Do czego jest Choragon lekarstwo? Jak działa: o leku: Substancje czynne: gonadotropina kosmówkowa.

Czy pomocne?

Lek Choragon

Lekarstwo CHORAGON: Choragon
Producent leku:
Ferring Pharmaceuticals
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
gonadotropina kosmówkowa (Chorionic gonadotrophin)
proszek i rozp. do przyg. roztw. do wstrz. 5000 j.m./ml 3 amp.+3 amp. rozp.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Pregnyl
Biogonadyl
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
U kobiet: stymulacja owulacji (jeżeli wskazana, po leczeniu stymulującym przyrost pęcherzyków Graafa), podtrzymanie czynności ciałka żółtego u kobiet z jego niewydolnością. U mężczyzn: wnętrostwo nie wynikające z przyczyn anatomicznych, opóźnione dojrzewanie płciowe, hipogonadyzm hipogonadotropowy (jednocześnie z leczeniem ludzką gonadotropiną menopauzalną, HMG). W celach diagnostycznych: u dzieci w diagnostyce różnicowej wnętrostwa i wrodzonego braku jąder; w celu oceny czynności jąder u pacjentów z hipogonadyzmem hipogonadotropowym przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia pobudzającego.
Działanie
Ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG), produkowana poprzez łożysko, pozyskiwana z moczu kobiet ciężarnych. Działanie gonadotropiny kosmówkowej jest takie jak hormonu luteinizującego (LH) przysadki. HCG stymuluje wytwarzanie progesteronu i estradiolu w jajnikach. Domięśniowe podanie HCG kobietom, u których stwierdzono dojrzałe pęcherzyki Graafa, wywołuje owulację po ok. 36 h po podaniu. Kilkakrotne podanie HCG skutkuje podtrzymanie czynności ciałka żółtego i etapy wydzielniczej endometrium. U chłopców i mężczyzn HCG pobudza wytwarzanie w jądrach testosteronu i innych hormonów płciowych. Po podaniu domięśniowym lek wydala się z moczem. T0,5 wynosi ok. 30 h.
Działania niepożądane
U kobiet: w trakcie leczenia HCG w połączeniu z ludzką gonadotropiną menopauzalną albo klomifenem może dojść do nadmiernego pobudzenia czynności jajników, co prowadzi do powstawania sporych torbieli z tendencją do pękania, gromadzenia się płynu w jamie brzusznej i klatce piersiowej i powikłań zakrzepowo-zatorowych. Działania niepożądane mogą wystąpić z większym nasileniem u pacjentek w ciąży. Wywoływanie jajeczkowania podawaniem HCG w połączeniu z HMG może powodować przyrost ryzyka wystąpienia ciąży mnogiej. U mężczyzn: może pojawić się przejściowe albo długookresowe zwiększenie gruczołów sutkowych, zwiększenie gruczołu krokowego, trądzik, zatrzymanie wody w organizmie, samoistne erekcje; bardzo rzadko obserwowano niewielkie zaburzenia emocjonalne. Długookresowe podawanie preparatu może prowadzić do stworzenia przeciwciał przeciw HCG.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na gonadotropinę albo pozostałe składniki preparatu. U kobiet: nadmierne pobudzenie jajników, guzy hormonozależne. U mężczyzn: wnętrostwo pochodzenia organicznego, guzy hormonozależne. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, chorobami serca, niewydolnością nerek, migreną, astmą, padaczką.
Interakcje
Nadmierne pobudzenie czynności jajników przeważnie jest wywołane leczeniem skojarzonym z ludzką gonadotropiną menopauzalną (menotropina, HMG) albo klomifenem.
Dawkowanie
U kobiet: stymulacja owulacji - jednokrotnie domięśniowo 5000 albo 10 000 j.m.; podtrzymywanie czynności ciałka żółtego - 1500-5000 j.m. domięśniowo, na przykład trzeciego, szóstego i dziewiątego dnia po owulacji. U mężczyzn: wnętrostwo u chłopców w wieku do 2 lat i ponad 6 lat - zwykle domięśniowo 500-2000 j.m. na tydzień poprzez 5 tyg.; zwłaszcza chłopcom w wieku 3-6 lat można podać domięśniowo 1500 j.m. na tydzień poprzez 3 tyg., jeżeli wskazane, jednocześnie z gonadoreliną; opóźnione dojrzewanie płciowe - domięśniowo 1500 j.m. 2-3 razy w tyg. poprzez 3 mies.; hipogonadyzm hipogonadotropowy (jednocześnie z ludzką gonadotropiną menopauzalną) - domięśniowo 1500-6000 j.m. raz w tygodniu. W diagnostyce różnicowej wnętrostwa i wrodzonego braku jąder i w celu oceny czynności jąder u pacjentów z hipogonadyzmem hipogonadotropowym przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia pobudzającego podaje się jednokrotnie domięśniowo 5000 j.m. preparatu.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Pregnyl
Biogonadyl

Informacje Choragon znaczenie w Słownik leków C .

Dodaj opinię o Choragon, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Choragon, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.