Do czego jest Rolicyn lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: roksytromycyna (Roxithromycin) tabl.

Czy pomocne?

Lek Rolicyn

Lekarstwo ROLICYN: Rolicyn
Producent leku:
Polfa-Tarchomin
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
roksytromycyna (Roxithromycin)
tabl. powl. 150 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 50 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 100 mg 10 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Xitrocin
Roxiratio
Rulid
Renicin
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zatok), zakażenia dolnych dróg oddechowych (typowe i atypowe zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, ropień płuc), gronkowcowe i paciorkowcowe zakażenia skóry i tkanek miękkich, błonica, nierzeżączkowe zakażenia układu moczowo-płciowego (zapalenie cewki moczowej, szyjki macicy, gruczołu krokowego).
Działanie
Antybiotyk makrolidowy. Działa bakteriostatycznie albo bakteriobójczo na Streptococcus spp., Staphylococcus spp. (z wyjątkiem szczepów opornych na meticylinę), Mycoplasma pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Listeria monocytogenes, Chlamydia trachomatis, Legionella spp., Campylobacter spp., Helicobacter pylori, Bordetella pertussis, Propionibacterium acnes, Clostridium spp. (z wyjątkiem Clostridium difficile). Zmienną wrażliwość wykazują Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, mUreaplasma urealyticum. Roksytromycyna nie działa na Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Bacteroides fragilis. Wykazuje oporność krzyżową z erytromycyną. Błyskawicznie wchłania się z przewodu pokarmowego; pokarm minimalizuje stężenie max. we krwi. Wiąże się z białkami osocza w 96%. Przenika między innymi do płuc, oskrzeli, migdałków podniebiennych, gruczołu krokowego, płynu stawowego, mięśniówki macicy, poprzez barierę łożyska i do mleka matki. Osiąga spore stężenia wewnątrz komórek (makrofagi, granulocyty). Nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie. T0,5 we krwi wynosi 8,4-15,5 h. Roksytromycyna jest wydalana raczej z kałem (53%), ponadto z moczem (ok. 10%), a również poprzez płuca z wydychanym powietrzem (13%).
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, ból brzucha, biegunka), gorączka, eozynofilia, przemijające powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi, rzadko skórne reakcje nadwrażliwości (rumień, pokrzywka).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na antybiotyki makrolidowe, porfiria. Nie podawać równocześnie z alkaloidami sporyszu (ergotamina, dihydroergotamina, bromokryptyna) albo z cizapridem. Nie zaleca się stosować w momencie karmienia piersią. W ciąży stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować w niewydolności wątroby i w skojarzeniu z teofiliną, dizopiramidem, warfaryną, cyklosporyną, astemizolem, terfenadyną, midazolamem.
Interakcje
Nasila działanie i toksyczność pochodnych alkaloidów sporyszu (ryzyko niedokrwienia w wyniku skurczu naczyń krwionośnych), cyklosporyny, teofiliny (niezbędne monitorowanie jej stężenia we krwi), cizapridu, dizopiramidu, astemizolu i terfenadyny (ryzyko komorowych zaburzeń rytmu), warfaryny (wydłużenie czasu protrombinowego), midazolamu.
Dawkowanie
Preparat podaje się na 30 min przed posiłkiem. Dorośli doustnie 150 mg co 12 h albo 300 mg raz na dzień. Dzieci doustnie 5-8 mg/kg m.c./dobę w 2 dawkach, jest to dzieci o m.c. 12-23 kg: 50 mg co 12 h; dzieci o m.c. 24-40 kg: 100 mg co 12 h.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Xitrocin
Roxiratio
Rulid
Renicin

Działanie: Rolicyn

Definicja Rantaksym:
Co to jest leku: Ranbaxy Wiadomości o leku: Substancje czynne: cefotaksym (Cefotaxime) proszek do przyg. roztw. do wstrz. dom., doż. i wlewu doż 2 g 1 fiolka, --,-- zł proszek do przyg. roztw. do wstrz. dom rolicyn co znaczy.
Definicja Reparil:
Co to jest leku: Madaus Wiadomości o leku: Substancje czynne: escyna (Aescine) draż. 20 mg 40 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia podobieństwa rolicyn krzyżówka.
Definicja Remestyp:
Co to jest leku: Ferring Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: terlipresyna (Terlipressin) roztwór do wstrz. 100 µg/ml 5 amp. 2 ml, --,-- zł roztwór do wstrz. 100 µg/ml 5 amp.10 ml, --,-- zł Nie rolicyn co to jest.
Definicja Revalid:
Co to jest leku: Allergan Pharmaceuticals Wiadomości o leku: Substancje czynne: minerały (Minerals)witaminy (Vitamins) kaps. 90 szt., --,-- zł kaps. 120 szt., --,-- zł kaps. 30 szt., --,-- zł Niedokrwistość rolicyn słownik.
Definicja Redinac:
Co to jest leku: Polfarmex Wiadomości o leku: Substancje czynne: węglan wapnia (Calcium carbonate)węglan magnezu (Magnesium carbonate) tabl. do ssania 10 szt., --,-- zł tabl. do ssania 24 szt., --,-- zł tabl rolicyn czym jest.

Informacje Rolicyn znaczenie w Słownik leków R .

Dodaj opinię o Rolicyn, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Rolicyn, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: