Leczenie Jak mierzyć ciśnienie krwi przyczyny. Co znaczy mierzy nam ciśnienie. To nic trudnego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Definicja z ang. How to measure blood pressure, z niem. Wie Blutdruck zu messen.

Co to znaczy: Zapewne każdy z nas był kiedyś u lekarza i widział jak to on albo pielęgniarka mierzy nam ciśnienie. To nic trudnego. Warto, zatem samemu spróbować i zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze dzięki tradycyjnego manometru. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak to zrobić.
ManometrStetoskopZeszyt i długopis
krok 1
Wartość ciśnienia tętniczego w ciągu doby ulega znacznym wahaniom. Wzrasta w przypadkach stresowych i w czasie wysiłku fizycznego, a znacznie spada w czasie snu. Pomiar najlepiej, zatem wykonać rano po wstaniu i przed kolacją. Jeżeli będziesz wykonywać to zawsze w tym samym czasie, możliwe będzie porównanie wyników.
krok 2
Przygotuj manometr rtęciowy do pomiaru. Usiądź wygodnie i odczekaj około 5 min.. Zdejmij rękaw z ręki, na której będziesz dokonywać pomiaru. Zwykle ciśnienie mierzy się na prawej ręce.
krok 3
Nałóż mankiet na ramię, uważając, by jego dolny brzeg znajdował się około 3 cm powyżej zgięcia łokciowego, na wysokości serca. Oprzyj rękę wygodnie o blat stołu i sprawdź czy aparat wskazuje wartość 0 mm Hg.
krok 4
Słuchawki włóż do uszu i wolna ręką szybko napompuj mankiet. Pamiętaj, aby nie pompować go ręką, na której dokonujesz pomiaru. Następnie przyłóż stetoskop do miejsca w zgięciu łokciowym, gdzie najlepiej wyczuwasz tętno i powoli wypuszczaj powietrze z mankietu, około 2 mm Hg na sekundę.
krok 5
Pierwszy ton, który usłyszysz to ciśnienie skurczowe, ostatni znaczy ciśnienie rozkurczowe. Skurczowe nie powinno przekraczać 140 mm Hg, a rozkurczowe 90 mm Hg.
krok 6
Wypuść powietrze z mankietu, odczekaj kilka min. i wykonaj pomiar ponownie. Pamiętaj, aby uzyskane wyniki zapisywać i skonsultować je z lekarzem.
Wskazówki i ostrzeżenia
Jeżeli czujesz się gorzej, zawsze wykonaj dodatkowy pomiar. Pomoże Ci ustalić czy złe samopoczucie ma związek z ciśnieniem.poprawna wartość ciśnienia tętniczego to 120-129/80-84 mmHg (poprawne).Wartość ciśnienia wysokiego prawidłowego 130-139/85-89 mm Hg.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.