Do czego jest Paxtin lekarstwo? Jak działa: czynne: paroksetyna (Paroxetine) tabl. powl. 20 mg 30.

Czy pomocne?

Lek Paxtin

Lekarstwo PAXTIN: Paxtin
Producent leku:
Hexal
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
paroksetyna (Paroxetine)
tabl. powl. 20 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 40 mg 30 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny),
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Zaburzenia lękowe,
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia lękowe'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia lękowe'.
Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne'.
agorafobia,
Szukaj leków z wyrazem 'agorafobia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'agorafobia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'agorafobia'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
depresja pourazowa,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja pourazowa'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja pourazowa'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja pourazowa'.
Epizod depresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'Epizod depresyjny'.
fobia,
Szukaj leków z wyrazem 'fobia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'fobia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'fobia'.
fobia socjalna,
Szukaj leków z wyrazem 'fobia socjalna'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'fobia socjalna'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'fobia socjalna'.
lęk,
Szukaj leków z wyrazem 'lęk'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lęk'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lęk'.
lęk napadowy,
Szukaj leków z wyrazem 'lęk napadowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'lęk napadowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'lęk napadowy'.
napad lęku,
Szukaj leków z wyrazem 'napad lęku'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napad lęku'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napad lęku'.
napady lęku,
Szukaj leków z wyrazem 'napady lęku'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'napady lęku'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'napady lęku'.
nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nastrój'.
obniżony nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'obniżony nastrój'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
przeciwlękowy,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwlękowy'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwlękowy'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwlękowy'.
stan depresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'stan depresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'stan depresyjny'.
uraz,
Szukaj leków z wyrazem 'uraz'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'uraz'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'uraz'.
zaburzenia lękowe,
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia lękowe'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia lękowe'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia lękowe'.
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Rexetin
Seroxat
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Spore epizody depresyjne (o nasileniu umiarkowanym albo ciężkim wg klasyfikacji ICD-10). Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Lęk napadowy z agorafobią albo bez agorafobii. Fobia socjalna.
Działanie
Lek przeciwdepresyjny - mocny i wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach mózgowych. Po podaniu doustnym paroksetyna wchłania się prawie kompletnie z przewodu pokarmowego i podlega efektowi pierwszego przejścia poprzez wątrobę. Max. stężenie we krwi osiąga po 2-8 h (średnio ok. 6 h) od podania. Stężenie leku w stanie stacjonarnym jest uzyskiwane pośrodku 1-2 tyg. od rozpoczęcia terapii. W ok. 95% wiąże się z białkami osocza. Paroksetyna jest w znacznym stopniu metabolizowana w wątrobie. Kluczowymi metabolitami są polarne i sprzężone produkty utleniania i metylacji. Metabolity są nieaktywne i ulegają wydalaniu raczej z moczem (do 64%). Moment półtrwania wynosi 16-21 h.
Działania niepożądane
Częste (>1/100): bezsenność, pobudzenie, niepokój psychoruchowy, ból i zawroty głowy, parestezje, senność, drżenie mięśniowe, osłabienie, zaburzenia seksualne, suchość błony śluzowej j. ustnej, pocenie się; kołatanie serca, hipotonia ortostatyczna, rozszerzenie naczyń krwionośnych; nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, zaparcie, pomniejszenie apetytu, wzdęcia; powiększenie masy ciała. Niezbyt częste (>1/1000, <1/100): trombocytopenia, rozszerzenie źrenic, szumy uszne, częstoskurcz zatokowy, przemijające powiększenie aktywności enzymów wątrobowych, świąd, wysypka skórna, skórne reakcje alergiczne, zatrzymanie moczu, obrzęk (obwodowy i twarzy). Rzadkie (<1/1000): nietypowe krwawienia (raczej wybroczyny i plamica), zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (raczej u pacjentów w podeszłym wieku); ostra jaskra; zapalenie wątroby (niekiedy powiązane z żółtaczką), niewydolność wątroby; pokrzywka, nadwrażliwość na światło. Bardzo rzadkie: zwłóknienie płuc, rumień guzowaty, obrzęk Quinckego. Opisywano reakcje odstawienne powiązane z zastosowaniem leków z gatunku SSRI: zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia snu, ból głowy, nudności, lęk i pocenie się. U niektórych pacjentów obserwowano zespół serotoninowy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na paroksetynę albo pozostałe składniki preparatu. Równoczesne wykorzystywanie paroksetyny u pacjentów otrzymujących nieselektywne nieodwracalne inhibitory MAO (w trakcie zmiany leczenia inhibitorami MAO na leczenie paroksetyną albo odwrotnie niezbędny jest przynajmniej 2-tygodniowy moment wypłukiwania).
Interakcje
Jednoczesne wykorzystywanie z nieselektywnymi inhibitorami MAO jest przeciwwskazane (należy zachować 2-tygodniową przerwę między odstawieniem nieselektywnych inhibitorów MAO a rozpoczęciem leczenia paroksetyną i odwrotnie). Jednoczesne podawanie z selektywnymi inhibitorami MAO typu A albo B jest zdecydowanie niewskazane i nie powinno być służące bez wyraźnej konieczności; Jeżeli wykorzystanie takiego połączenia jest niezbędne, należy zachować szczególną ostrożność. Należy unikać jednoczesnego stosowania z dekstrometorfanem z racji na ryzyko zespołu serotoninowego. Jednoczesne wykorzystywanie paroksetyny i doustnych leków przeciwzakrzepowych może powodować powiększenie działania przeciwzakrzepowego i zwiększać ryzyko krwawienia - należy zachować szczególną ostrożność w trakcie jednoczesnego stosowania. Paroksetyna hamuje aktywność izoenzymu CYP2D6 i może hamować przemianę leków metabolizowanych poprzez ten izoenzym, na przykład niektóych trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (klomipramina, dezypramina, nortryptylina, imipramina, amitryptylina), neuroleptyków z gatunku pochodnych fenotiazyny (na przykład perfenazyna, tiorydazyna), leków przeciwarytmicznych klasy 1C (na przykład flekainid, enkainid, propafenon) i innych SSRI (na przykład fluoksetyna) - podawanie paroksetyny w skojarzeniu z tymi lekami musi być ostrożne. Na metabolizm i farmakokinetykę paroksetyny może wpływać hamowanie albo indukcja enzymów metabolizujących leki. Równoczesne podawanie cymetydyny i paroksetyny może zwiększać stężenie paroksetyny we krwi przez hamowanie poprzez cymetydynę metabolizmu paroksetyny - może być niezbędne wykorzystanie mniejszych dawek paroksetyny. Podawanie procyklidyny wraz z paroksetyną może zwiększać stężenie procyklidyny we krwi - w razie wystąpienia objawów przeciwcholinergicznych, należy zmniejszyć dawkę procyklidyny. Jednoczesne podawanie leków z gatunku SSRI i substancji o działaniu serotoninergicznym (na przykład inhibitory MAO, L-tryptofan) może spowodować zespół serotoninowy. Jednoczesne wykorzystywanie tryptanów (almotryptan, naratryptan, ryzatryptan, sumatryptan, zolmitryptan) powiększa ryzyko nadciśnienia i skurczu tętnic wieńcowych przez sumowanie się działań serotoninergicznych. Ryzyko stosowania paroksetyny w skojarzeniu z innymi substancjami działającymi na o.u.n. nie zostało systematycznie ocenione, dlatego zaleca się ostrożność w razie konieczności wykorzystania takiego skojarzenia. Należy zachować ostrożność w trakcie jednoczesnego stosowania paroksetyny i preparatów litu z racji na ryzyko zespołu serotoninowego. Należy zachować ostrożność w razie równoczesnego stosowania leków z gatunku NLPZ. W trakcie jednoczesnego stosowania paroksetyny i preparatów ziołowych zawierających dziurawiec mogą częściej występować działania niepożądane.
Dawkowanie
Doustnie w pojedynczej dawce, rano w trakcie posiłku. Depresja: rekomendowana dawka początkowa wynosi 20 mg na dobę. W przypadku konieczności, zależnie od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można etapowo zwiększać o 10 mg w odstępach przynajmniej 2 tyg. do dawki maksymalnej 50 mg na dobę. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: rekomendowana dawka dobowa wynosi 40 mg; leczenie należy zaczynać od dawki 20 mg na dobę. W przypadku konieczności, zależnie od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można etapowo zwiększać o 10 mg w odstępach przynajmniej 2 tyg. do dawki maksymalnej 60 mg na dobę. Lęk napadowy: rekomendowana dawka dobowa wynosi 40 mg; leczenie należy zaczynać od dawki 10 mg na dobę. W przypadku konieczności, zależnie od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można etapowo zwiększać o 10 mg w odstępach przynajmniej 2 tyg. do dawki maksymalnej 60 mg na dobę. Fobia socjalna: rekomendowana dawka wynosi 20 mg na dobę. W przypadku konieczności, zależnie od reakcji pacjenta na leczenie, dawkę można etapowo zwiększać o 10 mg w odstępach przynajmniej 2 tyg. do dawki maksymalnej 50 mg na dobę. U osób w podeszłym wieku rekomendowana dawka początkowa jest taka sama, jak u dorosłych; w przypadku konieczności dawkę można etapowo zwiększać o 10 mg w odstępach przynajmniej 2 tyg. do maksymalnej dawki dobowej 40 mg. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek albo wątroby należy stosować mniejsze dawki leku.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży - kat. C (wg FDA). Lek może być służący w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w sytuacjach, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu albo dziecka.
Uwagi
Jednoczesne podawanie z selektywnymi inhibitorami MAO typu A albo B jest zdecydowanie niewskazane i nie powinno być służące bez wyraźnej konieczności; Jeżeli wykorzystanie takiego połączenia jest niezbędne, należy zachować szczególną ostrożność. Paroksetyny nie należy stosować w skojarzeniu z prekursorami serotoniny (L-tryptofan, oksytryptan). Z racji na istniejące ryzyko samobójstwa w czasie leczenia depresji (szczególnie najpierw terapii), pacjenci powinni pozostawać pod ścisłą kontrolą. Ostrożnie stosować u pacjentów z epizodami maniakalnymi w wywiadzie, padaczką, symptomami zwiastunowymi albo drgawkami w wywiadzie (w przypadku wystąpienia padaczki albo drgawek lek należy odstawić), ciężką niewydolnością wątroby albo nerek, chorobami układu krążenia, jaskrą z zamkniętym kątem przesączania. Należy zachować ostrożność u pacjentów z wcześniejszymi symptomami krwawienia i w razie równoczesnego stosowania leków, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia, w tym leków przeciwzakrzepowych i leków wpływających na czynność płytek krwi (na przykład leki z gatunku NLPZ, tyklopidyna, dipirydamol). Paroksetyny nie wolno podawać równocześnie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi albo innymi lekami działającymi na o.u.n., poza przypadkami zdecydowanej konieczności. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów leczonych neuroleptykami. Paroksetyny nie należy podawać wraz z preparatami dziurawca. Doświadczenia dotyczące jednooczesnego leczenia paroksetyną i elektrowstrząsami są ograniczone. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leku u dzieci poniżej 18 lat - nie jest rekomendowane wykorzystywanie w tej ekipie pacjentów.
Podobne leki
Rexetin
Seroxat

Działanie: Paxtin

Definicja Propranolol:
Co to jest Producent leku: Polfa-Warszawa Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek propranololu (Propranolol hydrochloride) tabl. 40 mg 50 szt., --,-- zł tabl. 10 mg 50 szt., --,-- zł Nie ma paxtin co znaczy.
Definicja Plexxo:
Co to jest leku: Allergan Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: lamotrygina (Lamotrigine) tabl. 50 mg 100 szt., --,-- zł tabl. 100 mg 30 szt., --,-- zł tabl. 100 mg 50 szt., --,-- zł tabl. 25 mg paxtin krzyżówka.
Definicja Perfalgan:
Co to jest leku: Bristol-Myers Squibb Wiadomości o leku: Substancje czynne: acetaminofen (paracetamol) (Paracetamol) roztwór do inf. 10 mg/ml 12 but. 100 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak paxtin co to jest.
Definicja Propolisol:
Co to jest Producent leku: Apipol-Farma Wiadomości o leku: Substancje czynne: propolis (kit pszczeli) (Propolis) płyn do natrysk. na skórę i błony śluz. 25 mg/ml 100 ml, --,-- zł płyn do stos. na skórę i błony paxtin słownik.
Definicja Posorutin:
Co to jest leku: Ursapharm Arzneimittel Wiadomości o leku: Substancje czynne: trokserutyna (Troxerutin) krople do oczu 50 mg/ml but. 10 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych paxtin czym jest.

Informacje Paxtin znaczenie w Słownik leków P .

Dodaj opinię o Paxtin, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Paxtin, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: