolesna żółtaczka, strata apetytu, zwiększenie wątroby, półpasiec, depresja, cukrzyca, nudności, biegunka, wodobrzusze, spadek wagi ciała i świdrujące bóle nadbrzusza promieniujące w kierunku pleców (potęgujące się w pozycji leżącej i po jedzeniu).

Leczenie nowotworu trzustki

Rozpoznanie nowotworu trzustki przeprowadza się dzięki badań: USG, tomografii komputerowej, ERCP, badania cytologicznego wydzieliny trzustki i biopsji.

Nowotwór trzustki leczy się dzięki operacji (ok. 15 na 100 chorych) i leczenia paliatywnego (drenaż, radioterapia, chemioterapia, zespolenie żółciowo-pokarmowe)
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.