Do czego jest Pronoran lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: pirybedyl (Piribedil) tabl. o.

Czy pomocne?

Lek Pronoran

Lekarstwo PRONORAN: Pronoran
Producent leku:
Servier
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
pirybedyl (Piribedil)
tabl. o przedł. uwalnianiu 50 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie dolegliwości Parkinsona: w monoterapii (szczególnie postaci przebiegających z drżeniem) albo w skojarzeniu z preparatami lewodopy. Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń czynności poznawczych u osób w podeszłym wieku (zaburzenia uwagi, pamięci i tym podobne) prócz dolegliwości Alzheimera i innych rodzajów otępienia. Leczenie wspomagające chromania przestankowego w przebiegu miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych (etap 2). Leczenie objawów wynikających z niedokrwienia w okulistyce.
Działanie
Agonista dopaminergiczny - piribedil stymuluje receptory dopaminowe D2/D3 i mózgowe drogi dopaminergiczne. U zwierząt piribedil skutkuje stymulację mózgowego metabolizmu przez: stymulację korowej czynności elektrycznej, powiększenie zużycia tlenu, powiększenie ciśnienia PO2 w korze mózgu, powiększenie przepływu tkankowego. Efekty działania leku są blokowane poprzez antagonistów receptorów dopaminowych, szczególnie poprzez pimozyd. Dopaminergiczne działanie stymulujące wykazane w badaniach na zwierzętach zostało potwierdzone w farmakologicznych próbach klinicznych. W trakcie leczenia piribedilem wykazano dopaminergiczny rodzaj stymulacji elektrycznej czynności kory mózgu, zarówno w okresie czuwania jak i w trakcie snu, wpływ na różne funkcje kontrolowane poprzez dopaminę, wpływ na receptory dopaminowe zlokalizowane obwodowo. Lek wchłania się błyskawicznie z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie we krwi po 1 h od podania leku. T0,5 wynosi 1,7-6,7 h. W niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowany do hydroksylowych pochodnych. Wydalany jest w formie metabolitów raczej z moczem (68%) i z żółcią (25%). Działanie terapeutyczne leku trwa powyżej 24 h.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: rzadko - zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, wzdęcia); bardzo rzadko - nerwowość i niepokój; wyjątkowo rzadko - niedociśnienie ortostatyczne.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na piribedil albo pozostałe składniki preparatu. Zapaść krążeniowa. Ostra etap zawału serca. Wykorzystywanie neuroleptyków (prócz klozapiny).
Interakcje
Piribedil wykazuje interakcje z antagonistami receptorów dopaminowych. W razie wystąpienia objawów pozapiramidowych w następstwie stosowania neuroleptyków nie należy stosować agonistów receptorów dopaminergicznych z uwagi na moźliwość zablokowania receptorów dopaminowych. W tych przypadkach zaleca się wykorzystać leki cholinolityczne. W razie konieczności wykorzystania leków neuroleptycznych u pacjentów leczonych preparatami dopaminergicznymi na skutek dolegliwości Parkinsona, należy odstawić leki dopaminergiczne z uwagi na sposobność nasilenia objawów psychotycznych i na brak efektu terapeutycznego po podaniu tych leków wywołany zablokowaniem ich punktów uchwytu. W przypadku konieczności wykorzystania neuroleptyków jako środków przeciwwymiotnych należy wykorzystać preparaty pozbawione wpływu na układ pozapiramidowy.
Dawkowanie
Doustnie. Leczenie dolegliwości Parkinsona: w monoterapii - 150-250 mg na dobę w 3-5 dawkach; w skojarzeniu z preparatami lewodopy - 100-150 mg na dobę w 2-3 dawkach. We wszystkich pozostałych wskazaniach: 50 mg na dobę pod koniec głównego posiłku; w ciężkich sytuacjach - 100 mg na dobę w 2 dawkach pod koniec dwóch głównych posiłków.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży: kat. B. Lek może być służący w ciąży jedynie w razie zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania leku w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Podobne leki

Informacje Pronoran znaczenie w Słownik leków P .

Dodaj opinię o Pronoran, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Pronoran, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.