Przyczny Toksoplazmoza objawy. Co to jest Toxoplasma gondi, którego spotyka się w tkankach ludzi i.

Czy pomocne?

Toksoplazmoza leczenie

Co to znaczy TOKSOPLAZMOZA:

Toksoplazmoza jest wywołana zakażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondi, którego spotyka się w tkankach ludzi i zwierząt (w szczególności kotów, psów i myszy). Zakażenie następuje drogą pokarmową, poprzez kontakt z zanieczyszczoną żywnością, wodą, glebą i odchodami, rzadko poprzez zanieczyszczoną skórę albo błonę śluzową. Regularnie może nastąpić także wewnątrzmaciczne zakażenie płodu poprzez chorą matkę, u której nie wystąpiły symptomy dolegliwości.

Ryzyko zachorowania na toksoplazmozę powiększa się u osób z obniżoną odpornością i u kobiet w ciąży.

symptomy toksoplazmozy

> symptomy toksoplazmozy, jeżeli się w ogóle pojawią zależą od umiejscowienia się pasożytów. >> symptomy toksoplazmozy nabytej to: zwiększenie węzłów chłonnych, zawroty głowy, gorączka, osłabienie, zaburzenia równowagi, bóle mięśni i stawów, zaburzenia wzroku i światłowstręt, zmiany pozapalne zajętych narządów, zapalenie mózgu i opon mózgowych. Natomiast >> symptomy toksoplazmozy wrodzonej (która może przebiegać bezobjawowo) to: obumarcie płodu, uszkodzenie płodu i zwiększenie śledziony i wątroby i wodogłowie z typowym zwapnieniem wewnątrzmózgowym.

Nieleczona toksoplazmoza może przenosić się z krwią matki poprzez łożysko, spowodować poronienie albo uszkodzenie płodu. >> symptomy dolegliwości mogą pojawić się nawet po kilku latach od urodzenia dziecka. Natomiast wrodzona toksoplazmoza może prowadzić do śmierci
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.