Przyczny Objawy raka płuca objawy. Co to jest Miarą trudności we inicjalnym rozpoznawaniu jest.

Czy pomocne?

Objawy raka płuca leczenie

Co znaczy OBJAWY RAKA PŁUCA:

Rak płuca jest rozpoznawany zwykle w zaawansowanym stadium. Miarą trudności we inicjalnym rozpoznawaniu jest odsetek chorych leczonych chirurgicznie, stanowiący 16%, w Polsce ok. 10%. Symptomy powiązane z chorobą są zwykle powiązane z obecnością masy guza w oskrzelach. Należą do nich takie symptomy niecharakterystyczne jak kaszel (u 80% chorych), nawracające stany zapalne (40%), duszność (15%), bolesność w obrębie klatki piersiowej (15%). Ten ostatni symptom związany jest z naciekaniem opłucnej, śródpiersia, ściany klatki piersiowej, pni nerwowych.

Duszność

Duszność związana jest z zamknięciem światła sporych oskrzeli, obszarów niedodmy, wysięku, najczęściej krwistego w jamie opłucnowej. Występuje przedtem w razie już istniejących chorób ograniczających powierzchnię oddechową - rozedma, zwężenie oskrzeli u palaczy.

Krwioplucie

U ok. 20% - 50% chorych symptomem raka płuca jest krwioplucie. symptom ten należy różnicować z gruźlicą, lecz w każdym przypadku należy podejrzewać obecność nowotworu.

Chrypka

Chrypka występująca w przebiegu raka płuca jest najczęściej oznaką jego nieoperacyjności. Wywołana jest naciekaniem nerwu krtaniowego wstecznego.

Zespół żyły głównej górnej

Zespół żyły głównej górnej (z.ż.g.g) występuje w razie naciekania albo ucisku poprzez guz pierwotny albo zwiększone węzły chłonne: obrzęk twarzy i szyi, sinica, rozdęcie żył szyjnych; symptomy niedomogi oddechowej. Zespół ten może prowadzić do obrzęku mózgu z symptomami wzrostu ciśnienia śródczaszkowego albo/i obrzęku głośni. Oba te stany mogą prowadzić do zgonu.

Zespół Pancosta

Zespół Pancosta, powstający zwykle w przebiegu raka płaskonabłonkowego, stanową symptomy wywołane naciekaniem guza umiejscowionym w szczycie płuca. Charakteryzuje się występowaniem bardzo mocnych bólów barku i okolicy przykręgosłupowego brzegu łopatki (naciekanie Th2). Mogą pojawić się bóle łokciowej strony ramienia (naciekanie Th1), przedramienia i palców IV i V (naciekanie C8). Najczęstszą powodem guza szczytu płuca jest rak płaskonabłonkowy (60%), i wielkokomórkowy. W 5% powodem jest rak drobnokomórkowy. Należy rozpocząć leczenie od wykonania diagnostyki histologicznej (biopsja), bo rozpoznanie decyduje o sposobie leczenia.

Zespół Hornera

Zespół Hornera (miosis, ptosis, endophtalmus) jest również związany z guzem umiejscowionym w szczycie płuca i naciekaniem splotu gwiaździstego.

zwiększenie węzłów chłonnych

>zwiększenie węzłów chłonnych nadobojczykowych i wzdłuż mięśnia skośnego przedniego szyi.

Zespoły paranowotworowe

Zespoły paranowotworowe powiązane są zwykle z rakiem drobnokomórkowym i wydzielanymi poprzez guz substancjami hormonalnie czynnymi:
- ACTH - zespół Cushinga
- Hormon antydiuretyczny (ADH) - zespół zatrucia wodnego (zespół Schwartza-Barttera).

Hiperkalcemia

Hiperkalcemia wywołana jest wytwarzaniem hormonu podobnego do PTH. Do objawów związanych w podwyższonym poziomem wapnia należą: strata apetytu, świąd skóry, zaparcia, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności wydalniczej nerek, zaburzenia świadomości.

Palce pałeczkowate

Palce pałeczkowate w przebiegu osteoartropatii przerostowej, występujące u 4% - 12% chorych.

Rogowacenie brunatne

Rogowacenie brunatne to przerostowe zapalenie skóry w rejonie pachowej, pachwinowej i szyjnej, zwykle w przebiegu raka gruczołowego (5%)

Leczenie: Objawy raka płuca

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.