Do czego jest Rifampicyna lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: ryfampicyna (Rifampicin.

Czy pomocne?

Lek Rifampicyna

Lekarstwo RIFAMPICYNA: Rifampicyna
Producent leku:
Polfa-Tarchomin
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
ryfampicyna (Rifampicin)
kaps. 150 mg 100 szt.,
--,-- zł
kaps. 300 mg 100 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Rifamazid
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Chemioterapia wszystkich postaci gruźlicy (zarówno zdiagnozowanych po raz pierwszy, jak i we wznowach) w skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi. Chemioterapia trądu. Leczenie (w wyjątkowych sytuacjach) zakażeń bakteryjnych opornych na inne antybiotyki, takich jak ciężkie zakażenia spowodowane poprzez Staphylococcus spp. (w skojarzeniu z innymi antybiotykami przeciwgronkowcowymi), legionellozy (w skojarzeniu z erytromycyną) i nosicielstwa Neisseria meningitidis i Haemophilus influenzae typ b.
Działanie
Antybiotyk z gatunku ansamycyn, hamujący aktywność polimerazy RNA zależnej od DNA. Działa silnie bakteriobójczo na Mycobacterium tuberculosis (prątki ludzkie, bydlęce, ptasie), M. leprae, wybrane prątki atypowe, Staphylococcus spp. (wyjątkowo silnie). Działa również na Legionella pneumophila, Streptococcus spp., Chlamydia spp., Listeria spp, Neisseria spp., Mycoplasma spp. (część szczepów), Bacteroides fragilis, Haemophilus influenzae. Łatwo dochodzi do selekcji szczepów opornych. Bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, ale obecność pokarmu minimalizuje wchłanianie. Wiązanie z białkami osocza wynosi ok. 75%. Rifampicyna bardzo dobrze przenika między innymi do ognisk guźliczych, węzłów chłonnych, kości, płuc, mięśnia sercowego, żółci, poprzez barierę łożyska i do mleka matki. Osiąga stężenia terapeutyczne w płynie mózgowo-rdzeniowym zmienionym zapalnie. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie. T0,5 we krwi wynosi 2-5 h. Rifampicyna jest wydalana z kałem (ok. 60%) i z moczem (30%).
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zgaga, bóle brzucha, pomniejszenie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka), żółtaczka, rzadko zapalenie wątroby, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, przemijająca leukopenia, niedokrwistość hemolityczna, pomniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi), zaburzenia ze strony o.u.n. (ból i zawroty głowy, znużenie, senność, ataksja, gorączka, zaburzenia koncentracji, stany splątania, osłabienie mięśniowe, bóle i drętwienie kończyn, bardzo rzadko - miopatia), zaburzenia miesiączkowania, sporadycznie przemijające zaburzenia ze strony układu moczowego (krwiomocz, śródmiąższowe zapalenie nerek, niewydolność nerek), przemijające łagodne reakcje skórne (między innymi zaczerwienienie, wysypka), reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka), opryszczkowe zapalenie j. ustnej i języka, zaaplenie spojówek, obrzęk twarzy i kończyn, zaburzenia widzenia, sporadycznie w czasie leczenia przerywanego - symptomy grypopodobne.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na rifampicynę albo inne ansamycyny, ciężka niewydolność wątroby.
Interakcje
Rifampicyna nasila metabolizm innych leków, osłabiając działanie między innymi teofiliny, kortykosteroidów, cyklosporyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych i hipoglikemizujących, diazepamu, chinidyny, glikozydów naparstnicy, narkotycznych leków przeciwbólowych, werapamilu, b-adrenolityków, klofibratu, barbituranów, leków przeciwdrgawkowych, doustnych środków antykoncepcyjnych. Leki zobojętniające HCl (związki Al, Mg, wodorowęglan sodu) zmniejszają wchłanianie rifampicyny z przewodu pokarmowego, z kolei probenecid i kotrimoksazol nasilają jej działanie i toksyczność. Jednoczesne podanie z ketokonazolem prowadzi do pomniejszenia stężenia obu leków we krwi; podanie z enalaprilem minimalizuje zarówno jego stężenie, jak i stężenie jego metabolitu.
Dawkowanie
Preparat podaje się na 1 h przed albo 2 h po posiłku. Dorośli doustnie zwykle 10 mg/kg m.c. na dobę, jest to 450 mg (pacjenci o m.c. <50 kg) albo 600 mg, zarówno w leczeniu ciągłym jak i przerywanym (jest to 2-3 razy w tygodniu). Dzieci doustnie 10-20 mg/kg m.c. na dobę w 1 dawce (max. dawka dobowa 600 mg).W niewydolności wątroby podaje się mniejsze dawki.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży stosować wyłącznie w razie, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Wykorzystywanie w momencie karmienia piersią dopuszcza się jedynie w przyoadku, gdy zachodzi konieczność zabezpieczenia niemowlęcia przed zakażeniem.
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i w skojarzeniu z lekami hepatotoksycznymi.
Podobne leki
Rifamazid

Informacje Rifampicyna znaczenie w Słownik leków R .

Dodaj opinię o Rifampicyna, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Rifampicyna, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.