Leczenie Jak stosować leki do nosa przyczyny. Co znaczy stanem zapalnym nosa, sięgamy po leki.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak stosować leki do nosa?

Definicja z ang. How to use drugs nose, z niem. Wie zu verwenden Drogen Nase.

Co to znaczy: W razie kataru, zapalenia zatok przynosowych i innych chorób objawiających się stanem zapalnym nosa, sięgamy po leki, które następnie aplikujemy do dziurek nosowych. Odpowiednia aplikacja jest niezmiernie istotna, by jak największa liczba leku trafiła do środkowego przewodu nosowego i na małżowinę nosową, gdzie wchłania się najlepiej. Należy uważać również, by nadmiar leki nie spłynął do żołądka, bo można doprowadzić w ten sposób do zatrucia.
krok 1
Leki mogą występować w wielu postaciach: sprayu, maści, kropli albo żelu.
Przed aplikacją leku należy dokładnie wyczyścić nos, by lek mogło się swobodnie „rozejść”.
krok 2
Wydaje się, iż najwygodniejszą pozycją, jest pozycja, gdy chory leży płasko na plecach i odchyla głowę lekko w tył. Można także leżeć na boku i utrzymywać głowę skierowaną twarzą w kierunku barku znajdującego się wyżej, równocześnie kierując nos ku górze. Jeżeli nie mamy czasu albo miejsca, by się położyć, przyjmujemy lek na stojąco, odchylając przy tym głowę do tyłu.
krok 3
Aplikator wsuwamy płytko w dziurkę do nosa, a jego końcówkę kierujemy na zewnętrzną ścianę nosa. by uniknąć zaaplikowania leku na przegrodę , najwygodniej podawać kroplę do lewej dziurki prawą ręką, a do prawej, lewą. Jeżeli używamy aerozolu do nosa, pojemnik musi być ustawiony pionowo.
krok 4
Sama aplikacja polega najczęściej na ściśnięciu opakowania i wpompowaniu do nozdrzy preparatu. W razie aerozolu, może być konieczne kilkukrotne wciśnięcie pompki, by lek wydostał się z opakowania. Jeżeli z kolei używamy leki, przy którym musimy ściskać opakowanie, pamiętajmy, by wyjmować końcówkę z nosa, cały czas ją ściskając, ponieważ w innym przypadku zassiemy do butelki zanieczyszczenia z nosa.
krok 5
liczba leku podajemy zgodnie ze wskazaniami na ulotce dołączonej do opakowania. Generalnie jeżeli chodzi o aerozol to podajemy jeden „wziew”, a kropelki aplikujemy po dwie na każde nozdrze.
krok 6
Po podaniu kropelek, należy poprzez około pół minuty pozostać bez ruchu, a później - dla lepszego rozprowadzenia substancji wewnątrz nosa - poruszamy powoli głową na prawo i lewo.
krok 7
jeżeli zażywamy aerozol, nie musimy poruszać głową, gdyż cząsteczki leku same równomiernie osiadają na ściankach jamy nosowej.
krok 8
W razie stosowania maści i żelów, aplikacja jest niezwykle prosta i wystarczy dzięki palca rozsmarować cienką warstwę u wejścia nozdrzy.
krok 9
Oczywiście nigdy nie zapominamy o sprawdzeniu terminu przydatności leku, a końcówkę aplikatora czyścimy po każdym zastosowaniu, by nie doprowadzić do ponownego zakażenia.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 2

    Witam. Mam pytanie jestem zapisany na kwietnia na zabieg przegrody nosowej dlatego ze mam lekko skrzynią. I chciałem zapytać czy zabieg jest konieczny ? I chciałbym wiedzieć jak to wygląda na zabiegu ? Nos jest łamany ? Ile trwa zabieg ? Prosiłbym o odpowiedz. I Pozdrawiam

    Witam. Mam pytanie jestem zapisany na kwietnia na zabieg przegrody nosowej dlatego ze mam lekko skrzynią. I chciałem zapytać czy zabieg jest konieczny ? I chciałbym wiedzieć jak to wygląda na zabiegu ? Nos jest łamany ? Ile trwa zabieg ? Prosiłbym o odpowiedz. I Pozdrawiam