Przyczny Trzustka objawy. Co to jest trzustkowy) i wewnętrznego (hormony). Leży na tylnej ścianie.

Czy pomocne?

Trzustka leczenie

Co to znaczy TRZUSTKA:

Trzustka to gruczoł wydzielania zewnętrznego (sok trzustkowy) i wewnętrznego (hormony). Leży na tylnej ścianie jamy brzusznej, zaraz za żołądkiem. Jest narządem zrazikowym i jest zbudowana z głowy, trzonu i ogona. Sok trzustkowy wytwarzany w jego przewodach spływa do dwunastnicy. Z kolei hormony są wytwarzane w wyspach trzustkowych - wyspach Langerhansa - rozmieszczonych w tkance gruczołowej trzustki. Zbudowane są z komórek alfa (produkujących glukagon) i bardziej licznych beta (produkujących insulinę). Ich kluczowym zadaniem jest klasyfikacja gospodarki glukozą.

Chociaż pokarm nie przechodzi poprzez trzustkę, pełni ona ważną rolę w procesach trawiennych. Jedna z głównych funkcji trzustki to wytwarzanie soku trzustkowego, który zawiera silne substancje trawienne (amelaza, trypsyna, lipaza). Spływają one przez przewód trzustkowy do jelita cienkiego, gdzie mieszają się z nadtrawionym pokarmem i pomagają rozkładać substancje odżywcze.

Budowa trzustki

Trzustka zawiera niewielkie ekipy komórek, nazywane wysepkami. Wytwarzają one dwa hormony - insulinę i glukagon - odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Tkanka otaczająca wysepki produkuje substancje trawienne (enzymy), które płyną przewodem trzustkowym do jelita cienkiego
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.