Przyczny Powikłania cukrzycy objawy. Co to jest objawów. Jednak nadmiar glukozy we krwi.

Czy pomocne?

Powikłania cukrzycy leczenie

Co to znaczy POWIKŁANIA CUKRZYCY:

Cukrzyca poprzez sporo lat może nie wywoływać jakichkolwiek objawów. Jednak nadmiar glukozy we krwi niekorzystnie wpływa na różne narządy. W chwili postawienia diagnozy cukrzyca zazwyczaj jest na tyle zaawansowana, iż u 50% pacjentów pojawiają się powikłania pocukrzycowe.

Nefropatia

Nefropatia to uszkodzenie nerek. Skutkiem tego może być nadciśnienie tętnicze. Aby inicjalnie rozpoznać nefropatię, trzeba regularnie oznaczać białko w moczu i mierzyć ciśnienie krwi.

Neuropatia

Neuropatia to uszkodzenie nerwów ruchowych (upośledzenie drobnych mięśni stóp i dłoni), czuciowych (stale nadwrażliwe stopy, z czasem drętwiejące, tracące sposobność odczuwania temperatury i bólu), wegetatywnych (zła robota jelit, niepoprawne wydzielanie potu i opróżnianie pęcherza, gwałtowne spadki ciśnienia i impotencja u mężczyzn). Podając odpowiednie leki choroby te można zmniejszyć.

Makroangiopatia

Makroangiopatia to zmiany miażdżycowe w średnich i dłuższych tętnicach prowadzące do dolegliwości niedokrwiennej serca, zawału albo udaru mózgu. Niezbędne są regularne pomiary ciśnienia i poziomu cholesterolu.

Retinopatia

Retinopatia to uszkodzenie siatkówki oka. Po ok. 10 latach dolegliwości ujawnia się ona u osób z cukrzycą typu 1. U osób z cukrzycą typu 2 może być obecna w chwili jej rozpoznania. W celu zapobiegnięcia wystąpienia retinopatii należy być stale pod kontrolą diabetologa i raz w roku badać dno oka.

Stopa cukrzycowa

Stopy u chorych na cukrzycę wymagają szczególnej pielęgnacji. Wskutek ukrwienia kończyn dolnych albo uszkodzenia nerwów dochodzi do odczuwania bólu w stopie. Zwężenie naczyń krwionośnych sprawia, iż jest ona bardziej podatna na urazy i zimno. Nawet drobne skaleczenia prowadzą do owrzodzeń. Konsekwencje bywają bardzo poważne, nawet z koniecznością amputacji
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.