Do czego jest Mitomycin C lekarstwo? Jak działa: o leku: Substancje czynne: mitomycyna (Mitomycin.

Czy pomocne?

Lek Mitomycin C

Lekarstwo MITOMYCIN C: Mitomycin® C
Producent leku:
Euro Nippon Kayaku
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
mitomycyna (Mitomycin)
liof. do przyg. roztw. do wstrz. 20 mg 1 fiolka,
--,-- zł
liof. do przyg. roztw. do wstrz. 10 mg 1 fiolka,
--,-- zł
liof. do przyg. roztw. do wstrz. 2 mg 10 fiolek,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Nowotwory żołądka, przełyku, sutka, okolicy głowy i szyi, wątroby, pęcherza moczowego, szyjki macicy, płuca, czerniaki.
Działanie
Cytostatyk o dzałaniu alkilującym z gatunku antybiotyków. Zaktywowana mitomycyna tworzy krzyżowe wiązanie pomiędzy nićmi DNA; odpowiedzialna jest również za ich rozerwanie, hamuje syntezę DNA, RNA i białek. Działa raczej w późnej fazie G1 i wczesnej S i w mniejszym stopniu w fazie G2. Bardzo źle wchłania się z przewodu pokarmowego. Po podaniu dożylnym ulega bardzo szybkiej eliminacji, T0,5 wynosi 10-17 min. Jest metabolizowana raczej w wątrobie, lecz również w innych tkankach, gdzie osiąga wysokie stężenia (mięśnie, serce, płuca, nerki, przewód pokarmowy, płyn wysiękowy). W 20% w formie nie zmienionej wydala się z moczem. Skrót nazwy leku: MMC (MTC).
Działania niepożądane
Nudności i wymioty, jadłowstręt, zapalenie błony śluzowej j. ustnej o różnym stopniu nasilenia. Opóźniona myelosupresja, o charakterze kumulacyjnym; leuko i małopłytkowość (nadir 4-8 tydzień), mniej ważna niedokrwistość. Nefrotoksyczność (ryzyko wzrasta po przekroczeniu dawki łącznej 100mg), zespół hemolityczno-mocznicowy. Rzadko wyłysienie, miejscowe reakcje po wynaczynieniu do martwicy włącznie, gorączka, rumień skórny; ostraą niewydolność oddechowa a jako powikłanie odległe - śródmiąższowe zwłóknienie płuc. Kardiotoksyczność szczególnie po uprzednim leczeniu antracyklinami. Uszkodzenie wątroby.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość albo idiosynkrazja na lek w wywiadzie, ciąża i moment karmienia piersią. Supresja szpiku; leukopenia poniżej 3x109/l, małopłytkowość 100x109/l. Niewydolność wątroby, płuc i nerek; skaza krwotoczna (niezależnie od powody).
Interakcje
Nasila kardiotoksyczność antracyklin i neurotoksyczność związaną z podawaniem 5-fluorouracylu. Może wzmagać toksyczność winkrystyny i tenipozydu.
Dawkowanie
Zwykle dożylnie 10-20 mg/m2 powierzchni ciała co 4-8 tygodni do łącznej dawki 120mg/m2; ewentualnie dotętniczo (10-20 mg/m2 co 4-8 tyg.), do jam ciała (8-12 mg/m2 co 1-2 tyg.) albo dopęcherzowo (20-40 mg co 2-4 tyg).
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Informacje Mitomycin C znaczenie w Słownik leków M .

Dodaj opinię o Mitomycin C, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Mitomycin C, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.