Do czego jest Esprital lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: mirtazapina (Mirtazapine) tabl.

Czy pomocne?

Lek Esprital

Lekarstwo ESPRITAL: Esprital
Producent leku:
Zentiva
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
mirtazapina (Mirtazapine)
tabl. powl. 45 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 30 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 15 mg 30 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny)
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem ' depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem ' depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem ' depresja'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
ciężka depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'ciężka depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ciężka depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ciężka depresja'.
spora depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'spora depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'spora depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'spora depresja'.
Epizod depresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
etap depresyjna,
Szukaj leków z wyrazem 'etap depresyjna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'etap depresyjna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'etap depresyjna'.
nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nastrój'.
obniżony nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'obniżony nastrój'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
stan depresyjny
Szukaj leków z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stan depresyjny'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Remeron
Mirzaten
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Epizod dużej depresji.
Działanie
Lek przeciwdepresyjny. Mirtazapina jest antagonistą presynaptycznym receptorów a2, zwiększającym neuroprzekaźnictwo noradrenergiczne i serotoninergiczne w o.u.n. W nasilaniu neurotransmisji serotoninergicznej uczestniczą specyficznie receptory 5-HT1, bo receptory 5-HT2 i 5-HT3 są blokowane poprzez mirtazapinę. Oba enancjomery mirtazapiny są aktywne. Enancjomer S(+) blokuje receptory a2 i 5-HT2, w trakcie gdy enancjomer R(-) blokuje receptory 5-HT3. Antagonistyczne działanie mirtazapiny na receptory H1 odpowiada za jej właściwości uspokajające. Aktywność przeciwcholinergiczna mirtazapiny jest znikoma i w dawkach terapeutycznych sporadycznie skutkuje wystąpienie ważnych klinicznie, naczyniowo-sercowych działań niepożądanych. Po podaniu doustnym lek jest dobrze i błyskawicznie wchłaniany z przewodu pokarmowego (biodostępność wynosi ok. 50%) i osiąga max. stężenie we krwi po ok. 2 h. Spożywanie posiłków nie wpływa na farmakokinetykę mirtazapiny. Ok. 85% leku wiąże się z białkami osocza. Stan stacjonarny jest osiągany pośrodku 3-4 dni i nie dochodzi do dalszej kumulacji leku. Mirtazapina w dziedzinie dawek terapeutycznych wykazuje farmakokinetykę liniową. T0,5 wynosi zazwyczaj 20-40 h; w rzadkich sytuacjach opisywano dłuższe okresy półtrwania - do 65 h, a u młodych mężczyzn były one krótsze. Mirtazapina jest metabolizowana w wątrobie, raczej na drodze demetylacji i utleniania i koniugacji. Jest wydalana raczej z moczem i częściowo z kałem. Klirens mirtazapiny może ulec zmniejszeniu u pacjentów z niewydolnością nerek albo wątroby.
Działania niepożądane
Częste (1-10%): powiększenie apetytu i powiększenie masy ciała; senność - która może prowadzić do pogorszenia koncentracji (występująca zazwyczaj w kilku pierwszych tygodniach leczenia), ból i zawroty głowy; uogólnione albo miejscowe obrzęki z towarzyszącym zwiększeniem masy ciała. Niezbyt częste (0,1-1%): nudności. Rzadkie (0,01-0,1%): ostre zahamowanie czynności szpiku kostnego (eozynofilia, granulocytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia); koszmary senne, mania, pobudzenie, splątanie, omamy, lęk, bezsenność; drgawki (napady padaczkowe), drżenie, mioklonie, parestezje, zespół niespokojnych nóg; hipotonia ortostatyczna, omdlenia; suchość błony śluzowej j. ustnej, biegunka; powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi; wysypka skórna; bóle stawów, bóle mięśni. Nagłe przerwanie leczenia po długotrwałym stosowaniu może czasem powodować symptomy odstawienne (przeważnie nudności, lęk i pobudzenie), które ustępują samoistnie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na mirtazapinę albo pozostałe składniki preparatu.
Interakcje
Mirtazapiny nie należy stosować równocześnie z inhibitorami MAO albo pośrodku 2 tyg. po zaprzestaniu terapii inhibitorami MAO. Mirtazapina może powodować powiększenie działania sedatywnego benzodiazepin albo innych substancji o działaniu sedatywnym - należy zachować ostrożność w razie, gdy preparaty te są przepisywane równocześnie z mirtazapiną. Mirtazapina może nasilać działanie hamujące alkoholu na o.u.n. W razie jednoczesnego stosowania innych leków serotoninergicznych (na przykład SSRI) z mirtazapiną istnieje ryzyko wystąpienia interakcji, które mogą prowadzić do zespołu serotoninowego; w razie, gdy jednoczesne wykorzystywanie tych leków jest niezbędne ze względów terapeutycznych, dostosowanie dawkowania należy prowadzić uważnie, równocześnie obserwując pacjenta pod kątem wystąpienia objawów początku hiperstymulacji serotoninergicznej. Mirtazapina jest prawie kompletnie metabolizowana z udziałem CYP2D6 i CYP3A4, a w mniejszym stopniu z udziałem CYP1A2. Nie wykazano wpływu inhibitora CYP2D6 (paroksetyny) na farmakokinetykę mirtazapiny w stanie stacjonarnym. Powiększenie maksymalnego stężenia mirtazapiny w osoczu i powiększenie AUC mirtazapiny obserwowano w razie jednoczesnego stosowania silnego inhibitora CYP3A4 - ketokonazolu. Należy zachować ostrożność w trakcie jednoczesnego stosowania mirtazapiny i mocnych inhibitorów CYP3A4, takich jak inhibitory proteazy HIV, azolowe leki przeciwgrzybicze, erytromycyna albo nefazodon. Karbamazepina - induktor CYP3A4, powiększa klirens mirtazapiny, powodując pomniejszenie stężenia mirtazapiny w osoczu. Należy adekwatnie zmodyfikować dawkę mirtazapiny w razie dołączania albo odstawiania induktorów metabolizmu wątrobowego (na przykład karbamazepina, ryfampicyna, fenytoina). W razie jednoczesnego stosowania z cymetydyną, biodostępność mirtazapiny może ulec zwiększeniu o powyżej 50% - dawki mirtazapiny może wymagać pomniejszenia w trakcie jednoczesnego stosowania z cymetydyną, albo powiększenia po zakończeniu terapii cymetydyną. Mirtazapina w dawce 30 mg raz na dobę powodowała niewielkie, lecz ważne statystycznie powiększenie wartości INR u osób leczonych warfaryną, nie można wykluczyć silniejszego działania po stosowaniu większych dawek leku - zaleca się kontrolowanie wartości INR w razie jednoczesnego stosowania warfaryny i mirtazapiny.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: dawka początkowa wynosi 15-30 mg, podawane wieczorem. Dawka podtrzymująca wynosi 15-45 mg na dobę. Lek należy przyjmować w pojedynczej dawce wieczornej, tuż przed snem albo w 2 dawkach (rano i wieczorem - większą dawkę należy przyjmować wieczorem). Pacjenci z niewydolnością nerek albo wątroby mogą wymagać pomniejszenia rekomendowanych dawek leku.Przeciwdepresyjne działanie leku występuje zwykle po 1-2 tyg. stosowania. W razie adekwatnie dobranej dawki korzystna odpowiedź na leczenie powinna wystąpić pośrodku 2-4 tyg. Jeżeli odpowiedź jest niewystarczająca, dawkę można zwiększyć do maksymalnej zalecanej dawki. Po uzyskaniu optymalnej odpowiedzi klinicznej i ustąpieniu objawów, leczenie należy kontynuować poprzez 4-6 mies., do czasu rozważenia stopniowego odstawienia leku. Jeżeli pośrodku 2-4 tyg. leczenia dawką max. nie wystąpi pozytywna odpowiedź kliniczna, lek należy etapowo odstawić.Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania, popijając odpowiednią ilością wody.
Ciąża i karmienie piersią
Lek można stosować w ciąży tylko w razie wyraźnych wskazań, po starannym rozważeniu korzyści i ryzyka. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.
Uwagi
Ostrożny dobór dawki i regularna kontrola są niezbędne u pacjentów z następującymi schorzeniami: padaczka albo organiczne uszkodzenie mózgu, niewydolność wątroby albo nerek, dolegliwości serca (na przykład zaburzenia przewodzenia, dławica piersiowa i dopiero co przebyty zawał serca, gdzie należy przestrzegać typowych środków ostrożności i zachować ostrożność w trakcie jednoczesnego stosowania innych leków), niedociśnienie. Należy zachować ostrożność u pacjentów z następującymi schorzeniami: zaburzenia oddawania moczu (na przykład rozkwit gruczołu krokowego), jaskra z wąskim kątem przesączania i powiększone ciśnienie śródgałkowe, cukrzyca. Leczenie należy przerwać w razie wystąpienia żółtaczki. U chorych na schizofrenię albo u pacjentów z innymi zaburzeniami psychotycznymi w trakcie terapii lekami przeciwdepresyjnych obserwowano nasilenie objawów psychotycznych. Należy wziąć pod uwagę sposobność przejścia etapy depresyjnej w psychozie maniakalno-depresyjnej w fazę maniakalną. Z racji na ryzyko samobójstwa, szczególnie najpierw leczenia, pacjentom należy przepisywać ograniczoną liczba tabletek preparatu. Ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku. Pacjenci, u których występuje dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy Lapp albo zaburzone wchłanianie glukozy-galaktozy, nie powinni stosować tego preparatu. Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat) nie zostały ocenione - nie zaleca się stosowania w tej ekipie wiekowej.
Podobne leki
Remeron
Mirzaten

Działanie: Esprital

Definicja Efferalgan Codeine:
Co to jest Producent leku: Bristol-Myers Squibb Wiadomości o leku: Substancje czynne: fosforan kodeiny (Codeine phosphate)acetaminofen (paracetamol) (Paracetamol) tabl. musujące 16 szt., --,-- zł Nie ma esprital co znaczy.
Definicja Ethambutol:
Co to jest Producent leku: Viatris Wiadomości o leku: Substancje czynne: etambutol (Ethambutol) kaps. 250 mg 250 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg esprital krzyżówka.
Definicja Ephedrinum Hydrochloricum:
Co to jest hydrochloricum Producent leku: Polfa-Warszawa Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek efedryny (Ephedrine hydrochloride) roztwór do wstrz. podsk. albo dom. 25 mg/ml 10 amp. 1 ml, --,-- zł esprital co to jest.
Definicja Elmetacin:
Co to jest leku: Sankyo Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: indometacyna (Indometacin) aerozol 1,0% 1 but. 50 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki esprital słownik.
Definicja Efudix:
Co to jest leku: ICN Polfa Rzeszów Wiadomości o leku: Substancje czynne: fluorouracyl (Fluorouracil) maść 50 mg/g tuba 20 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki esprital czym jest.

Informacje Esprital znaczenie w Słownik leków E .

Dodaj opinię o Esprital, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Esprital, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: