Do czego jest Mucosolvan lekarstwo? Jak działa: o leku: Substancje czynne: ambroksol (Ambroxol.

Czy pomocne?

Lek Mucosolvan

Lekarstwo MUCOSOLVAN: Mucosolvan
Producent leku:
Boehringer Ingelheim
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
ambroksol (Ambroxol)
tabl. 30 mg 20 szt.,
--,-- zł
syrop 30 mg/5 ml but. 100 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
AmbroHEXAL
Mukobron
Ambrosol
MUCOSOLVAN syrop 30 mg/5 ml - 100 ml
W cenie
15,96 zł
MUCOSOLVAN 30 mg * 20 tabletki
W cenie
16,15 zł
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Ostre i przewlekłe dolegliwości płuc i oskrzeli, przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych.
Działanie
Mukolityk o mocnym działaniu wykrztuśnym. Ambroksol powiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza wytwarzanie surfaktantu i czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. W rezultacie powiększa się przepływ śluzu i poprawia jego transport, co natomiast ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Po podaniu doustnym błyskawicznie i niemal kompletnie wchłania się z przewodu pokarmowego. Przenika poprzez łożysko i do mleka matki.
Działania niepożądane
Łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, dyspepsja, sporadycznie nudności i wymioty, zaparcia), trudności w oddawaniu moczu, raczej po podaniu drogą pozajelitową. Rzadko reakcje alergiczne (przeważnie wysypka skórna). Wyjątkowo notowano przypadki ciężkich reakcji typu anafilaktycznego, a ich związek z przyjmowaniem ambroksolu nie jest dowiedziony.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ambroksol albo pozostałe składniki preparatu.
Interakcje
Jednoczesne podawanie leków przeciwkaszlowych może w wyniku hamowania odruchu kaszlu ograniczać wydzielanie się śluzu i powodować gromadzenie się wydzieliny (nie stosować równocześnie). Podawanie ambroksolu z antybiotykami (amoksycylina, cefuroksym, erytromycyna, doksycyklina) powiększa ich stężenie w tkance płucnej.
Dawkowanie
Doustnie. Tabletki: dorośli początkowo poprzez 2-3 dni 1 tabl. 3 razy na dzień, następnie 1 tabl. 2 razy na dzień. Tabletki należy przyjmować po posiłkach. Syrop: dorośli i dzieci ponad 12 r.ż. - 5 ml (1 łyżeczka od herbaty) 2 razy na dzień; dzieci 6-12 r.ż. - 2,5 ml 2-3 razy na dzień; 2-6 r.ż. - 1,25 ml 3 razy na dzień; 1-2 r.ż. - 1,25 ml 2 razy na dzień. U pacjentów z niewydolnością nerek dawkę syropu należy zmniejszyć.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z: chorobą wrzodową żołądka albo dwunastnicy, osłabionym odruchem kaszlowym albo zaburzeniami oczyszczania rzęskowego, niewydolnością wątroby albo nerek. U pacjentów z astmą oskrzelową może początkowo nasilać kaszel.
Podobne leki
AmbroHEXAL
Ambrosol
Mukobron

Informacje Mucosolvan znaczenie w Słownik leków M .

Dodaj opinię o Mucosolvan, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Mucosolvan, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.