Przyczny Tchawica objawy. Co to jest przez tchawicę. Tchawica to elastyczna rura długości około 12.

Czy pomocne?

Tchawica leczenie

Co to znaczy TCHAWICA:

w czasie oddychania powietrze dostaje się z gardła do płuc przez tchawicę. Tchawica to elastyczna rura długości około 12 cm. Tchawicę otacza od 60 do 20 pierścieni chrzęstnych. Wzmacniają one tchawicę i zapobiegają jej zapadaniu się w trakcie wydechu. Tchawica to rura o średnicy około 2,5 cm. Łączy gardło z płucami. Tchawica, podobnie jak jama nosowa, wysłana jest komórkami wydzielającymi śluz i zaopatrzonymi w malutkie rzęski. Wyłapują one drobinki zawieszone w powietrzu, zapobiegające ich przedostawaniu się do płuc. Delikatne rzęski rytmicznie falując, przesuwają pył w stronę gardła, skąd może zostać odksztuszony.

Wyściółka tchawicy pokryta jest dwoma rodzajami komórek. Chronią one płuca przed pyłem nie zatrzymanym w nosie i gardle. Komórki śluzowe (kubkowe) wydzielają lepki śluz, pokrywający tchawicę i wyłapujący cząstki pyłu. Komórki urzęsione zaopatrzone są w liczne rzęski, które nieustannie wykonują ruchy skierowane ku górze. Dzięki tym ruchom śluz z cząstkami pyłu jest przesuwany do gardła, gdzie zostaje odkrztuszony albo połknięty.

Przednia i boczne części ściany tchawicy zawierają 16-20 pierścieni w kształcie litery C, zbudowanych z mocnego i sprężystego materiału nazywanego chrząstką. Dzięki nim tchawica jest sztywna i nie zapada się w trakcie oddychania. Tchawica w przekroju poprzecznym ma kształt podkowy. Tworzą ją liczne pierścienie chrzęstne i rozciągnięty między ich końcami elastyczny mięsień. Mięsień ten umożliwia rozciąganie i kurczenie się przełyku w trakcie połykania jedzenia. Mięsień oddziela tchawicę od przełyku; poprzez tchawicę przepływa powietrze, a poprzez przełyk przechodzi pokarm. Pierścienie chrzęstne nadają tchawicy sztywność, zaś tkanka łączna między nimi zapewnia jej elastyczność

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.