Do czego jest Heviran lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: acyklowir (Aciclovir) tabl. powl.

Czy pomocne?

Lek Heviran

Lekarstwo HEVIRAN: Heviran
Producent leku:
Polpharma
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
acyklowir (Aciclovir)
tabl. powl. 800 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 400 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 200 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Awirol
Abbovir
Herpex
Acix
Antivir
Aciclovir
Hascovir
Zovirax
Herpesin
Zovirax
Virolex
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zakażenia wirusem varicella-zoster (ospa wietrzna i półpasiec) i pierwotne i nawracające zakażenia skóry i błon śluzowych wirusem herpes simplex (również opryszczka narządów płciowych). Przy znacznym nasileniu zmian zaleca się dożylne podanie leku.
Działanie
Lek przeciwwirusowy, działający raczej na wirusy opryszczki typu 1 i 2 (Herpes simplex) i słabiej na wirus ospy wietrznej i półpaśca (Varicella zoster). Nie wpływa na mechanizmy metaboliczne komórek gospodarza. Po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem acyklowir ulega przekształceniu w postać czynną (trifosforan), która - będąc substratem dla polimerazy DNA wirusa - zapobiega dalszej syntezie wirusowego DNA. Wchłanianie z przewodu pokarmowego wynosi 15-20%. T0,5 we krwi po podaniu doustnym wynosi 3,3 h. Ok. 5-30% (przeciętnie 15%) wiąże się z białkami osocza. Acyklowir przenika do tkanek i płynów ustrojowych, między innymi do płynu mózgowo-rdzeniowego (osiąga w nim stężenia wynoszące 50% jego stężenia we krwi), wątroby, płuc, mięśni, wydzieliny pochwy. Jest częściowo metabolizowany w wątrobie. Wydala się raczej z moczem w formie nie zmienionej i w 10-15% jako metabolit.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha), bóle stawów i mięśni, zawroty głowy, omamy, senność, zaburzenia czynności nerek (powiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi), trądzik.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na acyklowir.
Interakcje
Probenecid minimalizuje wydalanie nerkowe acyklowiru i przedłuża o ok. 20% jego moment półtrwania; leki o działaniu nefrotoksycznym nasilają ryzyko uszkodzenia nerek; w skojarzeniu z zidowudyną może spowodować mocne znużenie, a nawet letarg.
Dawkowanie
Doustnie. W ospie wietrznej dorośli i dzieci o m.c. ponad 40 kg: 800 mg 4 razy na dobę poprzez 5-7 dni. W półpaścu dorośli 800 mg co 4 h (jest to 5 razy na dobę) poprzez 7 dni. W zakażeniu wirusem opryszczki pospolitej dorośli 200 mg co 4 h (z przerwą nocną), jest to 5 razy na dzień poprzez 5-10 dni; u pacjentów ze pomniejszoną odpornością 400 mg 5 razy na dzień. W pierwotnym opryszczkowym zakażeniu narządów płciowych dorośli 200 mg co 4 h (5 razy na dobę) poprzez 10 dni; w zakażeniach nawracających profilaktycznie 400 mg co 12 h albo 200 mg co 6-8 h (poprzez moment 6-12 miesięcy). W razie wystąpienia pierwszych objawów nawrotu opryszczki narządów płciowych leczniczo 200 mg co 4 h (5 razy na dobę) poprzez 5 dni. Dzieci od 3 m.ż. w ospie wietrznej 80 mg/kg m.c. na dobę w 4 dawkach poprzez 5 dni.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować jedynie w razie, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Ostrożnie stosować w niewydolności nerek, w szczególności u pacjentów odwodnionych, jak także u chorych otrzymujących równocześnie leki o działaniu nefrotoksycznym. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo stosowania preparatu u dzieci poniżej 3 r.ż.
Podobne leki
Acix
Aciclovir
Awirol
Abbovir
Herpex
Antivir

Informacje Heviran znaczenie w Słownik leków H .

Dodaj opinię o Heviran, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Heviran, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.