Do czego jest Lincocin lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: linkomycyna (Lincomycin) kaps. 500.

Czy pomocne?

Lek Lincocin

Lekarstwo LINCOCIN: Lincocin
Producent leku:
Pfizer
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
linkomycyna (Lincomycin)
kaps. 500 mg 12 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Neloren
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Ciężkie zakażenia (raczej gronkowcowe i paciorkowcowe), między innymi kości i stawów, skóry i tkanek miękkich, dróg oddechowych.
Działanie
Antybiotyk linkozamidowy. W zależności od stężenia i wrażliwości drobnoustroju działa bakteriostatycznie albo bakteriobójczo na Staphylococcus spp. (również szczepy oporne na penicylinę), Streptococcus spp., Corynebacterium diphtheriae, Bacillus anthracis i bakterie beztlenowe (między innymi Bacteroides spp., Clostridium perfringens, Actinomyces spp.). Nie działa na Enterococcus spp., Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae, Neisseria spp. Wykazuje oporność krzyżową z klindamycyną i erytromycyną. Umiarkowanie wchłania się z przewodu pokarmowego; obecność pokarmu znacząco minimalizuje wchłanianie. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 70%. T0,5 we krwi wynosi 3,5-5 h. Przenika między innymi do kości, płynu maziowego, żółci, poprzez łożysko i do mleka matki. Wydala się raczej z kałem.
Działania niepożądane
Biegunka (niekiedy dopiero po zakończeniu leczenia), która może utrzymywać się nawet miesiącami; rzekomobłoniaste zapalenie jelit o ciężkim przebiegu (lek należy odstawić), nadkażenie drożdżakami, zapalenie języka i j. ustnej, nudności, wymioty, przejściowe zaburzenia hematologiczne, powiększenie aktywności aminotransferaz w krwi.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na antybiotyki linkozamidowe, ciąża, moment karmienia piersią. Ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek albo wątroby, biegunką, chorobami przewodu pokarmowego (w szczególności zapaleniem okrężnicy), astmą oskrzelową, miastenią i z lekami blokującymi płytkę nerwowo-mięśniową.
Interakcje
Nasila działanie leków zwiotczających mięśnie; z lekami zawierającymi kaolin (uwodniony krzemian glinowy) - pomniejszone wchłanianie; z erytromycyną - antagonizm i hepatotoksyczność; z antybiotykami b-laktamowymi, chloramfenikolem i tetracyklinami - antagonizm.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci od 14 r.ż. doustnie 0,5 g co 6-8 h na 1-2 h przed posiłkiem albo 2 h po jego spożyciu.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Neloren

Informacje Lincocin znaczenie w Słownik leków L .

Dodaj opinię o Lincocin, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Lincocin, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.