Leczenie Jak pozbyć się wysokiego cholesterolu przyczyny. Co znaczy pięćdziesiątym roku życia, a.

Czy pomocne?

90% pozytywne
20 głosów

Jak pozbyć się wysokiego cholesterolu?

Definicja z ang. How to get rid of high cholesterol, z niem. Wie wird man von hoher Cholesterinspiegel zu befreien.

Co to znaczy:

Wysoki poziom cholesterolu we krwi jest częstym problemem u ludzi po pięćdziesiątym roku życia, a czasem i młodszych. Prowadzi do poważnych chorób układu krążenia: choroby wieńcowej, zawałów serca i miażdżycy. Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu jest bardzo istotne dla ogólnego zdrowia naszego organizmu.


Cholesterol jest związkiem tłuszczowym, który jest konieczny do życia. Jest składnikiem błon komórkowych i jest konieczny do wytwarzania wielu ważnych substancji w naszym organizmie. Cholesterol jest częściowo produkowany poprzez wątrobę, a częściowo pochodzi z zewnątrz, przyjmowany razem z pokarmem.

Nadmiar cholesterolu, z którym nie radzi sobie nasz organizm – nie wykorzystuje go, ani nie zdoła go usunąć razem z żółcią – może zacząć zalegać w żyłach, obrastając ich ścianki i zmniejszając w ten sposób ich prześwit. W ten sposób powstaje miażdżyca, dochodzi do nadciśnienia i zatorów.

by obniżyć poziom cholesterolu powinniśmy jak w najwyższym stopniu ograniczyć spożywanie tłustych potraw. Z naszej diety powinny zniknąć, albo zostać ograniczone do absolutnego minimum:


- tłuste mięsa i wędliny,
- dania smażone,
- tłuszcze zwierzęce,
- topione sery i żółte sery,
- mleko pełnotłuste.


W naszej diecie powinny się znaleźć i stanowić jej znaczną część:


- płatki zbożowe,
- jeżeli już musi być mięso, to chude drobiowe,
- kasze, ciemne pieczywo,
- owoce i warzywa,
- potrawy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe: ryby, oliwa z oliwek.


jeżeli poziom cholesterolu jest bardzo podwyższony i towarzyszą temu inne dolegliwości, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W poważnych sytuacjach zaleci on leki obniżające poziom cholesterolu i ułoży odpowiednią dietę do indywidualnych potrzeb.


Pamiętajmy także, iż niezwykle istotny jest aktywny tryb życia i zażywanie wiele ruchu, a idealny jest sport.

Pomoc w przypadkach: Cholesterol; zły cholesterol; jak obniżyć poziom cholesterolu?; jak leczyć cholesterol?; wysoki poziom cholesterolu; obniżenie poziomu cholesterolu; szkodliwy cholesterol; odkładanie się cholesterolu w żyłach; wysoki cholesterol we krwi; jak powstrzymać otłuszczanie żył?; blokowanie żył przez cholesterol; tłuszcz w żyłach; miażdżyca; zwężone żyły; podwyższone stężenie cholesterolu

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 4

    Witam mam podwyzszony cholesterol Jak pozbyc sie go w ciagu 3 miesiecy?

    Czy raz nabyty cholesterol można całkowicie zlikwdować? Czy mając ponad 300 cholesterolu, po zażywaniu przez jakiś czas tabletek, może całkowicie znilnąć?

    to samo u mnie, po 50-tce cholesterol zrobił się 278 - od lat nie jem: masła tylko margaryny i to ze sterolami, kiełbas, wieprzowiny, pasztetów, podrobów, żółtego i topionego sera, tłustego nabiału, używam tylko olejów, nie smażę, piekę w rękawie bez tłuszczu, gotuję na parze, kurczak bez skóry i co?? i nic ...moją jedyną słabością są słodycze i to pewnie od nich, a kto wyznaczył takie wartości cholesterolu i na jakiej podstawie, jeszcze kilka lat temu normą było 250, a co najdziwniejsze poszłam do dietetyczki aby schudnąć i po pół roku spory spadek wagi a cholesterol w górę i bądź tu mądry

    kilka dni temu zrobilam badania krwi i okazalo sie ,ze moj cholesterol przekroczyl 250 .. czytam dobre rady ,, w tym artykule czego nalezy nie jesc co nalezy jesc , i stwierdzam ,ze to sie mija z celem , Od lat nie jem wedlin i tlustych mies nie jem serow , Prowadze aktywny tryb zycia ,,,,,,,,,,a cholesterol rosnie jak szalony , cos jest nie tak ale co????