Do czego jest Lamotrix lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: lamotrygina (Lamotrigine) tabl. 25.

Czy pomocne?

Lek Lamotrix

Lekarstwo LAMOTRIX: Lamotrix
Producent leku:
Biovena Pharma
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
lamotrygina (Lamotrigine)
tabl. 25 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 100 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 50 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
drgawki,
Szukaj leków z wyrazem 'drgawki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'drgawki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'drgawki'.
epilepsja,
Szukaj leków z wyrazem 'epilepsja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'epilepsja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'epilepsja'.
lennox-gastaut,
Szukaj leków z wyrazem 'lennox-gastaut'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lennox-gastaut'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lennox-gastaut'.
monoterapia padaczki,
Szukaj leków z wyrazem 'monoterapia padaczki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'monoterapia padaczki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'monoterapia padaczki'.
napad,
Szukaj leków z wyrazem 'napad'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napad'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napad'.
napad padaczki,
Szukaj leków z wyrazem 'napad padaczki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napad padaczki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napad padaczki'.
napady,
Szukaj leków z wyrazem 'napady'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady'.
napady padaczki,
Szukaj leków z wyrazem 'napady padaczki'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady padaczki'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady padaczki'.
napady padaczkowe,
Szukaj leków z wyrazem 'napady padaczkowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady padaczkowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady padaczkowe'.
napady pierwotnie uogólnione,
Szukaj leków z wyrazem 'napady pierwotnie uogólnione'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady pierwotnie uogólnione'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady pierwotnie uogólnione'.
napady toniczno-kloniczne,
Szukaj leków z wyrazem 'napady toniczno-kloniczne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady toniczno-kloniczne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady toniczno-kloniczne'.
napady wtórnie uogólnione,
Szukaj leków z wyrazem 'napady wtórnie uogólnione'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady wtórnie uogólnione'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady wtórnie uogólnione'.
padaczka,
Szukaj leków z wyrazem 'padaczka'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'padaczka'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'padaczka'.
padaczka pierwotnie uogólniona,
Szukaj leków z wyrazem 'padaczka pierwotnie uogólniona'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'padaczka pierwotnie uogólniona'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'padaczka pierwotnie uogólniona'.
padaczka toniczno-kloniczna,
Szukaj leków z wyrazem 'padaczka toniczno-kloniczna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'padaczka toniczno-kloniczna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'padaczka toniczno-kloniczna'.
padaczka wtórnie uogólniona,
Szukaj leków z wyrazem 'padaczka wtórnie uogólniona'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'padaczka wtórnie uogólniona'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'padaczka wtórnie uogólniona'.
przeciwdrgawkowy,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdrgawkowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdrgawkowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdrgawkowy'.
przeciwpadaczkowy,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwpadaczkowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwpadaczkowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwpadaczkowy'.
zespół lennox-gastaut
Szukaj leków z wyrazem 'zespół lennox-gastaut'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zespół lennox-gastaut'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zespół lennox-gastaut'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Plexxo
LamotriHEXAL
Lamotrigine -ratiopharm
Lamotrigine S-ratiopharm
Lamilept
Lamitrin
Lamitrin S
Epilactal
Triginet
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
W monoterapii u dorosłych i dzieci ponad 12 r.ż. z częściowymi napadami padaczkowymi, wtórnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi i pierwotnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi. Jest wskazany również w terapii skojarzonej u dorosłych i dzieci ponad 2 r.ż. z częściowymi napadami padaczkowymi, wtórnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi i pierwotnie uogólnionymi napadami toniczno-klonicznymi. Preparat jest wskazany w leczeniu napadów padaczkowych związanych z zespołem Lennox-Gastaut. Nie zaleca się wykorzystywanie leku w monoterapii dzieci do ukończenia 12 r.ż.
Działanie
Lek przeciwpadaczkowy. Lamotrygina jest blokerem zależnych od różnicy potencjałów kanałów sodowych, dzięki czemu hamuje powtarzające się z sporą częstotliwością wyładowania potencjałów czynnościowych neuronów. Hamuje nadmierne uwalnianie glutaminianu, pełniącego najważniejszą rolę w powstawaniu napadów padaczkowych. Po podaniu doustnym lamotrygina błyskawicznie i kompletnie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie we krwi po 1,4-4,8 h po podaniu. Ok. 55% leku wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie do pochodnych glukuronidowych, które są następnie wydalane z moczem. Mniej niż 10% leku jest wydalane z moczem w formie nie zmienionej, a tylko 2% związku wydalane jest z kałem.
Działania niepożądane
W trakcie monoterapii przeważnie opisywano: ból i zawroty głowy, zmęczenie, wysypkę, nudności, senność i bezsenność. Wysypka, zwykle grudkowo-plamista, występuje przeważnie w trakcie pierwszych 8 tyg. od rozpoczęcia leczenia i ustępuje po odstawieniu lamotryginy. Obserwowano także przypadki reakcji skórnych o ciężkim przebiegu, potencjalnie zagrażające życiu, w tym zespół Stevens-Johnsona i zespół Lyella. Ryzyko ciężkich reakcji skórnych jest większe u dzieci. Ryzyko wystąpienia wysypki jest ściśle powiązane ze stosowaniem sporych dawek lamotryginy najpierw leczenia i zbyt szybkim zwiększaniem dawek, z jednoczesnym stosowaniem walproinianu, który powiększa moment półtrwania lamotryginy blisko 2-krotnie. Wysypka może być jednym z objawów zespołu nadwrażliwości, który obejmuje szereg objawów, takich jak gorączka, zwiększenie węzłów chłonnych, obrzęk twarzy i odchylenia w wynikach badań krwi i czynności wątroby. Zespół ten wykazuje różny stopień zmian klinicznych i rzadko może prowadzić do zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) i niewydolności wielonarządowej. W trakcie stosowania skojarzonej terapii z innymi lekami przeciwpadaczkowymi obserwowano: podwójne widzenie, nieostre widzenie, zapalenie spojówek, ból i zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (w tym wymioty, biegunka), drażliwość, agresywność, drżenie mięśniowe, pobudzenie, zaburzenia świadomości, omamy i zmiany hematologiczne (w tym neutropenia, leukopenia, niedokrwistość, trombocytopenia, pancytopenia, niedokrwistość aplastyczna, agranulocytoza). Rzadko może wystąpić powiększenie laboratoryjnych parametrów czynności wątroby, zaburzenia czynności wątroby (w tym niewydolność wątroby). Notowano również zaburzenia ruchowe, takie jak tiki, ataksja, oczopląs. Lamotrygina może nasilać symptomy parkinsonizmu u pacjentów z chorobą Parkinsona, bardzo rzadko może wywoływać symptomy pozapiramidowe u pacjentów bez współistniejącego schorzenia układu pozapiramidowego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lamotryginę albo pozostałe składniki preparatu.
Interakcje
Leki przeciwpadaczkowe - induktory enzymów wątrobowych (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon) przyspieszają metabolizm lamotryginy i wymagają powiększenia jej dawek. Walproinian sodu zwalnia metabolizm lamotryginy. Brak dowodów, iż lamotrygina skutkuje klinicznie ważną indukcję albo hamowanie aktywności wątrobowych enzymów oksydacyjnych. Jednakże opisywano zmiany stężeń innych leków przeciwpdaczkowych we krwi, to jednak kontrolowane badania kliniczne nie wykazały, iż lamotrygina wpływa na stężenia we krwi leków przeciwpadaczkowych, służących równocześnie w terapii. Istnieją doniesienia o objawach ze strony o.u.n. u pacjentów przyjmujących karbamazepinę, którym dodano do leczenia lamotryginę (symptomy te zazwyczaj ustępują po zmniejszeniu dawki lamotryginy). W badaniach kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, lamotrygina nie miała wpływu na stężenie etynyloestradiolu i lewonorgestrelu we krwi.
Dawkowanie
Doustnie. Monoterapia. Dorośli i dzieci ponad 12 r.ż.: początkowo 25 mg raz na dobę poprzez pierwsze 2 tyg., następnie 50 mg raz na dobę poprzez następne 2 tyg., później dawkę należy zwiększać maksymalnie o 50-100 mg co 1-2 tyg. do uzyskania optymalnej reakcji na leczenie. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 100-200 mg na dobę w 1-2 dawkach. Niektórzy pacjenci wymagają dawki 500 mg na dobę w celu uzyskania oczekiwanej reakcji na leczenie. Leczenie skojarzone. Dorośli i dzieci ponad 12 r.ż.: u pacjentów przyjmujących równocześnie walproinian z innymi lekami albo bez innych leków przeciwpadaczkowych początkowa dawka lamotryginy wynosi 25 mg co drugi dzień poprzez pierwsze 2 tyg., następnie 25 mg raz na dobę poprzez następne 2 tyg., później dawkę należy zwiększać maksymalnie o 25-50 mg co 1-2 tyg. aż do uzyskania optymalnej reakcji na leczenie. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 100-200 mg na dobę w 1-2 dawkach. W razie pacjentów leczonych innymi niż walproinian lekami przeciwpadaczkowymi, indukującymi enzymy wątrobowe (na przykład karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, prymidon) z innymi lekami albo bez innych leków przeciwpadaczkowych (z wyjątkiem walproinianu) początkowa dawka lamotryginy wynosi 50 mg raz na dobę poprzez pierwsze 2 tyg., następnie 100 mg na dobę w 2 dawkach poprzez następne 2 tyg., później dawkę należy zwiększać maksymalnie o 100 mg co 1-2 tyg. do uzyskania optymalnej reakcji na leczenie. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 200-400 mg na dobę w 2 dawkach. Niektórzy pacjenci wymagają dawki 700 mg na dobę w celu uzyskania oczekiwanej reakcji na leczenie. Dzieci w wieku 2-12 r.ż.: u pacjentów otrzymujących równocześnie walproinian z innymi lekami albo bez innych leków przeciwpadaczkowych początkowa dawka lamotryginy wynosi 0,15 mg/kg m.c. raz na dobę poprzez pierwsze 2 tyg., następnie 0,3 mg/kg m.c. raz na dobę poprzez następne 2 tyg., później dawkę należy zwiększać maksymalnie o 0,3 mg/kg m.c. co 1-2 tyg. do uzyskania optymalnej reakcji na leczenie. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 1-5 mg/kg m.c. na dobę w 1-2 dawkach. U pacjentów przyjmujących równocześnie leki przeciwpadaczkowe indukujące enzymy wątrobowe (na przykład karbamazepina, fenytoina, fenobarbital, prymidon) z innymi lekami albo bez innych leków przeciwpadaczkowych (z wyjątkiem walproinianu) początkowa dawka lamotryginy wynosi 0,6 mg/kg m.c. na dobę w 2 dawkach poprzez pierwsze 2 tyg., następnie 1,2 mg/kg m.c. na dobę w 2 dawkach poprzez następne 2 tyg., później dawkę należy zwiększyć maksymalnie o 1,2 mg/kg m.c. co 1-2 tyg. do uzyskania optymalnej reakcji na leczenie. Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 5-15 mg/kg m.c. na dobę w 2 dawkach. U pacjentów przyjmujących inne leki przeciwpadaczkowe o nieznanej interakcji z lamotryginą, dawkowanie lamotryginy należy ustalić jak w razie jednoczesnego stosowania walproinianu. Pacjenci z lekką do umiarkowanej niewydolnością wątroby: dawkę początkową, dawkę w momencie zwiększania i dawkę podtrzymującą należy zredukować o ok. 50%, z kolei w razie pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby należy zredukować rozmiar dawki o ok. 75%.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. C. Lek może być służący w ciąży jedynie w razie, gdy korzyści dla matki przewyższają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Lek przenika do mleka matki - nie zaleca się karmienia piersią w trakcie leczenia.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby i nerek. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do ukończenia 2 r.ż. z racji na niewystarczającą liczba danych dotyczących stosowania preparatu w tej ekipie wiekowej. Lamotrygina jest słabym inhibitorem reduktazy kwasu dihydrofoliowego - podawanie lamotryginy poprzez moment do 1 roku nie powodowało znacznych zmian stężenia hemoglobiny, średniej objętości erytrocytów i stężenia folianów we krwi i erytrocytach; nie obserwowano również zmian stężeń folianów w erytrocytach po 5-letnim okresie leczenia lamotryginą.
Podobne leki
Plexxo
LamotriHEXAL
Lamotrigine -ratiopharm
Lamotrigine S-ratiopharm
Lamilept
Lamitrin

Działanie: Lamotrix

Definicja LamotriHEXAL:
Co to jest Producent leku: Hexal Wiadomości o leku: Substancje czynne: lamotrygina (Lamotrigine) tabl. 50 mg 30 szt., --,-- zł tabl. 25 mg 30 szt., --,-- zł tabl. 100 mg 30 szt., --,-- zł Dolegliwość Charcota lamotrix co znaczy.
Definicja Lecrolyn:
Co to jest leku: Santen OY Wiadomości o leku: Substancje czynne: kromoglikan disodowy (Cromoglicate disodium) krople do oczu 20 mg/ml but. 10 ml, --,-- zł krople do oczu 5 mg/0,25 ml 40 pojemników 0,25 ml lamotrix krzyżówka.
Definicja Lomir SRO:
Co to jest leku: Novartis Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: isradypina (Isradipine) kaps. 5 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg lamotrix co to jest.
Definicja Lamisil:
Co to jest leku: Novartis Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek terbinafiny (Terbinafine hydrochloride) tabl. 250 mg 14 szt., --,-- zł tabl. 125 mg 14 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych lamotrix słownik.
Definicja Liprox:
Co to jest leku: Biofarm Wiadomości o leku: Substancje czynne: lowastatyna (Lovastatin) tabl. 20 mg 28 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia lamotrix czym jest.

Informacje Lamotrix znaczenie w Słownik leków L .

Dodaj opinię o Lamotrix, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Lamotrix, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: