Przyczyny chrapanie, nocne chrapanie, stop chrapaniu objawy. Co znaczy Chrapanie definicja.

Przyczyny Chrapanie objawy

Objawy CHRAPANIE:

Chrapanie pojawiające się podczas snu polega na wibracji języczka i podniebienia miękkiego w trakcie wdechu. Wydaje się być nieszkodliwe, lecz może być odzwierciedleniem zmian zachodzących w organizmie i prowadzić do niebezpiecznych następstw, np. bezdechu sennego. Przewlekłe chrapanie może być przyczyną zaburzeń jakości snu, zmęczenia w ciągu dnia oraz drażliwości.

Przyczyny występowania CHRAPANIE:

Główną przyczyną jest zwężenie dróg oddechowych, które ogranicza ilość wdychanego przez nas powietrza. W trakcie snu mięśnie gardła (jego tylnej części) są znacznie rozluźnione. Podczas snu wdychane powietrze wprawia w ruch tkanki miękkie, co wywołuje odgłos chrapania.

 

CHRAPANIE Rozpoznanie:

Najczęściej chrapanie spowodowane jest przez otyłość, niewłaściwie dopasowaną poduszkę, przyjmowaniem niektórych leków oraz nadmiernym spożyciem alkoholu. Również osobom ze skrzywioną przegrodą nosową, przerośnięciem języczka, astmą często towarzyszy chrapanie.

CHRAPANIE Leczenie:

Leczenie chrapania polega na likwidacji jego przyczyny, czyli np. otyłości, skrzywienia przegrody nosowej, nadmiernego spożycia alkoholu, rzucenie palenia, odstawienie niektórych leków (leki nasenne), zaprzestanie objadania się na noc.

W przypadku infekcji prowadzących do obrzęku błony śluzowej nosa i przyczyniających się do chrapania należy rozpocząć leczenie w tym kierunku.

Jeśli przyczyną chrapania jest bezdech sennych możesz poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

W leczeniu bezdechu sennego i chrapania dostępne są także specjalne aparaty wewnątrzustne.

Leczenie w domu CHRAPANIE:
  • Istotne jest prawidłowe ułożenie ciała podczas snu oraz rezygnacja z poduszki, ponieważ uniesienie głowy wzmaga chrapanie.
  • Nie śpij na plecach – wskazane jest spanie na boku
  • Przed snem nie spożywaj dużych ilości alkoholu
  • Przed snem nie objadaj się
  • Unikaj leków nasennych
  • Pozbądź się obrzęku nosa, który przyczynia się do problemu chrapania – stosuj miętowy płyn do płukania jamy ustnej lub krople do nosa (z umiarem!)
  • Stosuj specjalne plastry na nos dostępne w aptekach
  • Postaraj się zrzucić zbędne kilogramy

Zagadnienia: chrapanie, nocne chrapanie, stop chrapaniu

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.