Do czego jest Captopril lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: kaptopryl (Captopril) tabl. 12,5.

Czy pomocne?

Lek Captopril

Lekarstwo CAPTOPRIL: Captopril
Producent leku:
Jelfa
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kaptopryl (Captopril)
tabl. 12,5 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 25 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 50 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Captopril
Captopril
Captopril
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Nadciśnienie tętnicze wszystkich stopni w monoterapii albo w skojarzeniu z innymi lekami, na przykład tiazydami moczopędnymi, antagonistami wapnia. Zastoinowa niewydolność krążenia (w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i glikozydami). Leczenie wspomagające zawału serca u pacjentów wydolnych hemodynamicznie. Nefropatia cukrzycowa u pacjentów z cukrzycą insulinozależną.
Działanie
Inhibitor konwertazy angiotensyny - enzymu przekształcającego angiotensynę I w angiotensynę II. Hamowanie syntezy angiotensyny II, substancji o mocnym działaniu zwężającym naczynia krwionośne skutkuje pomniejszenie stężenia tego hormonu w tkankach, co w następstwie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Ponadto kaptopryl hamuje rozkład bradykininy, która rozszerza naczynia krwionośne. Działanie przeciwnadciśnieniowe zależy w pierwszej kolejności od pomniejszenia aktywności angiotensyny II i pomniejszenia stężenia aldosteronu. Pomniejszenie stężenia aldosteronu skutkuje nieznaczne powiększenie stężenia potasu we krwi i nasilenie wydalania sodu i wody. Długookresowe działanie hipotensyjne zależy także od zahamowania rozkładu kinin i powiększenia stężenia rozszerzających naczynia prostaglandyn (PGE2). Kaptopryl minimalizuje opór przepływu krwi poprzez naczynia płucne i naczynia obwodowe, nieznacznie zwiększając pojemność minutową serca. Nie wpływa na przepływ nerkowy. U pacjentów z zastoinową niewydolnością krążenia, dzięki zmniejszeniu obwodowego oporu naczyniowego, występuje poprawa hemodynamiczna i powiększenie tolerancji wysiłku. Przeciwdziała przerostowi i rozrostowi mięśni gładkich naczyń krwionośnych i przerostowi i przebudowie mięśnia sercowego. Po podaniu doustnym kaptopryl dobrze i błyskawicznie wchłania się z przewodu pokarmowego. Biodostępność wynosi ok. 65%. Obecność pokarmu minimalizuje wchłanianie o ok. 40%. Max. stężenie we krwi występuje po 1 h. Ok. 30% leku wiąże się z białkami osocza. 75% leku jest wydalane z moczem (z tego 50% w formie nie zmienionej), a pozostała część w połączeniu z endogennymi związkami tiolowymi. T0,5 wynosi ok. 2 h. Lek jest eliminowany z organizmu w okresie hemodializy albo dializy otrzewnowej.
Działania niepożądane
Przy stosowaniu leku w zaleconych dawkach działania niepożądane występują u 2,2% leczonych. U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek działania niepożądane występują częściej. W trakcie leczenia mogą wystąpić: zaburzenia czynności układu krążenia (objawowe niedociśnienie, tachykardia, szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem naczyniowo-nerkowym stosujących dietę niskosodową albo otrzymujących leki moczopędne); skórne reakcje nadwrażliwości: wysypki plamisto-grudkowe, pokrzywka, zaczerwienienie skóry, świąd, nadwrażliwość na światło, zespół Stevensa-Johnsona; zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka a również zaparcia, strata łaknienia); ból i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, parestezje w obrębie kończyn górnych, uczucie suchości w jamie ustnej, owrzodzenia j. ustnej; zaburzenia odczuwania smaku (przemijająca bez leczenia strata smaku, uczucie metalicznego smaku), zazwyczaj ustępujące po 2-3 tyg. leczenia, suchy męczący kaszel, rzadziej obrzęk naczynioruchowy obejmujący twarz, kończyny, wargi i potencjalnie mogący zagrażać życiu; zmiany w obrazie morfologicznym krwi (neutropenia, agranulocytoza, niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna, małopłytkowość); zaburzenia wodno-elektrolitowe; powiększenie stężenia potasu w szczególności u pacjentów z niewydolnością nerek, hiponatremia w szczególności u pacjentów stosujących dietę niskosodową i jednocześnie leki moczopędne. W pojedynczych sytuacjach może wystąpić: zapalenie trzustki, niedrożność przewodu pokarmowego, zaburzenie czynności wątroby (żółtaczka zastoinowa, zapalenie wątroby), powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi, białkomocz, przemijające powiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi, tachykardia, dławica piersiowa, skurcz oskrzeli, impotencja. U pacjentów dializowanych przy zastosowaniu dializatorów z błonami poliakrylonitrylowymi i polisulfonowymi w okresie dializy mogą wystąpić reakcje uczuleniowe.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kaptopryl albo pozostałe składniki preparatu. Ciąża. Obrzęk naczynioruchowy wywołany leczeniem inhibitorami konwertazy angiotensyny w wywiadzie.
Interakcje
Kaptopryl można stosować łącznie z glikozydami nasercowymi, azotanami (korzystny synergizm odnosząc się do efektów hemodynamicznych), antagonistami wapnia, lekami b-adrenolitycznymi, lekami moczopędnymi (z wyjątkiem oszczędzających potas); następuje poprawa efektywności leczenia nadciśnienia tętniczego. Działanie przeciwnadciśnieniowe kaptoprylu nasilają również środki do znieczulenia ogólnego i minoksydyl. Indometacyna i inne NLPZ zmniejszają działanie przeciwnadciśnieniowe kaptoprylu. Probenecyd zwalnia wydalanie kaptoprylu. Kaptopryl nasila działanie alkoholu, wydłuża czas wydalania preparatów litu. Kaptopryl powiększa hipoglikemizujące działanie leków z gatunku pochodnych sulfonylomocznika i insulin. Leki immunosupresyjne, allopurinol, cytostatyki, glikokortykosteroidy służące ogólnie nasilają zmiany obrazu morfologicznego krwi (na przykład leukopenię) spowodowane poprzez kaptopryl. Leki moczopędne oszczędzające potas, sole potasu i inne leki zwiększające stężenie potasu we krwi służące równocześnie z kaptoprylem zwiększają ryzyko hiperkaliemii (należy kontrolować stężenie potasu we krwi). W trakcie stooswania kaptoprylu test na obecność acetonu w moczu może być fałszywie nieujemny.
Dawkowanie
Doustnie, w pojedynkę, stosując najmniejszą dawkę efektywną. Preparat stosuje się zwykle wg następujących zasad. Dorośli: nadciśnienie tętnicze: rekomendowana początkowa dawka jednorazowa w łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniu wynosi 12,5 mg 2 razy na dobę, w przypadku konieczności dawkę dobową należy zwiększać etapowo co 2-4 tyg. do maksymalnej dawki wynoszącej w ciężkim nadciśnieniu 150 mg na dobę w 3 dawkach; w leczeniu umiarkowanego nadciśnienia tętniczego dobowa dawka podtrzymująca wynosi zwykle 50 mg w 2 dawkach. Zastoinowa niewydolność krążenia: rekomendowana jednorazowa dawka początkowa wynosi 6,25-12,5 mg 2-3 razy na dobę, w przypadku potrzeby dawki należy zwiększać etapowo co ok. 2 tyg.; jednorazowa dawka podtrzymująca wynosi zwykle 25 mg 2-3 razy na dobę. Leczenie wspomagające zawału mięśnia serca: leczenie należy rozpocząć w 3. dobie od wystąpienia zawału serca, dawka początkowa wynosi 6,25 mg na dobę, co kilka dni należy ją zwiększać do czasu uzyskania docelowej dawki dobowej wynoszącej 150 mg w 2 dawkach. Nefropatia cukrzycowa: rekomendowana dawka wynosi 75-100 mg na dobę w 2-3 dawkach, w razie wystąpienia obserwowanego niedociśnienia należy zmniejszyć dawkę leku.Dzieci: bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu u dzieci nie zostało precyzyjnie ocenione, lek można stosować gdy inne leki przeciwnadciśnieniowe są nieskuteczne - rekomendowana dawka dobowa wynosi 0,3-0,6 mg/kg m.c. na dobę w dawkach podzielonych.U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek (klirens kreatyniny przynajmniej 30 ml/min) i nefropatią cukrzycową należy stosować dawkę 75-100 mg na dobę w 2 dawkach; przy klirensie poniżej 30 ml/min należy stosować dawki mniejsze od wyżej rekomendowanych, po uzyskaniu zadowalającego efektu lek należy stosować w najmniejszej dawce skutecznej ustalonej w pojedynkę.Lek należy podawać 1 h przed posiłkami.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kat. C w I trymestrze, kat. D w II i III trymestrze. Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stooswać efektywną antykoncepcję. Wykorzystywanie kaptoprylu w II albo III trymestrze ciąży może powodować uszkodzenie płodu albo chorobę noworodka (małowodzie, niewydolność nerek, bezmocz, hipotonia, hipoplazja kości czaszki). Kaptopryl przenika do mleka matki - nie stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Rozpoczęcie leczenia kaptoprylem pacjentów otrzymujących lek moczopędny wymaga zachowania ostrożności; w razie niedociśnienia należy zmniejszyć dawkę albo odstawić lek moczpędny. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów: z zaburzeniami układu krwiotwórczego, z nadciśnieniem naczyniowo-nerkowym, z niewydolnością nerek, z chorobami tkanki łącznej z autoagresji, z ciężkimi zaburzeniami elektrolitowymi, z białkomoczem ponad 1 g/dobę (należy rozważyć celowość dalszego leczenia kaptoprylem), z pierwotnymi chorobami wątroby albo niewydolnością wątroby, leczonych równocześnie lekami hamującymi czynność układu immunologicznego (na przykład kortykosteroidy służące ogólnie, cytostatyki, antymetabolity), a również allopurinolem, prokainamidem albo solami litu, ponad 65 lat z ciężką niewydolnością krążenia. Nie stosować leku u pacjentów dializowanych przy zastosowaniu dializatorów o wysokiej przepuszczalności z błonami poliakrylonitrylowymi i polisulfonowymi z racji na powiększone ryzyko wystąpienia zagrażających życiu reakcji nadwrażliwości.
Podobne leki
Captopril
Captopril
Captopril

Działanie: Captopril

Definicja Calcium Dobesilate:
Co to jest Producent leku: Aflofarm Fabryka Leków Wiadomości o leku: Substancje czynne: dobesylan wapniowy (Calcium dobesilate) tabl. 250 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów captopril co znaczy.
Definicja Cetrotide:
Co to jest leku: Serono Wiadomości o leku: Substancje czynne: cetroreliks (Cetrorelix) liof. i rozp. do przyg. roztw. do wstrz. 0,25 mg/ml 1 zbiór, --,-- zł liof. i rozp. do przyg. roztw. do wstrz. 3 mg/3 ml 1 captopril krzyżówka.
Definicja Calcimag:
Co to jest leku: Chance Wiadomości o leku: Substancje czynne: kwas askorbinowy (Ascorbic acid)glikonian wapnia (Calcium gluconate)wodoroasparaginian magnezu (Magnesium hydroaspartate)cytrynian potasu (Potassium captopril co to jest.
Definicja Cirrus:
Co to jest leku: UCB Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: cetyryzyna (Cetirizine)chlorowodorek pseudoefedryny (Pseudoephedrine hydrochloride) tabl. o przedł. uwalnianiu 6 szt., --,-- zł tabl. o przedł captopril słownik.
Definicja Catalet D:
Co to jest leku: Biomed-Kraków Wiadomości o leku: Substancje czynne: ekstrakty alergenów (Allergen extracts) zawiesina C do wstrz. podsk. - stężenia 1-3 3 fiolki 2 ml, --,-- zł zawiesina T do wstrz. podsk captopril czym jest.

Informacje Captopril znaczenie w Słownik leków C .

Dodaj opinię o Captopril, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Captopril, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: