Do czego jest Plavix lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: klopidogrel (Clopidogrel) tabl. powl.

Czy pomocne?

Lek Plavix

Lekarstwo PLAVIX: Plavix
Producent leku:
Sanofi-Synthélabo
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
klopidogrel (Clopidogrel)
tabl. powl. 75 mg 28 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Profilaktyka przeciwzakrzepowa w objawowej miażdżycy: u pacjentów z zawałem mięśnia sercowego (od kilku dni do mniej niż 35 dni), z udarem niedokrwiennym (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy) i z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych; u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST (niestabilna dławica piersiowa albo zawał mięśnia sercowego bez załamka Q) w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym.
Działanie
Inhibitor agregacji krwinek płytkowych. Wybiórczo hamuje wiązanie ADP z jego receptorem płytkowym i dalszą aktywację kompleksu GP IIb/IIIa, gdzie pośredniczy ADP, co prowadzi do zahamowania agregacji płytek. Klopidogrel hamuje także agregację płytek indukowaną poprzez innych agonistów, blokując wzmożenie aktywacji płytek poprzez uwolniony ADP. Działa przez nieodwracalną modyfikację płytkowego receptora ADP. Powtarzane dawki 75 mg na dobę wywołują od pierwszego dnia znaczące zahamowanie indukowanej poprzez ADP agregacji płytek, które etapowo narasta i osiąga stan równowagi pomiędzy dniem 3. a dniem 7. W stanie równowagi, średni poziom hamowania obserwowany po dawce 75 mg na dobę wynosił 40-60%. Agregacja płytek i czas krwawienia etapowo powracają do wartości wyjściowych, zwykle pośrodku 5 dni po zaprzestaniu leczenia. Po powtarzanych dawkach doustnych 75 mg/dobę, klopidogrel jest błyskawicznie wchłaniany. Wchłanianie wynosi przynajmniej 50%. Jest w znacznym stopniu metabolizowany w wątrobie i kluczowy metabolit, którym jest nieaktywna pochodna - kwas karboksylowy, stanowi ok. 85% związku krążącego we krwi. Max. stężenia we krwi tego metabolitu występują po ok. 1 h po podaniu. Klopidogrel jest prolekiem. Aktywny metabolit - pochodna tiolowa, powstaje poprzez utlenienie klopidogrelu do 2-oksoklopidogrelu i dalszą hydrolizę. Faza utleniania jest regulowany w pierwszej kolejności poprzez izoenzymy 2B6 i 3A4 cytochromu P450 i w mniejszym stopniu poprzez 1A1, 1A2 i 2C19. Aktywny metabolit tiolowy, błyskawicznie i nieodwracalnie wiąże się z receptorami płytek, w ten sposób hamując agregację płytek. Klopidogrel i kluczowy krążący metabolit wiążą się z białkami osocza adekwatnie w 98% i 94%. Ok. 50% leku jest wydalane z moczem, a ok. 46% z kałem. T0,5 głównego krążącego metabolitu wynosi 8 h.
Działania niepożądane
Krwawienia: żołądkowo-jelitowe, plamica/siniaki/krwiak, krwawienie z nosa, rzadziej krwiak, krwiomocz i krwawienie w oku (raczej dospojówkowe), krwawienie wewnątrzczaszkowe. Zaburzenia hematologiczne: bardzo rzadko neutropenia, niedokrwistość aplastyczna, trombocytopenia (w wyjątkowych sytuacjach ciężkie). Zaburzenia ze strony układu nerwowego: niezbyt regularnie ból i zawroty głowy i parestezje; rzadko zawroty głowy pochodzenia błędnikowego. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: regularnie niestrawność, bóle brzucha i biegunka; niezbyt regularnie nudności, zapalenie żołądka, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, zaparcie, wymioty, wrzód żołądka i wrzód dwunastnicy. Niezbyt regularnie występowały: wydłużenie czasu krwawienia i pomniejszenie liczby płytek, wysypka skórna i świąd, leukopenia, pomniejszenie liczby neutrofili i eozynofilia. Po wprowadzeniu do lecznictwa: zgłoszono kilka przypadków krwawień z zejściem śmiertelnym (w szczególności krwotok wewnątrzczaszkowy, żołądkowo-jelitowy i pozaotrzewnowy); zgłaszano ciężkie przypadki krwawienia w skórze (plamica), krwawienie mięśniowo-szkieletowe (wylew krwi do stawu, krwiak), krwawienie w oku (spojówkowe, wewnątrzgałkowe, w siatkówce), krwawienie z nosa, krwawienie w układzie oddechowym (krwioplucie, krwotok płucny), krwiomocz i krwotok z ran operacyjnych; zgłaszano przypadki ciężkich krwotoków u pacjentów przyjmujących klopidogrel równocześnie z kwasem acetylosalicylowym albo klopidogrel z kwasem acetylosalicylowym i heparyną. Bardzo rzadko donoszono o występowaniu zakrzepowej plamicy małopłytkowej po leczeniu klopidogrelem, czasami po krótkiej ekspozycji (występującej z trombocytopenią i mikroangiopatyczną niedokrwistością hemolityczną, skojarzoną ze zmianami neurologicznymi albo z zaburzeniami czynności nerek). Ponadto bardzo rzadko zgłaszano: reakcje rzekomoanafilaktyczne, stany splątania, omamy, zaburzenia smaku, zapalenie naczyń, niedociśnienie, skurcz oskrzeli, zapalenie jelita grubego (w tym wrzodziejące i limfocytowe zapalenie jelita grubego), zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, obrzęk naczynioruchowy, pęcherzowe zapalenie skóry (rumień wielopostaciowy), wysypkę rumieniową, pokrzywkę, wyprysk i liszaj płaski, bóle stawów, zapalenie stawów, zapalenie kłębuszkowe nerek, gorączkę, powiększenie stężenia kreatyniny we krwi.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na klopidogrel albo pozostałe składniki preparatu. Ciężkie zaburzenie czynności wątroby. Czynne patologiczne krwawienie (na przykład wrzód trawienny albo krwotok wewnątrzczaszkowy). Moment karmienia piersią.
Interakcje
Jednoczesne wykorzystywanie klopidogrelu i warfaryny nie jest rekomendowane, z racji na powiększenie intensywności krwawień. Należy zachować ostrożność stosując klopidogrel u pacjentów, którzy mogą być obciążeni ryzykiem wystąpienia większego krwawienia na skutek urazu, zabiegu chirurgicznego albo innych stanów patologicznych, i którzy otrzymują równocześnie inhibitory glikoprotein IIb/IIIa. Kwas acetylosalicylowy nie modyfikował hamowania poprzez klopidogrel agregacji płytek indukowanej ADP, z kolei klopidogrel nasilał działanie kwasu acetylosalicylowego na indukowaną kolagenem agregację płytek. Jednak jednoczesne wykorzystywanie 500 mg kwasu acetylosalicylowego 2 razy na dobę poprzez jeden dzień nie zwiększało znacznie wydłużenia czasu krwawienia wywołanego przyjmowaniem klopidogrelu. Farmakodynamiczna interakcja pomiędzy klopidogrelem i kwasem acetylosalicylowym jest możliwa i może prowadzić do powiększenia ryzyka krwawienia, dlatego jednoczesne wykorzystywanie należy podejmować ostrożnie. W badaniu klinicznym wykorzystywanie klopidogrelu nie wymagało modyfikacji dawki heparyny ani nie zmieniało wpływu heparyny na krzepnięcie. Jednoczesne podawanie heparyny nie miało wpływu na hamowanie agregacji płytek spowodowane poprzez klopidogrel. Farmakodynamiczna interakcja pomiędzy klopidogrelem i heparyną jest możliwa i może prowadzić do powiększenia ryzyka krwawienia, dlatego jednoczesne wykorzystywanie wymaga zachowania ostrożności. Bezpieczeństwo jednoczesnego podawania klopidogrelu z innymi środkami trombolitycznymi nie zostało w formalny sposób ustalone i wymaga zachowania ostrożności. W badaniu klinicznym jednoczesne podawanie klopidogrelu i naproksenu zwiększało utajoną utratę krwi z przewodu pokarmowego; nie jest aktualnie potwierdzone czy istnieje powiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego w trakcie stosowania innych NLPZ i dlatego należy zachować ostrożność w trakcie jednoczesnego stosowania z tymi lekami. Metabolit klopidogrelu może hamować aktywność cytochromu P450 2C9, prowadząc do powiększenia stężenia we krwi leków takich jak fenytoina, tolbutamid i NLPZ, które są metabolizowane poprzez cytochrom P450 2C9 - dane z badania CAPRIE wskazują, iż fenytoina i tolbutamid mogą być bezpiecznie służące równocześnie z klopidogrelem.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i osoby w podeszłym wieku: 75 mg raz na dobę niezależnie od posiłków. U pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym bez uniesienia odcinka ST (niestabilna dławica piersiowa albo zawał mięśnia sercowego bez załamka Q), leczenie należy rozpocząć od pojedynczej dawki obciążającej 300 mg i kontynuować dawką 75 mg raz na dobę łącznie z kwasem acetylosalicylowym w dawce 75-325 mg/dobę (z uwagi na powiększone ryzyko krwawień zaleca się, by dawka kwasu acetylosalicylowego nie przekraczała 100 mg/dobę).najlepszy czas trwania leczenia nie został wyraźnie ustalony. Dane z badań klinicznych potwierdzają wykorzystywanie do 12 miesięcy, a maksymalnie korzystny sukces obserwowano po 3 miesiącach.
Ciąża i karmienie piersią
Z racji na środki ostrożności nie zaleca się podawania leku w momencie ciąży. Lek jest przeciwwskazany w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Należy zachować ostrożność, stosując preparat u pacjentów, którzy mogą być obciążeni ryzykiem wystąpienia większego krwawienia na skutek urazu, zabiegu chirurgicznego albo innych stanów patologicznych, i u pacjentów otrzymujących kwas acetylosalicylowy, leki z gatunku NLPZ, heparynę, inhibitory glikoprotein IIb/IIIa albo leki trombolityczne. Nie jest rekomendowane jednoczesne wykorzystywanie klopidogrelu i warfaryny. Ostrożnie stosować u pacjentów ze zmianami chorobowymi usposabiającymi do krwawień (szczególnie żołądkowo-jelitowych i wewnątrzgałkowych). Z uwagi na brak danych, u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST, leczenia klopidogrelem nie należy zaczynać pośrodku pierwszych kilku dni po zawale mięśnia sercowego. Z uwagi na brak danych, klopidogrelu nie należy zalecać w ostrym udarze niedokrwiennym (mniej niż 7 dni). Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek albo z umiarkowanie nasilonymi chorobami wątroby. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku u osób poniżej 18 r.ż. nie zostały określone.
Podobne leki

Działanie: Plavix

Definicja Primene:
Co to jest leku: Baxter Wiadomości o leku: Substancje czynne: amikokwasy (Amino acids) roztwór do wlewu doż. 10% flakon 500 ml, --,-- zł roztwór do wlewu doż. 5% flakon 100 ml, --,-- zł roztwór do wlewu doż. 10 plavix co znaczy.
Definicja Pegasys:
Co to jest leku: Roche Wiadomości o leku: Substancje czynne: pegylowany interferon alfa-2a (Peginterferon alfa-2a) roztwór do wstrz. 180 µg/0,5 ml 1 amp.-strz. 0,5 ml+1 igła, --,-- zł roztwór do wstrz. 135 µg/0 plavix krzyżówka.
Definicja Płyn Żołądkowy Zapobiegawczy Izotoniczny:
Co to jest zapobiegawczy izotoniczny Producent leku: Baxter Terpol Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorek amonu (Ammonium chloride)chlorek potasu (Potassium chloride)chlorek sodu (Sodium chloride plavix co to jest.
Definicja Premarin:
Co to jest leku: Whitehall Wiadomości o leku: Substancje czynne: estrogeny skoniugowane (Estrogens conjugated) tabl. powl. 1,25 mg 28 szt., --,-- zł tabl. powl. 0,625 mg 28 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych plavix słownik.
Definicja Pyoctaninum Coeruleum Solutum:
Co to jest coeruleum solutum Producent leku: Hasco-Lek Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorek metylorozaniliny (Methylrosanilinium chloride) płyn do stos. na skórę 5 mg/g but. 100 g, --,-- zł płyn do plavix czym jest.

Informacje Plavix znaczenie w Słownik leków P .

Dodaj opinię o Plavix, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Plavix, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: