Do czego jest Dolobene lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: dekspantenol (Dexpanthenol.

Czy pomocne?

Lek Dolobene

Lekarstwo DOLOBENE: Dolobene
Producent leku:
Ratiopharm
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
dekspantenol (Dexpanthenol)dimetylsulfoksyd (Dimethyl sulfoxide)heparyna sodowa (Heparin sodium)
żel tuba 50 g,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Acodin
Acodin 150 Junior
Bepanthen
Bepanthen Lotion
Bepanthen® Plus Cream
Panthenol
Corneregel
Alantan-Plus
Dermopanten
Brodacid
Biherpan
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Miejscowa leczenie schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i przewlekłych stanów bólowych: urazy sportowe - przeciążenia kości albo stawów (na przykład „kolano biegacza"), skręcenia, wywichnięcia, kontuzje, naderwania ścięgien albo więzadeł, naciągnięcia albo zerwania mięśnia; stany pourazowe tkanek miękkich - krwiaki, obrzęki, stłuczenia, zgniecenia, zmiażdżenia; wysięki stawowe w konsekwencji stanu zapalnego albo urazu; stany zapalne po urazach mięśni, ścięgien, stawów, pochewek ścięgnowych, więzadeł, przegubów; dolegliwości ścięgien i stawów o pochodzeniu nieurazowym - zapalenia ścięgien, pochewek ścięgnowych, kaletki albo błony maziowej, zapalenie nadkłykcia (na przykład „łokieć tenisisty"), zespół szyjny, zespół bolesnego karku, zwyrodnieniowe zapalenie stawów; bóle mięśniowe i stawowe różnego pochodzenia; ostre nerwobóle (zespół lędźwiowo-krzyżowy, lumbago, bóle korzeniowe); bóle i obrzęki wywołane powikłaniami pooperacyjnymi, bóle i obrzęki na tle stanów zapalnych. Wspomagająco w zachorowaniach angiologicznych o podłożu żylnych, tętniczych albo limfatycznych zaburzeń przepływu w celu poprawy takich parametrów, jak: ból uciskowy, spontaniczny, ruchowy, zaczerwienienie, obrzęk, wylew, stwardnienie, umiejętność chodzenia.
Działanie
Preparat działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, uśmierza ból, odpręża mięśnie, rozszerza naczynia krwionośne, skutkuje zaczerwienienie i ocieplenie skóry. Minimalizuje powierzchnię krwawych wylewów podskórnych, przyspiesza resorpcję wysięków stawowych i nacieków okołostawowych i poprawia ruchomość stawu. Dimetylosulfotlenek (DMSO) ma właściwości przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, miejscowo przeciwbólowe, rozszerzające naczynia krwionośne i relaksujące mięśnie. Dzięki właściwościom wyłapywania i dezaktywowania reaktywnych związków tlenu, szczególnie rodników hydroksylowych, wzmacnia integralność błon komórkowych, stabilizuje błony lizosomalne, zapobiega uwalnianiu enzymów lizosomalnych, hamuje migrację leukocytów i monocytów do ogniska zapalnego i tworzenie mediatorów zapalenia (interleukiny-8). Działa przeciwbólowo poprzez hamowanie przewodnictwa wzdłuż neuronów czuciowych i nerwów obwodowych we włóknach nerwowych. Stabilizuje białka, otwiera potencjalne pory w błonach komórkowych, minimalizuje przenikanie wody do komórek, działa przeciwobrzękowo, poprzez co następuje poprawa mikrokrążenia i metabolizmu tkankowego. DSMO dobrze przenika poprzez skórę, Cmax osiąga po 6 h; spore stężenie we krwi utrzymuje się poprzez ok. 12 h; T0,5 resorpcji wynosi 3-4 h; T0,5 trwania 11-14 h; przenika do mleka matki. Jest wydalany z moczem w formie nie zmienionej i jako dimetylosulfon; w niewielkiej części wydalany poprzez płuca jako dimetylosulfid. Heparyna zawarta w preparacie działa przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo: wspomaga mikrokrążenie, przyspiesza wchłanianie krwiaków, nacieków, wylewów podskórnych, normalizuje przepuszczalność, lepkość i umiejętność wiązania wody w przestrzeniach międzykomórkowych, poprawia miejscowy przepływ krwi i metabolizm tkankowy. Penetracja heparyny dzieje się wzdłuż przestrzeni międzykomórkowych glikokaliksu. Wewnątrz naczyń krwionośnych heparyna jest wychwytywana poprzez komórki śródbłonka naczyń, krwinki, makrofagi i zapobiega tworzeniu przyściennych zakrzepów. W powierzchownych procesach zapalnych heparyna minimalizuje syntezę histaminy, bradykininy, kwasu arachidonowego. W organizmie ulega depolimeryzacji; eliminowana poprzez nerki częściowo w formie nie zmienionej, częściowo pozbawiona reszt siarczanowych i w formie mikrocząsteczkowych produktów rozpadu. Heparyna nie przenika poprzez barierę łożyskową. Dekspantenol - w skórze - jest oksydowany do kwasu pantotenowego (wit. B3) i odgrywa istotną rolę w procesach acetylacji; poprzez pobudzenie proliferacji fibroblastów wpływa na regenerację nabłonków i przyspiesza gojenie ran.
Działania niepożądane
Sporadycznie mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne i odczyny skórne (rumień, świąd, pieczenie). Przejściowo (kilka min.) może powodować zapach ostryg albo czosnku w powietrzu wydychanym (poprzez płuca wydalany jest lotny metabolit DMSO: dimetylosulfid).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, astma. Nie zaleca się stosowania preparatu w niewydolności nerek albo wątroby, niestabilnym układzie krążenia, ciąży i okresie karmienia piersią. Nie należy podawać leku dzieciom poniżej 5 r.ż.
Interakcje
DMSO skutkuje powiększenie resorpcji poprzez skórę innych substancji. W połączeniu z sulindakiem powiększa ryzyko neuropatii obwodowej poprzez hamowanie sufoksydazy odpowiedzialnej za rozpad sulindaku.
Dawkowanie
Stosować na oczyszczoną skórę rozprowadzając cienką warstwę żelu 2-4 razy na dobę. Można stosować pod opatrunkiem - opatrunek nałożyć po wyschnięciu żelu. Można stosować w połączeniu z fizykoterapią: jonoforezą (pod katodą), fonoforezą UV (jako żel kontaktowy) i krioterapią (po miejscowym schłodzeniu skóry nanieść wychłodzony w lodówce żel). Moment leczenia zależy od choroby. Jeżeli po 10 dniach stosowania leku nie nastąpiła poprawa - skontaktować się z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią
Nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piersią. W doświadczeniach na zwierzętach nie wykazano działania mutagennego, teratogennego i karcinogennego składników preparatu.
Uwagi
Nie stosować na zmienioną chorobowo albo uszkodzoną skórę, otwarte albo sączące rany, błony śluzowe albo w rejonie oczu. Szczególnie ostrożnie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi.
Podobne leki
Acodin
Acodin 150 Junior
Alantan-Plus
Alcepalan
Bepanthen
Bepanthen Lotion

Informacje Dolobene znaczenie w Słownik leków D .

Dodaj opinię o Dolobene, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Dolobene, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.