Do czego jest Kofex lekarstwo? Jak działa: Wiadomości o leku: Substancje czynne: kofeino-sodowy.

Czy pomocne?

Lek Kofex

Lekarstwo KOFEX: Kofex
Producent leku:
GlaxoSmithKline Pharmaceuticals
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kofeino-sodowy benzoesan (Caffeine sodium benzoate)
tabl. do ssania 40 mg 8 szt.,
--,-- zł
pastylki 40 mg 8 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Coffeinum natrium benzoicum
Acenol® cum Coffeino
Coffeinum natrium benzoicum
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Stany zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Działanie
Naturalny alkaloid metyloksantynowy działający pobudzająco i analeptycznie na o.u.n. System działania ośrodkowego kofeiny związany jest z wpływem na wewnątrzkomórkową gospodarkę wapniową, zwiększeniem stężenia cAMP w komórkach poprzez hamowanie fosfodiesterazy i hamowaniem receptorów adenozynowych, co prowadzi do uwalniania aminokwasów pobudzających w o.u.n., a z powodu pomniejszenia senności, polepszenia umiejętności koncentracji i sprawności myślenia. Działa pobudzająco na korę mózgową, ośrodki wegetatywne, ośrodek naczynioruchowy i oddechowy, zwiększając jego wrażliwość na CO2; działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego. Kofeina błyskawicznie i kompletnie wchłania się z przewodu pokarmowego. Max. stężenie we krwi osiąga po ok. 1 h od chwili przyjęcia. Jest metabolizowana w wątrobie. T0,5 wynosi ok. 3-7 h. Przenika poprzez barierę krew-mózg i przechodzi do mleka matki. Kofeina jest wydalana z moczem w formie metabolitów (1-2% w formie nie zmienionej).
Działania niepożądane
Drażliwość, nerwowość, bóle i zawroty głowy, bezsenność, drżenia mięśniowe, przyspieszenie rytmu serca, choroby żołądkowo-jelitowe. Nagłe odstawienie preparatu może wywołać niepokój, zawroty głowy, drażliwość, napięcie mięśni, nudności, nerwowość, zmęczenie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dusznica bolesna. Nadciśnienie tętnicze. Zaburzenia rytmu serca. Ciężka niewydolność nerek i wątroby. Nadczynność tarczycy. Psychozy. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12 r.ż. i u osób w podeszłym wieku. W sytuacjach ciężkich chorób serca kofeina może wywołać tachykardię, skurcze dodatkowe i zwiększyć ryzyko zawału. Preparatu w formie pastylek nie należy stosować u osób z fenyloketonurią (zawartość aspartamu).
Interakcje
Z racji na sposobność wystąpienia objawów niepożądanych nie należy stosować preparatu w połączeniu z lekami stymulującymi o.u.n., z inhibitorami MAO (w tym furazolidon, selegilina) i z napojami albo preparatami zawierającymi kofeinę. Cymetydyna, fluorochinolony, erytromycyna, disulfiram i hormonalne środki antykoncepcyjne zwalniają metabolizm kofeiny, a barbiturany go przyspieszają. Palenie papierosów przyspiesza wydalanie kofeiny. Kofeina nasila działanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, innych analeptyków, ergotaminy, teofiliny i najprawdopodobniej innych metyloksantyn, z kolei minimalizuje wchłanianie wapnia.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: ssać 1 tabl. albo 1 pastylkę 3-4 razy na dzień. Dawka max. - 25 tabletek albo pastylek na dzień.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kategoria C (wg US FDA). Preparat można stosować w ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Kobieta w ciąży powinna ograniczyć przyjmowanie kofeiny do dawki mniejszej niż 300 mg na dzień. Kobieta karmiąca piersią nie powinna przyjmować preparatów zawierających kofeinę.
Uwagi
Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością nerek, zaburzeniem czynności wątroby, ze stanami lękowymi, z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Preparat w formie tabletek do ssania z racji na zawartość cukru białego i glukozy należy ostrożnie stosować u osób chorych na cukrzycę, u osób z glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, z niedoborem sacharozo-izomaltazy, przy nietolerancji fruktozy i u osób ze skłonnością do próchnicy zębów.
Podobne leki
Coffeinum natrium benzoicum
Acenol® cum Coffeino
Coffeinum natrium benzoicum

Informacje Kofex znaczenie w Słownik leków K .

Dodaj opinię o Kofex, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Kofex, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.