Przyczny Odruchy autonomiczne objawy. Co to jest autonomicznym. Efektorem jest tutaj dowolny narząd.

Czy pomocne?

Odruchy autonomiczne leczenie

Co to znaczy ODRUCHY AUTONOMICZNE:

Odruchy autonomiczne to odruchy powiązane z układem autonomicznym. Efektorem jest tutaj dowolny narząd wykonawczy (z wyjątkiem mięśni szkieletowych). Receptor i drogi dośrodkowe mogą należeć także do układu somatycznego. Ośrodki tych odruchów są zlokalizowane w półkulach mózgu, pniu mózgu, rdzeniu kręgowym, międzymózgowiu i zwojach obwodowych. Można je podzielić na funkcjonalne i troficzne.

Odruchy funkcjonalne

Odruchy funkcjonalne to odruchy wykorzystywane do wzbudzania albo hamowania czynności wegetatywnych. Przykładami są: odruch Goltza (spowolnienie akcji serca wywołane nagłym uderzeniem z brzuch), odruch Aschnera (ucisk na gałkę oczną wpływa na zwolnienie czynności serca), odruchy trzewiowo-ruchowe (zapalenie otrzewnej ma wpływ na długookresowy skurcz mięśni brzusznych), odruchy trzewio-czuciowe (odpowiednie zmiany na skórze są powodowane pobudzeniem receptorów w narządach wewnętrznych).

Odruchy troficzne

Odruchy troficzne to odruchy zmieniające metabolizm tkanki albo narządu. Wpływają na funkcję danego narządu przez inne pobudzenia
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.