Przyczny Rak jajnika - co należy wiedzieć? objawy. Co to jest jajnika)? Rak jako nowotwór złośliwy.

Czy pomocne?

Rak jajnika - co należy wiedzieć? leczenie

Co to znaczy RAK JAJNIKA - CO NALEŻY WIEDZIEĆ?:

Jakie powikłania może wywołać raka jajnika (nowotwór jajnika)?

Rak jako nowotwór złośliwy jest zawsze niebezpieczny. Kluczowym zagrożeniem jest powstawanie przerzutów do innych narządów w wyniku odrywania się komórek rakowych albo drobnych części raka, wędrujących następnie poprzez naczynia krwionośne albo chłonne do oddalonych narządów, gdzie rozwijają się tworząc takie guzy.

Czy rak jajnika (nowotwór jajnika) jest uleczalny?

Wykryty inicjalnie rak jajnika jest łatwy do zoperowania, chociaż niekiedy wiąże się z usunięciem całego kobiecego narządu rozrodczego, co prowadzi do bezpłodności.

Jak regularnie należy zgłaszać się na badanie ginekologiczne?

Przed ukończeniem 40 lat, przy braku choroby i objawów, wystarczy jedna wizyta na rok. Później lepiej odwiedzić ginekologa dwa razy na rok.
Jeśli w rodzinie bywały przypadki raka sutka, jajnika, macicy, należy częściej wykonywać badania.

Czy można zapobiegać rakowi jajnika (nowotworowi jajnika)?

Istnieje kilka metod profilaktycznych, a idealna to unikanie czynników predysponujących do stworzenia raka, np. promieniowania albo palenia.
W niektórych badaniach wykazano, iż wykorzystywanie tabletek antykoncepcyjnych zawierających hormony jajnika (estrogeny) minimalizuje częstość występowania raka jajnika. Podanie takich hormonów ogranicza w jajniku wytwarzanie własnych estrogenów, co może chronić przed tym nowotworem. Dalszym czynnikiem, który wydaje się mice wpływ ochronny, może być liczba ciąż i porodów, bo na raka jajnika częściej zapadają kobiety bezdzietne
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.