Do czego jest Estrofem mite lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: estradiol (Estradiol.

Czy pomocne?

Lek Estrofem Mite

Lekarstwo ESTROFEM MITE: Estrofem mite
Producent leku:
Novo Nordisk
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
estradiol (Estradiol)
tabl. powl. 2 mg 28 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 2 mg 28 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 1 mg 28 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 1 mg 28 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Angeliq
Climara
Femoston® Conti
Femoston mite
Femoston
Trisequens
Estrofem
Novofem
Vagifem
Kliogest
Aknefug
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie zespołu niedoboru estrogenów u kobiet. U kobiet z zachowaną macicą należy rozważyć wykorzystywanie Estrofemu w skojarzeniu z cyklicznie podawanym progestagenem.
Działanie
Naturalny kobiecy hormon płciowy - estradiol, do stosowania doustnego. Służący substytucyjnie zapobiega niekorzystnym skutkom niedoboru hormonów żeńskich, a zwłaszcza zaburzeniom naczynioruchowym i termoregulacji (uderzenia gorąca, zlewne poty), zaburzeniom emocjonalnym (depresja, bezsenność), hamuje osteoporozę i przeciwdziała zmianom miażdżycowym w obrębie układu krążenia. Mikronizowany estradiol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. W mechanizmie "pierwszego przejścia" jest w wątrobie koniugowany z C3-glukuronianami i w formie takich metabolitów dostaje się do krążenia wątrobowo-jelitowego. 60-80% związku zostaje wydalonych z moczem, 10% z kałem. Stężenie estradiolu we krwi pozostaje podwyższone do 24 h po przyjęciu dawki leku.
Działania niepożądane
W pierwszych kilku miesiącach leczenia może pojawić się napięcie gruczołów sutkowych. Rzadko mogą wystąpić: bóle głowy, nudności, obrzęki, wysypki skórne. W trakcie leczenia estrogenami wzrasta ryzyko nowotworów estrogenozależnych: endometrium i sutka. Wskazaniem do natychmiastowego przerwania leczenia jest wystąpienie: zakrzepicy żył głębokich, epizodów zakrzepowo-zatorowych, wystąpienie żółtaczki, ostrych napadów migreny, nagłego zaburzenia widzenia, znaczny przyrost ciśnienia tętniczego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciąża albo jej podejrzenie. Ostre i przewlekłe dolegliwości wątroby obecne albo w wywiadzie. Krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej etiologii, nowotwory estrogenozależne albo ich podejrzenie w tym nowotwór sutka albo jego podejrzenie. Dolegliwość zakrzepowo-zatorowa (czynna i przebyta). Porfiria. Hemoglobinopatie.
Interakcje
Barbiturany i inne leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, primidon, karbamazepina) i ryfampicyna i gryzeofulwina przyspieszają metabolizm leku, tym samym osłabiając jego siłę działania. Lek wypiera cyklosporynę z połączeń z białkiem, zachodzi sposobność powiększenia stężenia cyklosporyny we krwi.
Dawkowanie
Dawka początkowa wynosi 1-2 mg, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania leczenie może być kontynuowane dawką podtrzymującą 1 mg. W razie niezadowalającego efektu klinicznego po kilku miesiącach można zwiększyć dawkę estradiolu. U pacjentek miesiączkujących leczenie zaczyna się 5 dnia krwawienia, u pacjentek niemiesiączkujących - w dowolnym dniu. U kobiet z zachowaną macicą preparat stosuje się łącznie z cyklicznie podawanym (poprzez 10-14 dni w miesiącu) gestagenem.
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża albo jej podejrzenie stanowią przeciwwskazanie do stosowania preparatu.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentek z endometriozą, włókniakami sutka, czynnikami ryzyka dolegliwości zakrzepowo-zatorowej, nadciśnieniem, cukrzycą, kamicą dróg żółciowych, padaczką, astmą, migreną, niewydolnością serca. Przed planowanym unieruchomieniem pacjentki (4-6 tyg.) wskazane jest przerwanie terapii.
Podobne leki
Angeliq
Climara
Femoston® Conti
Femoston mite
Femoston
Trisequens

Informacje Estrofem mite znaczenie w Słownik leków E .

Dodaj opinię o Estrofem mite, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Estrofem mite, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.