Przyczny Rak prostaty objawy. Co to jest częstą: stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci. Wg.

Czy pomocne?

Rak prostaty leczenie

Co to znaczy RAK PROSTATY:

Rak prostaty jest chorobą bardzo groźną i niestety bardzo częstą: stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci. Wg statystyk u ludzi występuje ponda sto różnych odmian raka, określanych wg narządów albo tkanek, gdzie powstają. Rak prostaty jest złośliwym nowotworem układu moczowo-płciowego, który atakuje mężczyzn ponad 45 roku życia.

Zadaniem prostaty, pomiędzy innymi, jest kontrola odpływu moczu, która dzieje się dzięki zawartym w niej mięśniom. Oprócz tego, prostata wytwarza, gęstą białą wydzielinę stanowiącą w przybliżeniu 25% objętości nasienia (spermy). Wydzielina ta przenosi plemniki, zapewniając im substancje odżywcze i chroniąc przed działaniem kwaśnych składników zawartych w pochwie. Prostata odgrywa wiec ważną rolę w procesie rozmnażania się ludzi. Nic dziwnego, iż zaburzenia jej budowy albo czynności mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia mężczyzny.

Warunki anatomiczne i fizjologiczne prostaty sprzyjają postępowi raka i utrudniają jego leczenie, ma ona gdyż bardzo złożoną budowę. Jej wnętrze to splot kanałów, kanalików i naczyń krwionośnych, krwionośnych poza nimi prostata zawiera część cewki moczowej i nasieniowód. Torebka prostaty ma liczne włókna mięśniowe i dlatego rak nie tworzy litego guza, a raczej nacieka wzdłuż kanalików, poprzez naczynia krwionośne i chłonne, tworząc nieregularny twór, którego obecność, zaburza odpływ moczu. Jeśli rak przeszedł poprzez torebkę prostaty, to jego usuwanie staje się bardzo trudne.

Te cechy raka prostaty sprzyjają przerzutom do innych narządów. Mogą je wprawdzie dawać inne nowotwory, lecz w raku prostaty zdarza się to szczególnie regularnie, co jest następstwem jego nieregularnej postaci. Przerzut jest rezultatem rozpadu struktury raka: kilka komórek rakowych oddziela się od reszty guza i niesione prądem krwi albo chłonki wędruje po ustroju chorego. Spore ekipy komórek rakowych mogą blokować naczynia krwionośne, tworząc zatory. Stwarza to zagrożenie postępem raka w innych narządach, jeśli ekipa komórek osiedli się w miejscu, gdzie znajdzie ochronę przed zniszczeniem albo wyrzuceniem.

Rak prostaty powstaje z komórek nabłonka kanalików tego gruczołu

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.