Do czego jest Leponex lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: klozapina (Clozapine) tabl. 25 mg.

Czy pomocne?

Lek Leponex

Lekarstwo LEPONEX: Leponex
Producent leku:
Novartis Pharma
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
klozapina (Clozapine)
tabl. 25 mg 50 szt.,
--,-- zł
tabl. 100 mg 50 szt.,
--,-- zł
Schizofrenia,
Przejdź do dolegliwości 'Schizofrenia'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Schizofrenia'.
Zaburzenia psychiczne,
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia psychiczne'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia psychiczne'.
Zaburzenia schizoafektywne
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia schizoafektywne'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia schizoafektywne'.
dyskineza,
Szukaj leków z wyrazem 'dyskineza'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'dyskineza'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'dyskineza'.
neuroleptyk,
Szukaj leków z wyrazem 'neuroleptyk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'neuroleptyk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'neuroleptyk'.
psychoza,
Szukaj leków z wyrazem 'psychoza'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'psychoza'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'psychoza'.
psychoza schizofreniczna,
Szukaj leków z wyrazem 'psychoza schizofreniczna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'psychoza schizofreniczna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'psychoza schizofreniczna'.
schizofrenia,
Szukaj leków z wyrazem 'schizofrenia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'schizofrenia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'schizofrenia'.
zaburzenia psychiczne
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia psychiczne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia psychiczne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia psychiczne'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Klozapol
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Wyłącznie psychozy schizofreniczne u chorych opornych na inne leki, jest to u tych, którzy nie reagują na klasyczne neuroleptyki bądź ich nie tolerują. Niereagowanie znaczy brak zadowalającej poprawy klinicznej, mimo stosowania właściwych dawek i poprzez odpowiedni moment co najmniej 2 dostępnych na rynku neuroleptyków. Nietolerancja definiowana jest jako niemożność osiągnięcia istotnej poprawy klinicznej przy wykorzystaniu leczenia klasycznymi neuroleptykami na skutek ciężkich i nie poddających się leczeniu neurologicznych objawów niepożądanych (symptomy pozapiramidowe albo późna dyskineza). Wskazania do stosowania leku zostały ograniczone z racji na ryzyko powikłań ze strony układu krwiotwórczego.
Działanie
Neuroleptyk będący trójpierścieniową pochodną dibenzodiazepiny. Wykazuje mocne działanie przeciwserotoninowe, przeciwhistaminowe, adrenolityczne, ośrodkowe i obwodowe cholinolityczne, jak także działanie GABA-ergiczne w prążkowiu. Wyróżnia się słabym blokującym oddziaływaniem na receptory dopaminowe D1 i D2. Działa silnie hamująco na o.u.n. Wykazuje słabe działanie przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne i przeciwautystyczne. Jego mocne właściwości uspokajające pozwalają na normalizację stanu psychicznego szybciej niż po wykorzystaniu innych neuroleptyków. Ważną poprawę kliniczną zaobserwowano u ok. 1/3 pacjentów pośrodku pierwszych 6 tyg. leczenia. Znosi bezsenność, obniża napięcie mięśniowe. Nie działa przeciwwymiotnie, nie wywołuje objawów pozapiramidowych. W przeciwieństwie od klasycznych neuroleptyków, nie powiększa stężenia prolaktyny we krwi albo skutkuje bardzo nieznaczne powiększenie. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Max. stężenie we krwi osiąga po 2-2,5 h. W 95% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany w wątrobie w 80%. Jest wydalany w 50% w formie metabolitów z moczem i w 30% z kałem.
Działania niepożądane
Najpoważniejszym działaniem ubocznym, występującym u 1-2% chorych jest uszkodzenie układu krwiotwórczego (granulocytopenia, agranulocytoza, leukocytoza, eozynofilia) - występuje ono w większości przypadków pośrodku pierwszych 18 tyg. leczenia, stąd konieczność cotygodniowego monitorowania liczby białych krwinek. Do przeważnie występujących objawów niepożądanych należą senność, uczucie zmęczenia, zawroty albo bóle głowy. Opisywano suchość w jamie ustnej, regularnie nadmierny ślinotok, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty), nieostre widzenie, zaparcia, obniżenie potencji, powiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia świadomości (zespoły majaczeniowe), zaburzenia termoregulacji; zmiany w zapisie EEG (dyzrytmia, niekiedy wyładowania napadowe) u 1/3 chorych, napady drgawkowe grand mal (przy sporych dawkach leku). Może wystąpić tachykardia i ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego, rzadziej pojawia się nadciśnienie tętnicze. W rzadkich sytuacjach obserwowano zapaść krążeniową albo zatrzymanie oddechu, także dysfalgię, zatrzymanie albo nietrzymanie moczu. Sporadycznie śródmiąższowe zapalenie nerek.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na klozapinę. Spowodowana lekami poprzednia granulocytopenia/agranulocytoza. Zaburzenia czynności szpiku kostnego. Padaczka, psychoza alkoholowa i inne psychozy toksyczne, jaskra z wąskim kątem przesączania, zatrucie lekami, ciąża i moment karmienia piersią. Ostrożnie stosować u chorych z organicznym uszkodzeniem o.u.n., schorzeniami układu krążenia, niedociśnieniem, w uszkodzeniu nerek i wątroby, przeroście gruczołu krokowego, atonii jelit, u osób ze skłonnością do nadużywania alkoholu i leków.
Interakcje
Nasila ośrodkowe działanie alkoholu, inhibitorów MAO, innych neuroleptyków, opioidów. Wzmaga działanie hipotensyjne leków obniżających ciśnienie tętnicze. Nie podawać z lekami mielostatycznymi i lekami mogącymi wpływać na układ krwiotwórczy (NLPZ, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, wybrane leki przeciwdrgawkowe). Unikać łączenia z lekami uspokajającymi, nasennymi, anksjolitykami, solami litu, lekami przeciwhistaminowymi. Jednoczesne wykorzystywanie z lekami silnie wiążącymi się z białkami osocza (pochodne kumaryny, digoksyna) może zwiększać ich stężenie i prowadzić do wystąpienia objawów ich przedawkowania. Cymetydyna, fluoksetyna, fluwoksamina i benzodiazepiny podwyższają stężenie klozapiny we krwi. Przy łącznym podawaniu preparatu z lekami przeciwcholinergicznymi występuje działanie depresyjne na układ oddechowy.
Dawkowanie
W pojedynkę, doustnie: początkowo 25-50 mg na dzień (pierwszego dnia nie należy przekraczać 12,5 mg na dzień), zwiększając etapowo o 25-50 mg do osiągnięcia optymalnej dawki terapeutycznej (zwykle 250-400 mg/dobę); maksymalnie do 600 mg/dobę. Dawkę optymalną należy stosować poprzez kilka tygodni, następnie należy ją etapowo zmniejszać do dawki podtrzymującej 100-200 mg na dzień. Leczenie podtrzymujące należy kontynuować poprzez przynajmniej 6 miesięcy. Jeśli dawka dobowa nie przekracza 200 mg, celowe może okazać się podawanie leku w jednej dawce, tylko wieczorem.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Klozapol

Działanie: Leponex

Definicja Lametta:
Co to jest leku: Vipharm Wiadomości o leku: Substancje czynne: letrozol (Letrozole) tabl. powl. 2,5 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia leponex co znaczy.
Definicja Lactulosum:
Co to jest Producent leku: Polfarmex Wiadomości o leku: Substancje czynne: laktuloza (Lactulose) syrop 7,5 g/15 ml but. 150 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leponex krzyżówka.
Definicja Lactulose-MIP:
Co to jest Producent leku: Chephasaar Wiadomości o leku: Substancje czynne: laktuloza (Lactulose) syrop 9,75 g/15 ml but. 500 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leponex co to jest.
Definicja Lescol:
Co to jest leku: Novartis Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: fluwastatyna (Fluvastatin) tabl. o przedł. uwalnianiu 80 mg 28 szt., --,-- zł kaps. 40 mg 28 szt., --,-- zł kaps. 20 mg 28 szt., --,-- zł leponex słownik.
Definicja Letrox:
Co to jest leku: Berlin-Chemie/Menarini Group Wiadomości o leku: Substancje czynne: sól sodowa lewotyroksyny (Levothyroxine sodium) tabl. 25 µg 50 szt., --,-- zł tabl. 50 µg 50 szt., --,-- zł tabl. 150 µg 50 leponex czym jest.

Informacje Leponex znaczenie w Słownik leków L .

Dodaj opinię o Leponex, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Leponex, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: