Do czego jest Lexapro lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: escytalopram (Escitalopram) tabl.

Czy pomocne?

Lek Lexapro

Lekarstwo LEXAPRO: Lexapro
Producent leku:
Lundbeck
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
escytalopram (Escitalopram)
tabl. powl. 5 mg 28 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 10 mg 28 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny),
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Zaburzenia lękowe
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia lękowe'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia lękowe'.
agorafobia,
Szukaj leków z wyrazem 'agorafobia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'agorafobia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'agorafobia'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
ciężka depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'ciężka depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ciężka depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ciężka depresja'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
depresja lękowa,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja lękowa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja lękowa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja lękowa'.
Epizod depresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
lęk,
Szukaj leków z wyrazem 'lęk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lęk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lęk'.
lęk napadowy,
Szukaj leków z wyrazem 'lęk napadowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lęk napadowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lęk napadowy'.
napad lęku,
Szukaj leków z wyrazem 'napad lęku'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napad lęku'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napad lęku'.
napady lęku,
Szukaj leków z wyrazem 'napady lęku'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady lęku'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady lęku'.
nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nastrój'.
niepokój,
Szukaj leków z wyrazem 'niepokój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'niepokój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'niepokój'.
obniżony nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'obniżony nastrój'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
przewlekła depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'przewlekła depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przewlekła depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przewlekła depresja'.
stan depresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stan depresyjny'.
zaburzenia lękowe
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia lękowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia lękowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia lękowe'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Elicea
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie sporych zaburzeń depresyjnych. Leczenie zespołu lęku napadowego z agorafobią albo bez agorafobii.
Działanie
Selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. Escitalopram nie ma powinowactwa albo wykazuje bardzo niewielkie, bez znaczenia klinicznego, powinowactwo do szeregu receptorów i układów enzymatycznych, w tym receptorów 5-HT1A, 5-HT2, DA D1 i D2, receptorów adrenergicznych a-1, a-2 i b i receptorów histaminowych H1, muskarynowych cholinergicznych, benzodiazepinowych i opioidowych. Po podaniu doustnym escitalopram wchłania się prawie kompletnie, niezależnie od spożycia pokarmu (biodostępność wynosi ok. 80%). Escitalopram i jego kluczowe metabolity wiążą się z białkami osocza w mniej niż 80%. Escitalopram jest metabolizowany w wątrobie do metabolitu demetylowanego i didemetylowanego, które są farmakologicznie czynne. Escitalopram i jego metabolity są częściowo wydalane w formie glukuronidów. Moment półtrwania w fazie eliminacji po wielokrotnym podaniu dawki wynosi ok. 30 h.
Działania niepożądane
Przeważnie występują w trakcie pierwszych 1-2 tyg. leczenia, a ich nasilenie i częstość występowania normalnie ulegają zmniejszeniu w czasie leczenia. Obserwowano następujące działania niepożądane: bardzo częste - nudności; częste - pomniejszenie łaknienia, biegunka, zaparcia, powiększone pocenie się, bezsenność, senność, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, gorączka, osłabienie libido, zahamowanie orgazmu u kobiet, zaburzenia wytrysku, impotencja, zapalenie zatok, ziewanie; niezbyt częste - zaburzenia smaku, zaburzenia snu. Wymienione poniżej działania niepożądane dotyczą ekipy leków SSRI: niedociśnienie ortostatyczne; hiponatremia, niepoprawne wydzielanie hormonu antydiuretycznego (wazopresyny); zaburzenia widzenia; nudności, wymioty, suchość błon śluzowych j. ustnej, biegunka, jadłowstręt; bezsenność, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, senność, reakcje alergiczne; powiększenie aktywności enzymów wątrobowych; bóle mięśniowe, bóle stawów; napady drgawkowe, drżenia mięśniowe, zaburzenia koordynacji ruchów, zespół serotoninowy; omamy, mania, splątanie, pobudzenie, niepokój, depersonalizacja, napady panicznego lęku, nerwowość; zatrzymanie moczu; mlekotok, zaburzenia czynności seksualnych (impotencja, zaburzenia wytrysku, zahamowanie orgazmu u kobiet); wysypka skórna, wybroczyny, świąd, obrzęk naczynioruchowy, pocenie się. Po długotrwałym stosowaniu, nagłe przerwanie podawania leków z gatunku SSRI może spowodować u niektórych pacjentów symptomy odstawienne: zawroty głowy, parestezje, drżenia mięśniowe, niepokój, nudności i kołatanie serca. U pacjentów z chorobą maniakalno-depresyjną dojść może do wystąpienia etapy maniakalnej (w przypadku wystąpienia u pacjenta etapy maniakalnej należy zaprzestać podawania leku). Ogólne doświadczenia kliniczne w stosowaniu leków z gatunku SSRI wskazują na powiększone ryzyko wystąpienia prób samobójczych w pierwszych tygodniach leczenia (w tym okresie pacjenci powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na escitalopram albo pozostałe składniki preparatu. Jednoczesne leczenie nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami MAO.
Interakcje
Przeciwwskazane jest wykorzystywanie escitalopramu w skojarzeniu z nieselektywnymi inhibitorami MAO. Wykorzystywanie escitalopramu można rozpocząć 14 dni po odstawieniu nieodwracalnych inhibitorów MAO i co najmniej 1 dzień po zaprzestaniu stosowania moklobemidu, będącego odwracalnym inhibitorem MAO. Pomiędzy odstawieniem escitalopramu a rozpoczęciem leczenia nieselektywnymi inhibitorami MAO należy zachować przynajmniej 7-dniową przerwę. Nie jest rekomendowane wykorzystywanie escitalopramu w skojarzeniu z inhibitorami MAO-A - jeżeli takie leczenie skojarzone jest niezbędne, należy je rozpocząć od minimalnej zalecanej dawki z zachowaniem stałej kontroli klinicznej. Należy zachować ostrożność w trakcie stosowania escitalopramu w skojarzeniu z selegiliną (nieodwracalny inhibitor MAO-B) z racji na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Podawanie w skojarzeniu z lekami o działaniu serotoninergicznym (na przykład tramadol, sumatryptan i inne tryptany) może prowadzić do zespołu serotoninowego. Zaleca się ostrożność w trakcie stosowania escitalopramu z lekami, które mogą obniżać próg drgawkowy. Może wystąpić nasilenie działania escitalopramu w skojarzeniu z litem albo tryptofanem - należy zachować ostrożność w trakcie skojarzonego leczenia. Wykorzystywanie leków z gatunku SSRI z preparatami ziołowymi zawierającymi dziurawiec może powodować do powiększenia częstości występowania działań niepożądanych. Należy zachować ostrożność w trakcie skojarzonego stosowania z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Podawanie w skojarzeniu leków, które działają hamująco na CYP2C19, może wywołać powiększenie stężenia escitalopramu we krwi - należy zachować ostrożność w trakcie skojarzonego leczenia z tymi lekami (na przykład omeprazol). Należy zachować ostrożność podając escitalopram w górnej granicy zakresu dawkowania w skojarzeniu z sporymi dawkami cymetydyny. Zaleca się zachowanie ostrożności w trakcie stosowania escitalopramu w skojarzeniu z lekami, które są metabolizowane raczej z udziałem izoenzymu CYP2D6 i mają mały parametr terapeutyczny (na przykład flekainid, propafenon, metoprolol, dezypramina, klomipramina, nortryptylina, risperidon, tiorydazyna, haloperidol).
Dawkowanie
Doustnie: Spore zaburzenia depresyjne: zwykle 10 mg raz na dobę. W zależności od reakcji pacjenta, dawkę można zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę. Działanie depresyjne występuje zwykle po 2-4 tyg. stosowania leku. Po ustąpieniu objawów, leczenie należy kontynuować poprzez przynajmniej 6 miesięcy, by uzyskać utrwalenie odpowiedzi na leczenie. Zespół lęku napadowego z agorafobią albo bez agorafobii: w pierwszym tygodniu leczenia zaleca się dawkę początkową 5 mg raz na dobę, a następnie powiększenie dawki do 10 mg na dobę. Dawkę można następnie zwiększać maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta. Max. skuteczność osiąga się po ok. 3 mies. stosowania preparatu; leczenie trwa kilka miesięcy.U pacjentów w podeszłym wieku w startowym okresie leczenia należy rozważyć wykorzystywanie połowy zazwyczaj zalecanej dawki i podawanie mniejszej dawki maksymalnej. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i u pacjentów wolno metabolizujących leki z udziałem izoenzymu CYP2C19, w pierwszych 2 tyg. leczenia zaleca się wykorzystywanie początkowej dawki 5 mg/dobę; w zależności od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można zwiększyć do 10 mg/dobę.Nie wykazano bezpieczeństwa stosowania dawek dobowych ponad 20 mg. Tabletki można przyjmować z posiłkiem albo niezależnie od posiłków.
Ciąża i karmienie piersią
Lek może być służący w ciąży jedynie w sytuacjach, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Przypuszcza się, iż escitalopram jest wydzielany do mleka matki - leku nie należy stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Wykorzystywanie leku należy przerwać w razie wystąpienia drgawek. U pacjentów z nieustabilizowaną padaczką należy unikać stosowania leków z gatunku SSRI, a u pacjentów z opanowaną farmakologicznie padaczką lek należy stosować ostrożnie. Należy zachować ostrożność w trakcie stosowania leku u pacjentów z manią albo hipomanią w wywiadzie (lek należy odstawić w razie wystąpienia etapy maniakalnej); u pacjentów z cukrzycą (może być niezbędna korekta dawkowania insuliny i/albo doustnych leków o działaniu hipoglikemizującym); u pacjentów zagrożonych wystąpieniem hiponatremii (osoby w podeszłym wieku, z marskością wątroby albo równocześnie leczone środkami, które wywołują hiponatremię); u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens poniżej 30 ml/min); u pacjentów równocześnie przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe, leki wpływające na czynność płytek krwi i u pacjentów z rozpoznaną skazą krwotoczną. Doświadczenia kliniczne z równoczesnym stosowaniem leków z gatunku SSRI i leczenia elektrowstrząsami są ograniczone i dlatego zaleca się zachowanie ostrożności. Normalnie nie zaleca się skojarzonego leczenia escitalopramem i inhibitorami MAO-A. Należy zachować ostrożność, stosując escitalopram w skojarzeniu z lekami o działaniu serotoninergicznym, takimi jak sumatryptan albo inne tryptany, tramadol i tryptofan. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 18 lat - brak badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej ekipie pacjentów.
Podobne leki
Elicea

Działanie: Lexapro

Definicja Lactovaginal:
Co to jest Producent leku: Biomed-Kraków Wiadomości o leku: Substancje czynne: pałeczki kwasu mlekowego rhamnosus (Lactobacillus rhamnosus) kaps. dopochwowe 10 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie lexapro co znaczy.
Definicja Lantus OptiSet:
Co to jest Producent leku: Aventis Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: insulina glargine (Insulin glargine) roztwór do wstrz. 100 j.m./ml 5 wstrzykiwaczy 3 ml, --,-- zł roztwór do wstrz. 100 j.m./ml 5 lexapro krzyżówka.
Definicja Linomag:
Co to jest leku: Ziołolek Wiadomości o leku: Substancje czynne: wit. F (Vitamin F) maść 200 mg/g tuba 30 g, --,-- zł krem 200 mg/g tuba 30 g, --,-- zł krem 200 mg/g pudełko 30 g, --,-- zł płyn do stos. na skórę lexapro co to jest.
Definicja Lanzul S:
Co to jest leku: Krka Wiadomości o leku: Substancje czynne: lansoprazol (Lansoprazole) kaps. 30 mg 7 szt., --,-- zł kaps. 15 mg 28 szt., --,-- zł kaps. 15 mg 28 szt., --,-- zł kaps. 30 mg 14 szt., --,-- zł kaps lexapro słownik.
Definicja Lawenol:
Co to jest leku: Prolab Wiadomości o leku: Substancje czynne: olejek lawendowy (Lavandula oil) płyn do stos. na skórę 50 g, --,-- zł płyn do stos. na skórę 30 g, --,-- zł płyn do stos. na skórę 90 g, --,-- zł lexapro czym jest.

Informacje Lexapro znaczenie w Słownik leków L .

Dodaj opinię o Lexapro, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Lexapro, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: