Leczenie Jak odczytywać ciśnienie krwi przyczyny. Co znaczy Dostarcza w ten sposób do tkanek tlen i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak odczytywać ciśnienie krwi?

Definicja z ang. How to read your blood pressure, z niem. Wie Sie Ihren Blutdruck zu lesen.

Co to znaczy: Serce cały czas przepompowuje poprzez organizm ok. sześciu litrów krwi. Dostarcza w ten sposób do tkanek tlen i substancje odżywcze i usuwa produkty przemiany materii. Mechanizm ten nie zależy tylko od objętości krwi, lecz od ciśnienia z jakim płynie ona poprzez tętnice. Ciśnienie tętnicze należy mierzyć często w celach profilaktycznych. Prawie każdy jednak potrafi poprawnie zinterpretować uzyskany rezultat. Czytając ten artykuł dowiesz się jak poprawnie interpretować rezultat ciśnienia tętniczego.
krok 1
Zaburzenia ciśnienia tętniczego.
- Nadciśnienie tętnicze
Do typowych objawów nadciśnienia tętniczego należą bóle głowy, uczucie osłabienia, bladość albo zaczerwienienie twarzy, zaburzenia widzenia i szum w uszach. Nadciśnienie tętnicze może być wywołane wieloma chorobami, bądź towarzyszyć stanom napięcia psychicznego albo wysiłkowi fizycznemu. Do groźnych powikłań chorób nadciśnienia należy zawał serca, udar mózgu czy miażdżyca.
- Niskie ciśnienie tętnicze
Niskie ciśnienie jest także dokuczliwe. Skutkuje uczucie ciągłego zmęczenia i braku napędu życiowego. Fizycznym symptomem niskiego ciśnienia są np. zimne stopy i dłonie. Powyższe symptomy wyglądają w miarę niewinnie i sporo osób lekceważy niebezpieczeństwo powiązane w szczególności z nadciśnieniem.
krok 2
Poprawne wartości.
Ciśnienie rozkurczowe jest niższe od ciśnienia skurczowego. U zdrowych osób powinno ono wynosić między 55 a 85. Ciśnienie skurczowe z kolei powinno mieć wartość między 120 a 135 mm Hg. Jeśli poprzez dwa następne dni średnia wartość przynajmniej trzech pomiarów będzie powyżej 135/85 mm Hg, znaczy to, iż ciśnienie jest za wysokie.
Zupełnie normalnym zjawiskiem jest przyrost ciśnienia zależny od wieku. Przez wyższe ciśnienie organizm wyrównuje obniżoną elastyczność naczyń krwionośnych.
krok 3
Elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia.
Aktualnie bardzo popularne są elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia. Nie wymagają one słuchawek ani zdolności obsługi skomplikowanych urządzeń. Działają one automatycznie i jako stetoskop mają wbudowany mikrofon. Rejestruje on odgłos płynącej w naczyniach krwi i na tej podstawie wyznacza wartość ciśnienia. Dlatego nie musimy się o nic martwić. Wystarczy tylko zadbać, by bateria w aparacie była sprawna.
Przy zakupie aparatu do użytku domowego należy zwrócić uwagę na jego jakość, czy urządzenie zostało dobrze wykonane. Zanim kupisz aparat, dowiedz się czy jest objęty gwarancją. Poproś także o wytłumaczenie zasad działania i wypróbuj go przed nabyciem.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.