Do czego jest Jumex lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: selegilina (Selegiline) tabl. 5 mg 50.

Czy pomocne?

Lek Jumex

Lekarstwo JUMEX: Jumex
Producent leku:
Sanofi-Synthélabo
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
selegilina (Selegiline)
tabl. 5 mg 50 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Selgres
Selgin
Parkinil
Selerin
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Dolegliwość Parkinsona: w świeżo rozpoznanych sytuacjach i inicjalnych stadiach dolegliwości jako pierwszy lek; jako lek wspomagający w trakcie leczenia lewodopą (umożliwia obniżenie dawki lewodopy, minimalizuje częstość zespołów wyłączania, dyskinez końca dawki, wpływa korzystnie na drżenie i ślinotok). Inicjalne i średnio zaawansowane stadia dolegliwości Alzheimera.
Działanie
Mocny, selektywny, nieodwracalny inhibitor MAO typu B, jednego z dwóch enzymów rozkładających dopaminę. Selegilina hamuje także wychwyt neuronalny dopaminy, noradrenaliny i tyraminy. Powiększa aktywność dopaminergiczną w układzie nigrostriatalnym. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego; metabolizowana jest w wątrobie do czynnych metabolitów (amfetamina, metamfetamina). T0,5 jej pochodnych wynosi 2-20 h. Wydalana raczej z moczem.
Działania niepożądane
Lek służący w monoterapii jest normalnie dobrze tolerowany. Rzadko obserwowano: uczucie suchości w jamie ustnej, zaburzenia snu, hipotonię ortostatyczną i powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi. W leczeniu skojarzonym z lewodopą działania niepożądane mogą ulec nasileniu, co może być wskazaniem do pomniejszenia dawki lewodopy. Obserwowano: zespoły hiperkinetyczne, halucynacje, splątanie, lęk, niepokój, zaburzenia orientacji i pamięci.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na selegilinę. Ostrożnie w ciąży i okresie karmienia piersią, w schorzeniach układu krążenia, psychozach, pląsawicach, drżeniu samoistnym, czynnej chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Interakcje
Działanie addycyjne z lewodopą pozwalające na pomniejszenie dawki. Nasila działanie ośrodkowe alkoholu, amantadyny i leków cholinolitycznych. Jednoczesne wykorzystywanie leków sympatykomimetycznych może powodować nadciśnienie tętnicze. Nie stosować łącznie z opioidami, meperydyną, petydyną i nieselektywnymi inhibitorami MAO. Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (na przykład fluoksetyna) służące z selegiliną mogą być powodem wystąpienia stanu ogólnego pobudzenia, nadciśnienia tętniczego, ataksji i pobudzenia maniakalnego (wymagana jest co najmniej 5-tygodniowa przerwa po stosowaniu fluoksetyny i 2-tygodniowa przerwa po stosowaniu selegiliny). Wykorzystywanie łącznie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi powiększa ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń ze strony o.u.n. Selegilina podawana w większych niż rekomendowane dawkach dobowych równocześnie z tyraminą albo pokarmem zawierającym aminy katecholowe może powodować przełom nadciśnieniowy; w dawkach terapeutycznych nie wpływa na aktywność jelitową MAO-A, dzięki czemu nie hamuje rozkładu tyraminy dostarczanej w pokarmach.
Dawkowanie
Doustnie 5 mg 2 razy na dzień, rano i w porze obiadowej.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Selgres
Selgin
Parkinil
Selerin

Działanie: Jumex

Definicja Juvit Multi:
Co to jest Producent leku: Hasco-Lek Wiadomości o leku: Substancje czynne: witaminy (Vitamins) krople doustne, roztwór but. 10 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne jumex co znaczy.
Definicja Jeanine:
Co to jest leku: Schering AG Wiadomości o leku: Substancje czynne: dienogest (Dienogest)etinylestradiol (Ethinylestradiol) tabl. powl. 21 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. antykoncepcja, Szukaj jumex krzyżówka.
Definicja Jonosteril Basic Z Glukozą:
Co to jest glukozą Producent leku: Fresenius-Kabi Wiadomości o leku: Substancje czynne: glukoza (Dextrose)elektrolity (Electrolytes) roztwór do inf. pojemnik 500 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie jumex co to jest.
Definicja Jucolon:
Co to jest leku: Anpharm Wiadomości o leku: Substancje czynne: mesalazyna (Mesalazine) tabl. powl. dojelitowe 250 mg 100 szt., --,-- zł Dolegliwość Leśniowskiego-Crohna Przejdź do dolegliwości 'dolegliwość jumex słownik.
Definicja Jodox:
Co to jest leku: Berlin-Chemie/Menarini Group Wiadomości o leku: Substancje czynne: jodek potasu (Iodide potassium) tabl. 200 µg J 100 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych jumex czym jest.

Informacje Jumex znaczenie w Słownik leków J .

Dodaj opinię o Jumex, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Jumex, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: