Do czego jest Clexane lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: enoksaparyna sodu (Enoxaparin.

Czy pomocne?

Lek Clexane

Lekarstwo CLEXANE: Clexane
Producent leku:
Aventis Pharma
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
enoksaparyna sodu (Enoxaparin sodium)
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 100 mg/ml 2 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 60 mg/0,6 ml 2 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 60 mg/0,6 ml 2 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. forte 150 mg/ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. 20 mg/0,2 ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 80 mg/0,8 ml 2 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 100 mg/ml 2 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 40 mg/0,4 ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. forte 150 mg/ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. forte 120 mg/0,8 ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 300 mg/3 ml 1 fiolka 3 ml,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 40 mg/0,4 ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. forte 120 mg/0,8 ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. 20 mg/0,2 ml 10 amp.-strzyk.,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 300 mg/3 ml 1 fiolka 3 ml,
--,-- zł
roztwór do wstrz. podsk. albo do linii tętn. ukł. dial. 80 mg/0,8 ml 2 amp.-strzyk.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Clexane forte
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Clexane: profilaktyka żylnej dolegliwości zakrzepowo-zatorowej, szczególnie u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym ortopedycznym, ogólnym i onkologicznym; profilaktyka żylnej dolegliwości zakrzepowo-zatorowej u pacjentów unieruchomionych na skutek ciężkich schorzeń, takich jak ostra niewydolność serca, ostra niewydolność oddechowa, ciężkie infekcje, a również zaostrzenie chorób reumatycznych powodujące unieruchomienie pacjenta (dotyczy dawki 40 mg/0,4 ml); leczenie zakrzepicy żył głębokich powikłanej albo nie powikłanej zatorowością płucną; leczenie niestabilnej dolegliwości wieńcowej i zawału serca bez załamka Q w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym; profilaktyka tworzenia skrzepów w krążeniu pozaustrojowym w trakcie hemodializy.Clexane forte: leczenie zakrzepicy żył głębokich powikłanej albo nie powikłanej zatorowością płucną; leczenie niestabilnej dolegliwości wieńcowej i zawału serca bez załamka Q w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym; profilaktyka tworzenia skrzepów w krążeniu pozaustrojowym w trakcie hemodializy.
Działanie
Drobnocząsteczkowa heparyna o małej masie cząsteczkowej (średnio 4500 daltonów). Wykazuje sporą aktywność przeciw czynnikowi Xa krzepnięcia krwi (ok. 100 j.m./mg) i małą aktywność przeciw czynnikowi IIa (ok. 28 j.m./mg). W dawkach profilaktycznych enoksaparyna nie wpływa na agregację płytek krwi albo wiązanie fibrynogenu. Po podskórnym wstrzyknięciu enoksaparyna wchłania się błyskawicznie i kompletnie. Bezwzględna biodostępność wynosi ok. 100%. Przeciętnie max. aktywność anty-Xa osocza obserwowana jest po 3. do 5. h po podskórnym wstrzyknięciu. Jest metabolizowana raczej w wątrobie. Moment półtrwania wynosi od ok. 4 h po jednorazowym podaniu do ok. 7 h po wielokrotnym podaniu leku. Jest wydalana z moczem w ok. 10%.
Działania niepożądane
Krwawienie. Odnotowano doniesienia o sporych krwotokach i o wystąpieniu krwiaków śródrdzeniowych, jeżeli jednocześnie była zastosowana enoksaparyna i wykonane znieczulenie rdzeniowo-nadtwardówkowe albo punkcja rdzeniowa. W wyniku tego powstawały różnego stopnia uszkodzenia neurologiczne, włącznie z długotrwałym albo nieprzemijającym porażeniem. Przypadki takich powikłań są rzadkie w trakcie stosowania enoksaparyny w dawkach 40 mg na dobę albo mniejszych. Niebezpieczeństwo wystąpienia krwiaka śródrdzeniowego powiększa się w razie podawania większych dawek enoksaparyny, używania po operacji stałych cewników nadtwardówkowych albo jednoczesnego stosowania innych leków wpływających na hemostazę, na przykład leków z gatunku NLPZ. W celu ograniczenia niebezpieczeństwa krwawienia do kanału kręgowego zaleca się, by wprowadzanie albo usunięcie cewnika przeprowadzać w okresie gdy działanie przeciwzakrzepowe enoksaparyny jest słabe. Opisywano przypadki łagodnej, przemijającej, bezobjawowej trombocytopenii w trakcie pierwszych dni leczenia. Wystąpiły rzadkie przypadki immunologicznej trombocytopenii z zakrzepicą. Reakcje miejscowe: ból, krwiak i łagodne podrażnienie miejscowe; rzadko obserwowano twarde zapalne guzki w miejscu wstrzyknięcia. Istnieją pojedyncze doniesienia o wystąpieniu martwicy skóry w miejscu wstrzyknięcia, po podaniu heparyny i heparyn drobnocząsteczkowych (w razie wystąpienia takiego działania niepożądanego enoksaparynę należy odstawić). Rzadko mogą wystąpić skórne (wysypka pęcherzowa) albo uogólnione reakcje alergiczne. Donoszono o bezobjawowym i przemijającym zwiększeniu ilości płytek krwi i zwiększeniu aktywności enzymów wątrobowych. W razie przedawkowania enoksaparyny działanie przeciwzakrzepowe może być w większości zneutralizowane poprzez powolne wstrzyknięcie dożylne protaminy (1 mg siarczanu protaminy neutralizuje działanie przeciwzakrzepowe 1 mg enoksaparyny).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na enoksaparynę, heparynę albo jej pochodne, w tym heparyny drobnocząsteczkowe (ponadto dla dawki 300 mg/3 ml nadwrażliwość na alkohol benzylowy). Czynne, spore krwawienia albo dolegliwości obciążone ryzykiem wystąpienia niekontrolowanych krwotoków wskutek, na przykład ciężkiego bakteryjnego zapalenia wsierdzia, czynnej dolegliwości wrzodowej żołądka albo dwunastnicy, dopiero co przebytego udaru krwotocznego mózgu.
Interakcje
Przed leczeniem enoksaparyną należy odstawić leki, które zaburzają hemostazę, chyba iż ich wykorzystywanie jest niezbędne, to są: kwas acetylosalicylowy i jego pochodne o działaniu ogólnym, niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu ogólnym, włącznie z ketorolakiem; dekstran, tiklopidyna, klopidogrel; glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym; leki działające trombolitycznie i przeciwzakrzepowo; inne leki przeciwpłytkowe, w tym antagoniści glikoproteiny IIb/IIIa. Jeśli nie można uniknąć jednoczesnego użycia enoksaparyny z wyżej wymienionymi lekami należy starannie monitorować kliniczne i laboratoryjne wskaźniki krzepnięcia.
Dawkowanie
Podskórnie wstrzykuje się w fałd skórny powłok brzusznych. Profilaktyka żylnej dolegliwości zakrzepowo-zatorowej: pacjenci z umiarkowanym ryzykiem żylnej dolegliwości zakrzepowo-zatorowej (na przykład po operacjach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej) - 20 mg raz na dobę (pierwsze wstrzyknięcie należy wykonać 2 h przed zabiegiem); pacjenci z sporym ryzykiem żylnej dolegliwości zakrzepowo-zatorowej (na przykład przed chirurgicznym zabiegiem ortopedycznym) - 40 mg raz na dobę, 12 h przed zabiegiem. Leczenie trwa zwykle 7-10 dni, u niektórych pacjentów może być dłuższe - preparat należy podawać dopóki istnieje niebezpieczeństwo zakrzepów i zatorów żylnych i w momencie leczenia ambulatoryjnego. Wykazano, iż pacjenci po operacjach ortopedycznych mogą odnieść korzyści z przedłużenia leczenia profilaktycznego, przyjmując enoksaparynę w dawce 40 mg na dobę poprzez 3 tyg. po leczeniu startowym. Profilaktyka żylnej dolegliwości zakrzepowo-zatorowej u pacjentów unieruchomionych (dotyczy dawki 40 mg/0,4 ml): zaleca się podawanie dawki 40 mg raz na dobę; leczenie trwa przynajmniej 6 dni, a następnie jest kontynuowane do czasu gdy pacjent będzie znów mógł chodzić (nie należy stosować leku dłużej niż 14 dni).Leczenie zakrzepicy żył głębokich powikłanej albo nie powikłanej zatorowością płucną: 1,5 mg/kg m.c. raz na dobę albo 1 mg/kg m.c. 2 razy na dobę; u pacjentów z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi rekomendowana dawka wynosi 1 mg/kg m.c. 2 razy na dobę (leczenie trwa zwykle 10 dni).Leczenie niestabilnej dolegliwości wieńcowej i zawału serca bez załamka Q: zwykle 1 mg/kg m.c. co 12 h w skojarzeniu z doustnym podaniem kwasu acetylosalicylowego w dawce 100-325 mg raz na dobę. Czas leczenia nie powinien być krótszy niż 2 dni (zwykle 2-8 dni) aż do uzyskania stabilizacji klinicznej.Hemodializa: rekomendowana dawka wynosi 1 mg/kg m.c.; u pacjentów z sporym ryzykiem krwawień dawkę należy zmniejszyć do 0,5 mg/kg m.c. w razie stosowania podwójnego dostępu naczyniowego albo do 0,75 mg/kg m.c., jeżeli dostęp naczyniowy jest pojedynczy. Preparat należy podawać do linii tętniczej krążenia pozaustrojowego najpierw dializy (działanie tej dawki wystarcza zazwyczaj na 4-godzinną dializę).U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) należy zmodyfikować dawkowanie: w trakcie stosowania dawek terapeutycznych enoksaparyny - 1 mg/kg m.c. raz na dobę (gdzie dawka standardowa wynosi 1 mg/kg m.c. 2 razy na dobę), 1 mg/kg m.c. raz na dobę (gdzie dawka standardowa wynosi 1,5 mg/kg m.c. raz na dobę); w trakcie stosowania dawek profilaktycznych - 20 mg raz na dobę (gdzie dawka standardowa wynosi 40 mg raz na dobę). Rekomendowane modyfikacje dawkowania nie dotyczą pacjentów ze wskazaniem do hemodializy.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. B. Lek może być służący w ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności. U kobiet w ciąży ze sztucznymi zastawkami serca ryzyko wystąpienia zakrzepu z zatorami może być powiększone. Zaleca się unikania karmienia piersią w okresie stosowania leku.
Uwagi
Enoksaparynę należy stosować szczególnie ostrożnie u pacjentów z trombocytopenią spowodowaną poprzez heparynę, przebiegającą z zakrzepicą albo bez zakrzepicy. Preparatu nie należy podawać domięśniowo. Ostrożnie stosować w stanach związanych ze powiększonym ryzykiem krwawienia: zaburzenia hemostazy, bakteryjne zapalenie wsierdzia, dolegliwość wrzodowa żołądka albo dwunastnicy w wywiadzie, dopiero co przebyty udar niedokrwienny, ciężkie nie poddające się leczeniu nadciśnienie tętnicze, retinopatia cukrzycowa, dopiero co przebyty zabieg neurochirurgiczny albo okulistyczny. U osób w podeszłym wieku (w szczególności w wieku 80 lat i ponad) może wystąpić powiększenie ryzyka wystąpienia krwotoku po wykorzystaniu rekomendowanych dawek leku (zaleca się prowadzenie wnikliwej obserwacji klinicznej w tej ekipie pacjentów). Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, u pacjentów z małą masą ciała. Na skutek braku badań klinicznych należy zachować ostrożność w trakcie stosowania leku u pacjentów z niewydolnością wątroby. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci nie zostało udokumentowane. Heparyn drobnocząsteczkowych nie należy stosować zamiennie.
Podobne leki
Clexane forte

Działanie: Clexane

Definicja Cetrivax:
Co to jest leku: Norton Healthcare Wiadomości o leku: Substancje czynne: cetyryzyna (Cetirizine) tabl. powl. 10 mg 10 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki clexane co znaczy.
Definicja Chlorchinaldin:
Co to jest Producent leku: ICN Polfa Rzeszów Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorchinaldol (Chlorquinaldol) tabl. do ssania 2 mg 20 szt., --,-- zł tabl. do ssania o smaku czarnej porzeczki 2 mg 20 szt clexane krzyżówka.
Definicja Convafort:
Co to jest leku: Herbapol-Wrocław Wiadomości o leku: Substancje czynne: konwalia majowa (Convallaria majalis) draż. 15,7 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych clexane co to jest.
Definicja Cefaleksyna:
Co to jest Producent leku: Polfa-Tarchomin Wiadomości o leku: Substancje czynne: cefaleksyna (Cefalexin) kaps. 250 mg 16 szt., --,-- zł kaps. 500 mg 16 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak clexane słownik.
Definicja Codipar Plus:
Co to jest Producent leku: GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: kofeina (Caffeine)acetaminofen (paracetamol) (Paracetamol) tabl. powl. 30 szt., --,-- zł tabl. powl. 10 szt clexane czym jest.

Informacje Clexane znaczenie w Słownik leków C .

Dodaj opinię o Clexane, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Clexane, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: