Do czego jest Desferal lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: metanosulfonian deferoksamina.

Czy pomocne?

Lek Desferal

Lekarstwo DESFERAL: Desferal
Producent leku:
Novartis Pharma
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
metanosulfonian deferoksamina (Deferoxamine mesylate)
proszek do przyg. roztw. do wstrz. 500 mg 10 fiolek,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Ostre zatrucie żelazem. Hemochromatoza, hemosyderoza, niedokrwistość hipersyderemiczna, nadmiar żelaza w organizmie powstały w konsekwencji powtarzających się przetoczeń, nadmiar glinu u pacjentów przewlekle dializowanych. Jako test diagnostyczny w hemochromatozie.
Działanie
Deferoksamina jest pochodną kwasu hydroksamowego, produkowaną poprzez Streptomyces pilosus. Jej sól - metanosulfonian - jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i chelatuje wybiórczo trójwartościowe metale (żelazo, glin). Powstaje kompleksowy związek - deferoksamina B o czerwonym zabarwieniu, błyskawicznie wydalany z moczem i do żółci. Lek wiąże się z żelazem różnych białek, w szczególności ferrytyny, hemosyderyny i transferyny. Nie wiąże się się z żelazem hemoglobiny i enzymów zawierających żelazo, wykazuje małe powinowactwo do innych metali. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Musi być podawany pozajelitowo - dożylnie albo podskórnie (domięśniowe podanie jest bardzo bolesne). T0,5 wynosi 5-10 min.. Lek nadaje czerwone zabarwienie płynom biologicznym.
Działania niepożądane
Występują rzadko. Niekiedy występuje przejściowe zahamowanie diurezy, niezborność ruchowa, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, gorączka, świąd, skórne odczyny alergiczne, upośledzenie czynności wątroby, bolesne skurcze kończyn dolnych, przyspieszenie czynności serca, rzadziej niedokrwistość i małopłytkowość. Wykorzystywanie długookresowe (na przykład 10 lat) może doprowadzić do stworzenia zaćmy podtorebkowej. Wstrzyknięcia domięśniowe są bolesne. Po wlewie podskórnym może wystąpić miejscowy obrzęk, zaczerwienienie i bolesność, które można złagodzić podając do płynu hydrokortyzon 1 mg/ml.Zbyt błyskawicznie podany dożylnie może spowodować rumień, pokrzywkę, spadek ciśnienia krwi, częstoskurcz, zapaść.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek. Ciąża, niewydolność nerek, bezmocz. Ostrożnie stosuje się w zaburzonej czynności nerek.
Interakcje
Dawkowanie
Jeżeli chory nie jest we wstrząsie - domięśniowo, początkowo 1,0 g, następnie 0,5 g co 4 h. Przy leczeniu długotrwałym stosuje się 0,5 g na dobę. Chorym we wstrząsie podaje się w dożylnym wlewie kroplowym z prędkością 0,015 g/kg m.c. pośrodku 1 h, do 0,08 g/kg m.c. na dobę. Preparat rozcieńcza się w wodzie do iniekcji tworząc roztwór 10% a następnie 0,9% roztworem NaCl albo 5% roztworem glukozy. W ostrym zatruciu żelazem stosuje się początkowo 2,0 g domięśniowo, 5,0 g do płukania żołądka w 50-100 ml wody, doustnie, następnie we wlewie kroplowym wg powyższego schematu, po zakończeniu leczenia dożylnego 2,0 g domięśniowo co 12 h.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Informacje Desferal znaczenie w Słownik leków D .

Dodaj opinię o Desferal, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Desferal, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.