Do czego jest DicloDuo lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: diklofenak sodowy.

Czy pomocne?

Lek DicloDuo

Lekarstwo DICLODUO: DicloDuo
Producent leku:
Bristol-Myers Squibb
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
diklofenak sodowy (Diclofenac sodium)
kaps. 75 mg 30 szt.,
--,-- zł
kaps. 75 mg 10 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Arthrotec
Arthrotec Forte
Voltaren Emulgel
Diclac® Lipogel
Diclac 150 Duo
Diclac 75 Duo
Diclac
Difadol
Ratiogel
Dicloratio uno
Dicloratio retard
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach reumatycznych (reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa), reumatycznych i pourazowych stanach zapalnych ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych; po zabiegach chirurgicznych; w bolesnym miesiączkowaniu.
Działanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. System działania bazuje na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Błyskawicznie i kompletnie wchłania się z przewodu pokarmowego, zapewniając szybkie wchłonięcie ok. 1/3 dawki i stopniowe, frakcjonowane pozostałych 2/3. Max. stężenie we krwi osiąga po ok. 2-3 h. Przenika do płynu maziowego, gdzie stężenie utrzymuje się 4-6 h dłużej niż we krwi. W 99% wiąże się z białkami osocza (raczej albuminami); podlega efektowi "pierwszego przejścia". Metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Metabolity w formie glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (ok. 65%) i żółcią (ok. 35%), mniej niż 1% wydalane jest w formie nie zmienionej. T0,5 wynosi ok. 2 h. W dawkach terapeutycznych nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie.
Działania niepożądane
Lek może powodować: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: choroby żołądkowo-jelitowe, odbijanie, nudności, bóle w nadbrzuszu, biegunkę, wzdęcia, uaktywnienie: dolegliwości wrzodowej z możliwością krwawień i perforacji wrzodów, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy; ból i zawroty głowy, osłabienie, depresję, drażliwość, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, obrzęki, skórne reakcje uczuleniowe (wysypka), wypadanie włosów. Wyjątkowo: rumień wielopostaciowy, zespół Steves-Johnsona, zespól Leyella. Przy długotrwałym stosowaniu - przyrost stężenia aminotransferaz we krwi, świadczący o upośledzeniu czynności wątroby, parestezje, pogorszenie zborności ruchów zamiarowych, zaburzenia czynności nerek.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek, czynna dolegliwość wrzodowa żołądka i/albo dwunastnicy, ciężkie upośledzenie czynności wątroby albo nerek, zaburzenia hemopoezy; porfiria, skaza krwotoczna; ciężkie zaburzenia elektrolitowe, obrzęki, niewydolność krążenia, uczulenie: na kwas acetylosalicylowy, aminofenazon, fenylbutazon; chorzy u których inhibitory prostaglandyn wywoływały albo nasilały astmę, wywoływały skórne reakcje uczuleniowe, katar. Dzieci do 12 r.ż. Nie stosować w III trymestrze ciąży (niekorzystnie wpływa na płód, może powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, hamować akcję porodową) i w momencie karmienia piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować u chorych z chorobą wrzodową w wywiadzie, astmą, katarem siennym, polipami nosa, przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, chorobami serca nerek albo wątroby, ciężkim nadciśnieniem, chorobą Crohna.
Interakcje
Z preparatami moczopędnymi wykazuje działanie antagonistyczne, może powodować powiększenie stężenia potasu we krwi; może osłabiać działanie leków przeciwnadciśnieniowych. Powiększa stężenie digoksyny i litu we krwi. Przy długotrwałym stosowaniu może nasilać działanie przeciwkrzepliwe leków z gatunku kumaryny. Nasila toksyczność metotreksatu. Jednoczesne wykorzystywanie kwasu acetylosalicylowego minimalizuje siłę działania diklofenaku; nasila działania niepożądane innych leków z gatunku NLPZ, leków antyagregacyjnych. Jednoczesne wykorzystywanie steroidów powiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.
Dawkowanie
Dorośli: zależnie od wskazań i stanu chorego, zwykle 75-150 mg diklofenaku na dobę. Optymalnie 1 kaps. na dobę, w przypadku potrzeby 1 kaps. rano + 1 kaps. wieczorem; wyjątkowo i poprzez krótki czas: 2 kaps. jednokrotnie na dobę. Przyjmować doustnie, przed jedzeniem, nie rozgryzać, nie dzielić.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Arthrotec
Arthrotec Forte
Voltaren Emulgel
Diclac® Lipogel
Diclac 150 Duo
Diclac 75 Duo

Działanie: DicloDuo

Definicja Dolomit O Smaku Cytrynowym:
Co to jest cytrynowym Producent leku: Vis Wiadomości o leku: Substancje czynne: węglan wapnia (Calcium carbonate)węglan magnezu (Magnesium carbonate) tabl. 500 mg 100 szt., --,-- zł tabl. o smaku malinowym 60 dicloduo co znaczy.
Definicja DTaP Szczepionka SSI:
Co to jest SSI Producent leku: Statens Serum Institut Wiadomości o leku: Substancje czynne: błonica toksyczna (Diphtheria toxoid)szczepionka przeciw krztuścowi (Pertussis vaccine)toksoid tężca (Tetanus toxoid dicloduo krzyżówka.
Definicja Dobutamine:
Co to jest Producent leku: Polfa-Tarchomin Wiadomości o leku: Substancje czynne: dobutamina (Dobutamine) proszek do przyg. roztw. do inf. 250 mg 25 fiolek, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów dicloduo co to jest.
Definicja Dilzem:
Co to jest leku: Pfizer Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek diltiazemu (Diltiazem hydrochloride) liof. i rozp. do przyg. roztw. do wstrz. 25 mg 5 fiolek, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w dicloduo słownik.
Definicja Duspatalin Retard:
Co to jest Producent leku: Solvay Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek mebeweryny (Mebeverine hydrochloride) tabl. powl. 135 mg 30 szt., --,-- zł tabl. powl. 135 mg 30 szt dicloduo czym jest.

Informacje DicloDuo znaczenie w Słownik leków D .

Dodaj opinię o DicloDuo, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o DicloDuo, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: