Do czego jest Mirzaten lekarstwo? Jak działa: czynne: mirtazapina (Mirtazapine) tabl. powl. 30 mg.

Czy pomocne?

Lek Mirzaten

Lekarstwo MIRZATEN: Mirzaten
Producent leku:
Krka
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
mirtazapina (Mirtazapine)
tabl. powl. 30 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 45 mg 30 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny)
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
ciężka depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'ciężka depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'ciężka depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'ciężka depresja'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
spora depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'spora depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'spora depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'spora depresja'.
Epizod depresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
etap,
Szukaj leków z wyrazem 'etap'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'etap'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'etap'.
etap depresyjna,
Szukaj leków z wyrazem 'etap depresyjna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'etap depresyjna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'etap depresyjna'.
nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nastrój'.
obniżony nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'obniżony nastrój'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
stan depresyjny
Szukaj leków z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stan depresyjny'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Esprital
Remeron
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Epizod dużej depresji.
Działanie
Lek przeciwdepresyjny. Mirtazapina jest presynaptycznym antagonistą receptorów a2, który powiększa noradrenergiczne i serotoninergiczne przekaźnictwo nerwowe w o.u.n. Działanie serotoninergiczne jest rezultatem specyficznego działania na receptory 5-HT1, bo mirtazapina blokuje zarówno receptory 5-HT2, jak i 5-HT3. Oba enancjomery mirtazapiny są substancjami czynnymi. Enancjomer S(+) blokuje receptory a2 i 5-HT2, w trakcie gdy enancjomer R(-) blokuje receptory 5-HT3. Działanie antagonistyczne w relacji do receptorów H1 uważane jest za podstawę uspokajającego działania mirtazapiny. Działanie przeciwcholinergiczne mirtazapiny jest niewielkie i po dawkach leczniczych rzadko występują klinicznie ważne działania niepożądane w układzie naczyniowo-sercowym. Po podaniu doustnym lek dobrze i błyskawicznie wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność ok. 50%), osiągając max. stężenie we krwi po ok. 2 h. Przyjmowanie pokarmów nie ma wpływu na farmakokinetykę mirtazapiny. Ok. 85% leku wiąże się z białkami osocza. Stężenia w stanie stacjonarnym są osiągane po 3-4 dniach, po których stężenie już nie powiększa się. Farmakokinetyka mirtazapiny jest liniowa w dziedzinie rekomendowanych dawek. Średni T0,5 wynosi 20-40 h; sporadycznie notowano dłuższe okresy półtrwania - do 65 h, a u młodych mężczyzn były one krótsze. Mirtazapina jest metabolizowana w wątrobie, raczej na drodze demetylacji i utleniania i sprzęgania. Jest wydalana raczej z moczem i częściowo z kałem. Klirens mirtazapiny może się zmniejszyć u pacjentów z niewydolnością nerek albo wątroby.
Działania niepożądane
Regularnie (>1/100, <1/10): powiększenie łaknienia i powiększenie masy ciała; senność - może osłabić czujność (zazwyczaj pojawiająca się pośrodku pierwszych kilku tygodni leczenia), ból i zawroty głowy; ogólny albo miejscowy obrzęk i towarzyszące powiększenie masy ciała. Niezbyt regularnie (1/1000, <1/100): nudności. Rzadko (>1/10 000, <1/1000): ciężkie zahamowanie czynności szpiku kostnego (eozynofilia, granulocytopenia, agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna i małopłytkowość); mania, stan splątania, omamy, niepokój, bezsenność, koszmary nocne albo realistyczne sny, pobudzenie; drgawki (napady), drżenie, drgawki kloniczne mięśni, parestezje, zespół niespokojnych nóg; hipotonia ortostatyczna, omdlenie; suchość błony śluzowej j. ustnej, biegunka; powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi; wysypka skórna; bóle stawów, bóle mięśni; zmęczenie. Nagłe przerwanie leczenia po długotrwałym podawaniu leku może czasami powodować symptomy odstawienne (przeważnie nudności, niepokój i pobudzenie), które ustępują samoistnie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na mirtazapinę albo pozostałe składniki preparatu.
Interakcje
Mirtazapiny nie należy podawać równocześnie z inhibitorami MAO albo pośrodku 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Mirtazapina może nasilać uspokajające działanie benzodiazepin albo innych leków uspokajających - należy zachować szczególną ostrożność w razie, gdy te leki przepisywane są wraz z mirtazapiną. Mirtazapina może nasilać hamujące działanie alkoholu na o.u.n. Jednoczesne wykorzystywanie innych leków serotoninergicznych (na przykład leki z gatunku SSRI) może prowadzić do rozwinięcia się zespołu serotoninowego; jeżeli skojarzone leczenie mirtazapiną z lekami z gatunku SSRI jest terapeutycznie uzasadnione, zmian dawkowania należy dokonywać ostrożnie i uważnie obserwować pacjenta pod kątem wystąpienia objawów nadmiernego pobudzenia serotoninergicznego. Mirtazapina jest prawie kompletnie metabolizowana poprzez CYP2D6 i CYP3A4, a w mniejszym stopniu poprzez CYP1A2. Nie wykazano żadnego wpływu inhibitora CYP2D6 (paroksetyny) na farmakokinetykę mirtazapiny w stanie stacjonarnym. Powiększenie maksymalnego stężenia mirtazapiny w osoczu i AUC mirtazapiny wykazano w razie jednoczesnego podawania silnego inhibitora CYP3A4 (ketokonazolu). Należy zachować ostrożność w trakcie jednoczesnego podawania mirtazapiny z mocnymi inhibitorami CYP3A4, inhibitorami proteazy HIV, azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi, erytromycyną albo nefazodonem. Karbamazepina, pobudzająca aktywność CYP3A4, powiększa klirens mirtazapiny, zmniejszając stężenie mirtazapiny w osoczu. Należy adekwatnie zmodyfikować dawkę mirtazapiny w razie dołączania albo odstawiania leków pobudzających metabolizm wątrobowy (na przykład karbamazepina, ryfampicyna, fenytoina). W trakcie jednoczesnego podawania cymetydyny, biodostępność mirtazapiny może zwiększyć się o więcej niż 50% - może być niezbędne pomniejszenie dawki mirtazapiny, gdy rozpoczynane będzie leczenie cymetydyną albo zwiększyć - gdy leczenie cymetydyną zostanie przerwane. Mirtazapina podawana w dawce 30 mg raz na dobę powodowała małe, ale statystycznie ważne powiększenie wartości INR u pacjentów leczonych warfaryną, w razie stosowania większej dawki leku nie można wykluczyć bardziej znaczącego wpływu - zaleca się kontrolowanie wartości INR w razie jednoczesnego leczenia warfaryną i mirtazapiną.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: dawka początkowa wynosi 15-30 mg, przyjmowane najlepiej wieczorem. Dawka podtrzymująca wynosi zwykle 15-45 mg na dobę. Lek należy przyjmować najlepiej w pojedynczej dawce bezpośrednio przed snem albo w 2 dawkach (rano i przed snem, a większą dawkę wieczorem). Pacjenci z niewydolnością nerek albo wątroby mogą wymagać pomniejszenia rekomendowanych dawek leku.Działanie przeciwdepresyjne leku ujawnia się zazwyczaj po 1-2 tyg. stosowania. Leczenie odpowiednią dawką powinno dać pozytywne rezultaty po 2-4 tyg. W razie niewystarczającej odpowiedzi na leczenie, dawkę można zwiększyć do dawki maksymalnej. Po osiągnięciu optymalnego działania klinicznego i gdy pacjent nie ma jakichkolwiek objawów depresji, leczenie należy kontynuować poprzez 4-6 mies. aż do czasu, gdy można będzie rozważyć stopniowe zaprzestanie leczenia. W razie braku odpowiedzi klinicznej po 2-4 tyg. przyjmowania dawki maksymalnej, należy etapowo przerwać leczenie.Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu; nie rozgryzać.
Ciąża i karmienie piersią
Leku nie należy stosować w trakcie ciąży, chyba iż to jest wyraźnie wskazane i po dokładnym rozważeniu klinicznych korzyści do ryzyka. Wykorzystywanie leku u matek karmiących piersią nie jest rekomendowane.
Uwagi
Stosując lek należy zachować ostrożność i precyzyjnie monitorować stan pacjenta z: padaczką i zespołem psychoorganicznym, niewydolnością wątroby albo nerek, chorobą serca (na przykład zaburzeniem przewodzenia, dusznicą bolesną albo dopiero co przebytym zawałem serca, co wymaga stosowania konwencjonalnych środków ostrożności w trakcie jednoczesnego podawania innych leków), niedociśnieniem. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu (na przykład z rozrostem gruczołu krokowego), ostrą jaskrą z wąskim kątem przesączania i powiększonym ciśnieniem śródgałkowym, cukrzycą. Leczenie należy przerwać w razie wystąpienia żółtaczki. U pacjentów ze schizofrenią albo innymi psychozami w razie stosowania leków przeciwdepresyjnych może nastąpić nasilenie objawów psychotycznych. Należy wziąć pod uwagę sposobność przejścia etapy depresyjnej zaburzenia dwubiegunowego w fazę maniakalną. Z racji na ryzyko samobójstwa, szczególnie najpierw leczenia, pacjent powinien mieć tylko niewielką liczba tabletek preparatu. Ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku. Lek nie powinien być służący u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa albo zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Bezpieczeństwo i skuteczność leku u dzieci i młodzieży nie zostały zbadane - wykorzystywanie leku nie jest rekomendowane w tej ekipie pacjentów.
Podobne leki
Esprital
Remeron

Działanie: Mirzaten

Definicja Mirelle:
Co to jest leku: Schering AG Wiadomości o leku: Substancje czynne: etinylestradiol (Ethinylestradiol)gestoden (Gestodene) tabl. powl. 84 szt., --,-- zł tabl. powl. 28 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w mirzaten co znaczy.
Definicja Minesse:
Co to jest leku: Whitehall Wiadomości o leku: Substancje czynne: etinylestradiol (Ethinylestradiol)gestoden (Gestodene) tabl. powl. 28 szt., --,-- zł tabl. powl. 3 x 28 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób mirzaten krzyżówka.
Definicja Mixtura Pepsini:
Co to jest Producent leku: Pampa Wiadomości o leku: Substancje czynne: pepsyna (Pepsin) płyn but. 180 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia mirzaten co to jest.
Definicja Mitrip:
Co to jest leku: Polfa-Kutno Wiadomości o leku: Substancje czynne: ramipril (Ramipril) tabl. 2,5 mg 30 szt., --,-- zł tabl. 1,25 mg 30 szt., --,-- zł tabl. 5 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w mirzaten słownik.
Definicja Multi-Tabs:
Co to jest Producent leku: Vitamex Wiadomości o leku: Substancje czynne: kwas askorbinowy (Ascorbic acid)colekalcyferol (Colecalciferol)retinol (Retinol) krople but. 30 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w mirzaten czym jest.

Informacje Mirzaten znaczenie w Słownik leków M .

Dodaj opinię o Mirzaten, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Mirzaten, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: