Przyczny Płuco objawy. Co to jest ma dwa płuca, znajdujące się po obydwu stronach klatki piersiowej.

Czy pomocne?

Płuco leczenie

Co to znaczy PŁUCO:

Płuco to narząd, dzięki któremu możemy oddychać. Człowiek ma dwa płuca, znajdujące się po obydwu stronach klatki piersiowej. Każde płuco jest połączone z tchawicą dzięki "rury" zwanej oskrzelem. Dzięki miękkiej, gąbczastej strukturze, płuca w okresie oddychania mogą się rozszerzać i kurczyć. Głębokie szczeliny dzielą je na płaty. Prawe płuco ma dwie szczeliny (trzy płaty), a lewe tylko jedną (dwa płaty). Wnętrze płuca przypomina koronę drzewa. Każde oskrzele dzieli się dalej i dalej, tworząc coraz mniejsze odgałęzienie. Najcieńsze z tych gałązek, zwane oskrzelikami, są cieńsze od włosów. Każdy oskrzelik kończy się licznymi malutkimi woreczkami, zwanymi pęcherzykami.

Płuca to dwa różowe, gąbczaste narządy, wypełniające prawie całą klatkę piersiową i tworzące kluczową część układu oddechowego. Złożone są z licznych rozgałęziających się "rurek" - oskrzelików - zakończonymi powyżej 300 milionami mikroskopijnych "woreczków", a więc pęcherzyków. W wypełnionych powietrzem pęcherzykach dzieje się zamiana tlenu, który przechodzi do krwi, na dwutlenek węgla, który zostaje z krwi usunięty. Gdyż płuca nie mogą poruszać się same, ruchy żeber i przepony (cienkiego mięśnia pod płucami) wywołują wciąganie i wytłaczanie powietrza w trakcie oddychania.

Prawe płuco jest większe niż lewe i złożona jest z trzech części, a więc płatów. Lewe płuco jest mniejsze niż prawe i złożona jest z dwóch części, a więc płatów. Wycisk sercowy to miejsce, gdzie znajduje się serce

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.