Do czego jest Nimotop S lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: nimodypina (Nimodipine) roztwór.

Czy pomocne?

Lek Nimotop S

Lekarstwo NIMOTOP S: Nimotop S
Producent leku:
Bayer
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
nimodypina (Nimodipine)
roztwór do wstrz. 0,2 mg/ml 5 flakonów 50 ml,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zapobiegawczo i leczniczo w stanach niedokrwienia mózgu spowodowanych skurczem naczyń krwionośnych po krwotokach podpajęczynówkowych.
Działanie
Antagonista wapnia, działa przeciwskurczowo na naczynia mózgowe. Rozszerza naczynia mózgowe i poprawia przepływ mózgowy, nie mniej jednak działanie tj. silniej wyróżnione w uszkodzonych i niedostatecznie ukrwionych obszarach mózgu, w porównaniu z obszarami chorobowo nie zmienionymi. Po dożylnym podaniu nimodypiny we wlewie ciągłym stężenie w osoczu w stanie równowagi wynosi 17,6-26,6 ng/ml. Pozorna objętość dystrybucji po podaniu dożylnym wynosi 0,9-1,6 l/kg m.c., zaś całkowity klirens 0,6-1,9 l/h/kg. Nimodypina wiąże się z białkami osocza w 97-99%. T0,5 wynosi 1,1-1,7 h. Końcowy moment półtrwania wynosi 5-10 h i nie ma wpływu na czas rekomendowanych przerw pomiędzy kolejnymi dawkami preparatu. Wydala się poprzez nerki (50%) i z żółcią (30%) w formie metabolitów farmakologicznie nieaktywnych.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, zaburzenia pasażu jelitowego). Zawroty i bóle głowy. Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, w szczególności gdy dawki początkowe są wysokie, zaczerwienienie skóry, pocenie się, uczucie gorąca, zaburzenia rytmu serca (bradykardia albo tachykardia). Bardzo rzadko trombocytopenia, zmiany w wynikach badań laboratoryjnych. Rzadko: zapalenie żył, podwyższona aktywność aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej, gamma-glutamylotranspeptydazy (GGTP), uczucie gorąca, mdłości, zawroty głowy, niedrożność porażenna jelit, powiększenie stężenia azotu mocznikowego i/albo kreatyniny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na nimodypinę albo inny składnik preparatu. Moment karmienia piersią (nimodypina przenika do mleka matki), w ciąży stosować jedynie w zdecydowanej konieczności. Ostrożnie u pacjentów z obrzękiem mózgu, podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym albo ze znacząco obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi (ciśnienie skurczowe <100 mm Hg).
Interakcje
Nasila działanie leków hipotensyjnych. Należy unikać stosowania wraz z innymi antagonistami wapnia, b-blokerami, a-metyldopą. Fluoksetyna i nortryptylina zwiększją stężenie nimodypiny w krwi. Jednoczesne podanie we wstrzyknięciu nimodypiny i zydowudyny skutkuje zmiany niektórych parametrów farmakokinetycznych zydowudyny (znaczne powiększenie AUC). Przy podaniu łącznie z lekami nefrotoksycznymi należy kontrolować wskaźniki wydolności nerek. Równoczesne wykorzystywanie cymetydyny albo kwasu walproinowego może zwiększyć stężenie nimodypiny. Dożylne podawanie leków b-adrenolitycznych w trakcie leczenia nimodypiną może prowadzić do dalszego spadku ciśnienia tętniczego krwi i do spotęgowania działania inotropowego ujemnego i niewyrównanej niewydolności mięśnia sercowego. Z racji na rozpuszczalnik alkoholowy nie stosować równocześnie z lekami wykazującymi interakcje z alkoholem (na przykład antybiotyki i leki psychotropowe).
Dawkowanie
Dorośli, dożylnie, poprzez pompę infuzyjną: początkowo 1 mg/h poprzez 2 h, następnie 2 mg/h, kontrolując ciśnienie tętnicze. Leczenie dożylne należy rozpocząć do 4 dnia po krwotoku (najlepiej do 48 h) i kontynuować poprzez 10-14 dni.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki

Działanie: Nimotop S

Informacje Nimotop S znaczenie w Słownik leków N .

Dodaj opinię o Nimotop S, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Nimotop S, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.