Do czego jest Dexaven lekarstwo? Jak działa: czynne: sól sodowa fosforanu deksametazonu.

Czy pomocne?

Lek Dexaven

Lekarstwo DEXAVEN: Dexaven
Producent leku:
Jelfa
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
sól sodowa fosforanu deksametazonu (Dexamethasone sodium phosphate)
roztwór do wstrz. 8 mg/2 ml 10 amp. 2 ml,
--,-- zł
roztwór do wstrz. 4 mg/ml 10 amp. 1 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Interwencyjna i przewlekła kortykoterapia pozasubstytucyjna: zwłaszcza obrzęk mózgu, osłona zabiegów neurochirurgicznych, bezpośrednie zagrożenie życia: wstrząs anafilaktyczny, ostre odczyny uczuleniowe, dolegliwość posurowicza, stan dychawiczy, ostre zapalenia dróg oddechowych z zagrożeniem ich drożności, ostry obrzęk głośni i Quincke'go, uogólnione zakażenia o ciężkim przebiegu z powikłaniami krążeniowymi i mózgowymi, zachłystowe zapalenie płuc, przełom tocznia rumieniowatego trzewnego, ostre przypadki pancarditis rheumatica; przewlekła kortykoterapia pozasubstytucyjna, szczególnie gdy niemożliwe jest podanie leku doustnie albo wymagane są jego spore dawki (na przykład onkologia i hematologia). Uwaga. Z racji na poważne powikłania i konsekwencje uboczne przewlekłej kortykoterapii pozasubstytucyjnej, decyzję o podjęciu takiego leczenia należy każdorazowo rozważyć uwzględniając zarówno możliwe korzyści dla chorego, jak i potencjalne zagrożenia.
Działanie
Syntetyczny glikokortykosteroid o bardzo mocnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym (ok. 30-krotnie przewyższającym hydrokortyzon) i działaniu przeciwalergicznym i immunosupresyjnym, pozbawiony działania mineralokortykoidowego. Ostatnio coraz częściej podnosi się fakt znacząco silniejszego, niż tradycyjnie oceniane, odległego w okresie działania przeciwzapalnego leku (ok. 100-150 razy silniejszego niż hydrokortyzonu). Bardzo silnie i długotrwale hamuje wydzielanie ACTH prowadząc do wtórnej niedoczynności kory nadnerczy. Z tego powodu należy świadomie unikać dekasametazonu w długookresowych kuracjach, z wyjątkiem wrodzonego zespołu nadnerczowo - płciowego. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo mocne działanie przeciwobrzękowe dexamethasonu w obrzęku mózgu pochodzenia naczynioruchowego, w nowotworach mózgu, po urazach głowy, a również po zabiegach neurochirurgicznych. Przeciwzapalne i przeciwalergiczne działanie fosforanu dexametasonu ujawnia się już po kilku minutach po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym. T0,5 wynosi 190 min.
Działania niepożądane
Hamowanie wydzielania kortykotropiny i endogennych hormonów steroidowych poprzez nadnercza (posteroidowa niedoczynność kory nadnerczy). Symptomy zespołu Cushinga: purpurowe rozstępy i zmiany troficzne skóry, skaza naczyniowa, trądzik, nadmierne owłosienie, zmiana sylwetki ciała, zaniki mięśni, nadciśnienie tętnicze, obrzęki, hipokaliemia, zaburzenia tolerancji glukozy do cukrzycy posteroidowej, osteoporoza, zaburzenia miesiączkowania, impotencja. Aseptyczna martwica kości, zaćma, jaskra, owrzodzenie żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenie trzustki. Zaburzenia immunologiczne: spadek odporności organizmu, podatność na infekcje, grzybice, zaburzenia gojenia ran. U dzieci - zahamowanie wzrastania. Zaburzenia równowagi, parestezje, psychozy.
Przeciwwskazania
Uogólnione zakażenie grzybicze, nadwrażliwość na składniki preparatu. Do przeciwwskazań względnych należą: dolegliwość wrzodowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, osteoporoza, psychozy, obrzęki, cukrzyca, dolegliwości zakaźne, gruźlica, zakażenia wirusowe, przewlekła niewydolność nerek, stwardnienie tętnic mózgowych, jaskra, dolegliwość zakrzepowa, ciąża i moment karmienia piersią. Ostrożnie stosuje się u osób w starszym wieku. Nie należy stosować przynajmniej 8 tygodni przed i 2 tygodnie po szczepieniach ochronnych.
Interakcje
Barbiturany, glutetymid, rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe i przeciwhistaminowe i efedryna, przez zmianę metabolizmu glikosteroidów zmniejszają sukces ich działania. Natomiast estrogeny (hormonalne środki antykoncepcyjne) - nasilają ich działanie. Glikosteroidy podawane wraz z NLPZ i kwasem acetylosalicylowym i alkoholem pwodują powiększone działanie wrzodotwórcze; zmniejszają skuteczność kwasu acetylosalicylowego. Ze steroidami anabolicznymi - większe ryzyko występowania obrzęków. Zwiększają toksyczność glikozydów naparstnicy. Zmniejszają albo w niektórych sytuacjach potęgują działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, zmniejszają działanie hipoglikemizujące leków przeciwcukrzycowych i somatotropiny. Jednocześnie służące leki moczopędne (prócz diuretyków oszczędzających potas) i leki przeczyszczające i amfoterycyna B - zwiększają ryzyko hipokalemii. W okresie terapii nie wolno szczepić żywymi szczepionkami.
Dawkowanie
Indywidualne, w zależności od wskazań i stanu chorego. Dorośli: 4-20 mg na dobę w jednej dawce dożylnie albo domięśniowo. Dzieci: 2-4 mg na dobę, w zależności od wieku i wskazań. W przypadku potrzeby dawkę można powtórzyć. W obrzęku mózgu: 24-32 mg na dobę (dzieci 1 mg/kg m.c./dobę) w dawkach podzielonych co 4-6 h, stosunkowo ustępowania objawów dawkę leku należy błyskawicznie redukować, do całkowitego odstawienia.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Działanie: Dexaven

Definicja Dermopur:
Co to jest leku: Prolab Wiadomości o leku: Substancje czynne: benzokaina (anestezyna) (Benzocaine) puder płynny 60 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg dexaven co znaczy.
Definicja Diges-Tonic:
Co to jest Producent leku: Herbapol-Kraków Wiadomości o leku: Substancje czynne: rumianek pospolity (Chamomilla recutita)koper włoski (Foeniculum capillaceum)dziurawiec zwykły (Hypericum perforatum)mięta dexaven krzyżówka.
Definicja D-Szczepionka Błonicza Adsorbowana:
Co to jest błonicza adsorbowana Producent leku: Biomed-Kraków Wiadomości o leku: Substancje czynne: błonica toksyczna (Diphtheria toxoid) zawiesina do wstrz. podsk. 5 j.m./dawkę 5 amp. 0,5 ml, --,-- zł dexaven co to jest.
Definicja Dihydroergotoxinum Aethanosulfonicum:
Co to jest aethanosulfonicum Producent leku: Filofarm Wiadomości o leku: Substancje czynne: dihydroergotoxine esylate (Dihydroergotoxine esylate) płyn doustny 1 mg/ml but. 15 g, --,-- zł Nie ma powiązanych dexaven słownik.
Definicja Diviseq:
Co to jest leku: Orion Corporation Wiadomości o leku: Substancje czynne: walerianian estradiolu (Estradiol valerate)octan medroksyprogesteronu (Medroxyprogesterone acetate) tabl. 28 szt., --,-- zł Nie ma dexaven czym jest.

Informacje Dexaven znaczenie w Słownik leków D .

Dodaj opinię o Dexaven, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Dexaven, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: