Do czego jest Neotigason lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: acytretyna (Acitretin) kaps. 25.

Czy pomocne?

Lek Neotigason

Lekarstwo NEOTIGASON: Neotigason
Producent leku:
Roche
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
acytretyna (Acitretin)
kaps. 25 mg 100 szt.,
--,-- zł
kaps. 10 mg 100 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Uogólniona łuszczyca krostkowa, ciężkie postacie łuszczycy zwykłej (w skojarzeniu z Re PUVA), łuszczyca erytrodermiczna, łuszczycowe zapalenie stawów i ograniczona łuszczyca krostkowa (w skojarzeniu z Re PUVA), wrodzona rybia łuska, łupież czerwony mieszkowy, dolegliwość Dariera.
Działanie
Syntetyczny, aromatyczny analog kwasu retinowego. Minimalizuje nadmierne rogowacenie skóry, normalizuje odnowę i różnicowanie się komórek naskórka. Biodostępność po podaniu doustnym wynosi średnio 60% i jest różna znacząco u poszczególnych pacjentów (35-95%). Wchłanianie powiększa się w obecności posiłku. Max. stężenie we krwi występuje po 1-4 h od podania. Z racji na mocne właściwości lipofilne łatwo przenika do tkanek. W 99% wiąże się z białkami osocza. Jest kompletnie metabolizowany w wątrobie; jego kluczowym metabolitem jest cis-acitretin. T0,5 acitretinu wynosi ok. 50 h, z kolei T0,5 metabolitu - ok. 60 h. U niektórych pacjentów (w szczególności po spożyciu alkoholu) jednym z metabolitów acitretinu jest również etretinat, którego T0,5 wynosi ok. 120 dni. Acitretin jest wydalany w formie zmetabolizowanej w jednakowych ilościach z moczem i z żółcią.
Działania niepożądane
Suchość warg, spojówek, błony śluzowej j. ustnej i nosowej, zapalenie czerwieni wargowej, rumień, świąd, pieczenie, łuszczenie się naskórka dłoni i stóp, zanokcica, łamliwość paznokci, krwawienie z nosa, wypadanie włosów. Rzadko bóle głowy, bóle kostno-mięśniowe, zaburzenia widzenia (w szczególności nocnego), łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Niekiedy reakcje fotouczuleniowe. Może wystąpić przemijające powiększenie aktywności enzymów wątrobowych, stężenia bilirubiny, glukozy, cholesterolu i triglicerydów we krwi (w szczególności u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu lipidów, otyłością, cukrzycą albo nadużywających alkoholu). Symptomy te są zależne od dawki i odwracalne. Długookresowe leczenie podtrzymujące może spowodować hiperostozę i zwapnienia pozaszkieletowe. Acitretin działa silnie teratogennie.
Przeciwwskazania
Ciąża (na 4 tyg. przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie jego trwania i poprzez 2 lata po jego zakończeniu należy stosować efektywną antykoncepcję), moment karmienia piersią, znaczące upośledzenie czynności wątroby albo nerek, zaburzenia metabolizmu lipidów, hiperwitaminoza A, nadwrażliwość na acitretin albo inne retinoidy. Nie należy stosować u pacjentów leczonych witaminą A albo jej pochodnymi, tetracyklinami, metotreksatem i u osób używających soczewek kontaktowych. Ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. U dzieci stosować wyłącznie w razie nieskuteczności innych metod leczniczych.
Interakcje
Nasila działanie fenytoiny. Jednoczesne wykorzystywanie z witaminą A albo innymi retinoidami prowadzi do hiperwitaminozy A. Z tetracyklinami - powiększone ryzyko podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego; jednoczesne wykorzystywanie z metotreksatem może wywołać zapalenie wątroby.
Dawkowanie
Dorośli doustnie początkowo 25-30 mg na dzień poprzez 2-4 tyg., a następnie określa się w pojedynkę rozmiar dawki podtrzymującej. W łuszczycy wynosi ona zwykle 25-50 mg (maksymalnie 75 mg na dzień); dawkę tę podaje się zwykle poprzez 6-8 tyg. W leczeniu zaburzeń keratynizacji dawka podtrzymująca może być mniejsza niż 20 mg na dzień (max. dawka dobowa - 50 mg). U dzieci dawka początkowa wynosi zwykle ok. 0,5 mg/kg m.c./24 h; w uzasadnionych sytuacjach dawkę tę można zwiększyć do 1 mg/kg m.c./24 h (należy ją stosować krótkotrwale i nie przekraczać całkowitej dawki dobowej 35 mg). Dawkę podtrzymującą określa się w pojedynkę na możliwie najniższym poziomie.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Działanie: Neotigason

Definicja Neomycinum:
Co to jest Producent leku: Jelfa Wiadomości o leku: Substancje czynne: neomycyna (Neomycin) maść do oczu 5 mg/g tuba 3 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg neotigason co znaczy.
Definicja Nervendragees-Ratiopharm:
Co to jest ratiopharm Producent leku: Ratiopharm Wiadomości o leku: Substancje czynne: chmiel zwykły (Humulus lupulus)męczennica krwista (Passiflora incarnata)kozłek lekarski/ waleriana lekarska (Valeriana neotigason krzyżówka.
Definicja Nutramigen:
Co to jest Producent leku: Mead Johnson/Bristol-Myers Squibb Wiadomości o leku: Substancje czynne: sacharydy (Carbohydrates)tłuszcze (Fats)minerały (Minerals)proteiny (Proteins)witaminy (Vitamins) proszek do neotigason co to jest.
Definicja Nefrobonisol:
Co to jest Producent leku: Bonimed Wiadomości o leku: Substancje czynne: krwawnik pospolity (Achillea millefolium)brzoza (Betula sp.)skrzyp polny (Equisetum arvense)nawłoć pospolita (Solidago virgaurea)mniszek neotigason słownik.
Definicja Navoban:
Co to jest leku: Novartis Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: tropisetron (Tropisetron) kaps. 5 mg 5 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg neotigason czym jest.

Informacje Neotigason znaczenie w Słownik leków N .

Dodaj opinię o Neotigason, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Neotigason, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: